Psychologie rodiny nejen pro pomáhající profese

Psychologie rodiny nejen pro pomáhající profese

Tisk

psychologie rodinyNakladatelství Grada vydalo další z odborných psychologických publikací, tentokrát se jedná o knihu Psychologie rodiny. A jak již název napovídá půjde především o dítě v rodině a případné patologické jevy. Knížka je velmi vhodná pro pomáhající profese, sociální pracovníky, vychovatele, pedagogy i psychology. Co všechno v ní najdete?

Z obsahu se v knize seznámíte s celkovou vývojovou psychologií, s pečlivým zaměřením na výchovu dítěte v rodině a prevenci i diagnostiku nejrůznějších psychopatologických jevů, dysfunkci rodiny, komplikace zdravého vývoje dítěte, rozvod, týrání dětí ale naopak i všechno, co může pomoci rodině, která se ocitla v krizi. Kapitoly jsou věnované i genderu, výběru partnera a společnému soužití, celkově mateřství a rodičovství a přístupu k založení rodiny. Knížka řeší třeba i třeba autismus či zdravotní postižení dítěte a další těžké životní situace v rodičovství, s nimiž je třeba se smířit, včetně těžké nemoci dítěte, hospitalizace nebo úmrtí dítěte. Věnuje se náhradní rodinné péči, zaměřuje se na práci s traumatem dítěte a apeluje na zabránění traumatizace dítěte v raném věku. Proto autorky knihy velice zdůrazňují a podporují bonding a specifikují potřeby dítěte v rané péči.

Publikace určená učitelům a pracovníkům v pomáhajících profesích přináší aktuální poznatky z oblasti psychologie rodiny a návazných témat. Kapitoly jsou sestaveny tak, aby kopírovaly vývojovou linii člověka a lidské vztahy při současném zdůraznění jejich limitů, které plynou ze zákonitostí lidské psychiky a souvisejícího chování a jednání včetně důsledků prožitých traumatizujících událostí. Prostor je mimo jiné věnován tématům, jako jsou odkládání mateřství, zaměstnanost žen, výběr partnera, rodiny se specifickými potřebami, týrání a zneužívání dětí, formy péče o dítě po rozvodu, formy náhradní rodinné péče či vliv rodiny a výchovných stylů na vývoj dítěte.

Líbí se mi, že kniha především hájí zájmy dítěte, a to s moderním a plně respektujícím přístupem. Čtenář se dozví spoustu zajímavých informací, z nichž může čerpat a nalézt i pomoc ve své nepříznivé rodinné situaci. Proto si myslím, že informace v knize jsou podané velmi srozumitelně a čtivě pro každého, nejen pro odborné pracovníky. Ráda se budu v knize vracet ke konkrétním tématům, která mě zajímají.

psychologie rodiny

Kimplová Tereza

Tereza Kimplová je psycholožka a vysokoškolská pedagožka na pozici vedoucí katedry pedagogické a školní psychologie PdF OU v Ostravě. Dlouhodobě působí také jako lektorka vzdělávacích a seberozvojových kurzů či se angažuje v projektech zaměřených na výzkum i aplikační rovinu.

Absolvovala řadu akreditovaných odborných kurzů a především komplexní terapeutický výcvik v metodě biosyntetická psychoterapie. Prvky biosyntézy s nadšením využívá ve své pedagogické praxi pro budoucí pedagogy a studenty/studentky dalších oborů, při kterých je běžná práce s lidmi.

V individuální terapeutické praxi se zaměřuje na provázanost tělesných a psychických procesů, na jedinečnost vnitřních zdrojů každého člověka. Kromě terapie slovem tak nabízí klientům také možnost práce s tělem, pohybem, dechem či hlasem. Tématem mohou být jak např. náročné životní situace, krize, psychosomatické obtíže, vztahy, tak i chuť k osobnostnímu rozvoji aj.

Je rovněž autorkou knih pojednávajících o životě se zrakovým postižením, publikací s orientací na partnerskou a manželskou psychologii či výzkumů z oblasti technického nadání a genderového přístupu k němu.

O autorkách

Leona Jochmannová

Klinická psycholožka a supervizorka, působí na katedře psychologie FF Univerzity Palackého v Olomouci, kde rovněž vystudovala jednooborovou psychologii. Mezi hlavní oblasti jejího profesního zaměření patří problematika traumatu, poruch attachmentu a distančních forem odborné péče v psychosociálních oborech (hlavní řešitelka grantu TAČR).

Je odbornou garantkou programu Dětství bez násilí a členkou výboru sekce Psychologie zdraví při ČMPS. Je autorkou nebo spoluautorkou řady odborných publikací, mezi které patří monografie Psychologie zdraví (2021), Trauma u dětí (2021), Psychicky zranené dieťa a možnosti intervencie (2018), Praxe dlouhodobých poradenských a seberozvojových skupin (2017), Krizové situace výchovy a výuky (2015) a kapitol v knize Dítě traumatizované v blízkých vztazích (In Matoušek, 2017).

Název: Psychologie rodiny
Autor: Tereza Kimplová & kolektiv autorů
Počet stran: 256
Nakladatelství: Grada/ edice Psyché
Rok vydání: 2023
Hodnocení: 100 %

https://www.grada.cz/psychologie-rodiny-12165/


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Jiří Holub: Lenošení jsem dovedl k dokonalosti!

proste200Přinášíme rozhovor se spisovatelem na žánrovém pomezí - Jiřím Holubem.

...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Je pauza ztrátou času?

pauza perexAby vaše kreativita, vnitřní síla a energie mohly volně proudit a vy jste se cítili bez stresu, zdraví a naplnění, měli byste se naučit udělat si občas pauzu. Autorka knihy Pauza, Danielle Marchantová, předkládá návod, jak získat čas pro sebe. Nab...


Literatura

Nezaplatitelný k nezaplacení

nezaplatitelny 200Je to dobrodružná hra, je to hledání ztraceného pokladu, je to milostný příběh, je to cesta, při které se z obdivovatelů umění stávají akční hrdinové a je to i vyhrocená konspirační teorie. Zygmund Miłoszewski si podle vlastních slo...

Divadlo

Tři muži v nesnázích

altBranické divadlo uvedlo ve čtvrtek 3. května premiéru komedie Tři muži v nesnázích. Typická divadelní fraška, plná zvratů, humoru a neuvěřitelných náhod je „nudolapkou“ s výborným hereckým obsazením a perfektní prací ...

Film

Bláznivá dovolená – velká dávka nostalgie

blazniva-dovolena-perexMám takový pocit, že každý z nás se alespoň na malou chvíli setkal s rodinkou Griswoldových, ať už s tou filmovou nebo jí velmi podobnou v reálném životě. Připomeňme si americkou komedii z osmdesátých let, která vás možná, ...