Veselé paničky windsorské: sólo pro Bolkovu pantomimu

Veselé paničky windsorské: sólo pro Bolkovu pantomimu

Tisk

vesele panicky windsorskeŘíká se, že hru Veselé paničky windsorské si u Shakespeara objednala přímo královna Alžběta. V představení Jindřich IV. se jí totiž zalíbila postava rytíře Jana Falstaffa a chtěla ho vidět zamilovaného. Sám velký dramatik se do toho pustil s vervou, nicméně splnit přání královny se mu tak docela nepovedlo. Brněnským divákům bylo umožněno zhlédnutí této hry jako poslední komedie z letošního vydařeného ročníku Letních shakespearovských slavností.

 

Rytíř Jan Falstaff byl totiž vysloužilý, poněkud starší muž, který byl sice stále mlád duchem, leč jeho tělesná schránka za tímto duchem silně pokulhávala. Nenechal se však odradit a rozhodl se zkusit štěstí u dvou dam, kterým napsal dopis. Co ale nevěděl, bylo to, že obě paničky se o jeho dvousměrných praktikách dozví, když si vzájemně přečtou stejný dopis, který se liší pouze jménem. Dámy se společně domluví, že starého kocoura trošičku potrápí, uvaří ho ve vlastní šťávě a nakonec mu to pěkně nandají. A tím začne klasický shakespearovský kolotoč plný vtipných scének, který dá vyniknout skvělým hercům, jejichž výkony byly tím, co hru dělalo zajímavou. Určitě se nedá mluvit o strhujícím ději jako u Zkrocení zlé ženy. Chvílemi hra obsahuje pasáže, které jsou trošku nudné, a nebýt například pantomimy Boleslava Polívky, nebyla by ani možnost se v určitých částech zasmát.

vesele panicky windsorske stasova polivka

Veselým prvkem však je znázornění mužské žárlivosti a ženské vypočítavosti ve způsobu, jak mužům oplatit jejich troufalost. Zde výborný výkon podává Jaromír Dulava, hrající Brouzdala.

Důvod, proč navštívit tohle představení, ale není jen hra samotná, ale také zážitek z otevřené scény nádvoří hradu Špilberk a jeho nezaměnitelné atmosféry, kterou zajišťují jak diváci, tak i pořadatelé, kteří tuto akci každoročně připravují. Věřím, že příští ročník bude stejně výborný jako ten letošní a všechna představení budou zase velmi brzo beznadějně vyprodána.

vesele panicky windsorske dulava polivka

Překlad: Martin Hilský
Režie: Jiří Menzel
Scéna: Karel Glogr
Kostýmy: Milan Čorba
Choreografie: Jana Hanušová
Pedagogický dozor: Jan Přeučil
Asistentka režie: Vendula Štíchová
Jan Falstaff: Bolek Polívka
Paní Pažoutová: Simona Stašová
Pažout: Jiří Čapka
Paní Brouzdalová: Eva Režnarová
Brouzdal: Jaromír Dulava
Evans: Jaroslav Satoranský
Caius: Ctirad Götz
Paní Čiperná: Petra Hobzová
John Rugby: Hynek Čermák
Fenton: Jan Cina
Bloumal: Hanuš Bor
Tintítko: Michal Novotný
Petr Belbo: Radim Kalvoda
Anička Šárka: Vaculíková
Bardolf: Petr Vršek
Pistol: Richard Fiala
Hospodský: Rudolf Jelínek
Nym: Jan Přeučil
Děti z Windsoru: Kühnův dětský sbor pod vedením Elišky Hrubé-Toperczerové

Zdroj foto: shakespeare.cz, autor fotografií z představení: Viktor Kronbauer, foto v úvodu: Pavel Mára


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Všechno na světě je absurdní – Tereza Dobšovičová

tereyzka 200Teprve šestnáctiletá Tereza Dobšovičová vletěla na českou literární scénu jako vichřice. Jejím výjimečným talentem je ohromena nejedna významná osobnost, a tak je jí prorokována nadějná autorská budoucnost. Jaké jsou její vz...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Vánoce u Ivanovových aneb bezhlavé svátky naruby

vanoceV divadle Stará aréna uvádějí hru Vladislava Vveděnského Vánoce u Ivanovových čili Úplně předělaný snář. Jedná se o drama nebo komedii? Najdeme zde obojí. A jedno podtrhává druhé.  

...

Literatura

Neil Cross: Pohřeb – britský krimi skvost


pohreb 200Nakladatelství Moba sází na kvalitní moderní britskou literaturu. Přede dvěma lety vydala Moba knihu Posedlost od Neila Crosse, která si u nás našla příznivce hlavně díky poutavému seriálu Luther. A Crossovi zůstali věrní, neboť v únoru vyšlo j...

Divadlo

Vitamín D aneb Divadla spolu!

vitaminD 200Divadelníci z nejrůznějších koutů celé republiky se spojili v unikátním, společném projektu, který všem divákům umožní být při tom. Zástupci třinácti divadel od Chebu až po Ostravu si vymysleli společnou kreativní výzvu, v rámci které každý zúč...

Film

Hudba z Marsu je hudba historie

hudba z marsu 200Budovatelská komedie Hudba z Marsu, ve které hrají hlavní roli tehdejší Československé hvězdy, jako Jaroslav Marvan nebo Oldřich Nový, nabízí možnost podívat se na povahu tehdejší spo...