Zlínské muzeum a galerie lákají na zajímavý program k aktuálním výstavám

Zlínské muzeum a galerie lákají na zajímavý program k aktuálním výstavám

Tisk

vystava 200V krajském kulturně vzdělávacím centru 14|15 BAŤŮV INSTITUT mohou návštěvníci až do 27. února vidět hned několik krátkodobých výstav, ke kterým Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně a Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně připravili také zajímavý doprovodný program, jako jsou komentované prohlídky či tvořivá dílna.

 

Galerijní výstavou Rozum versus cit²: Zlínský průmyslový design 1959–1992 provede návštěvníky v úterý 18. ledna v 17 hodin její kurátor Vít Jakubíček. Jedná se o pokračování výstavy ve spolupráci s Univerzitou Tomáše Bati ve Zlíně a Národním technickým muzeem, které mapuje historii zlínského průmyslového designu a představuje toto téma netradičním a inovativním způsobem. Tentokrát návštěvníky seznamuje blíže s obdobím od roku 1959, kdy začala vysokoškolská výuka tvarování strojů a nástrojů ve Zlíně (Gottwaldově), do roku 1992, rozdělení Československa, které znamenalo zánik dosavadního institucionálního rámce československého designu. Kromě fyzicky vystavených artefaktů přibližuje téma a jeho klíčové osobnosti prostřednictvím aplikace, díky níž si zájemci mohou pohovořit s „hologramem“ designéra Františka Crháka nebo si projít výstavu s virtuálním kurátorem.

vystava  Rozum

Ve čtvrtek 20. ledna v 16 hodin je připravena komentovaná prohlídka muzejní výstavy Nomádi Evropy – příběh slovenského drátenictví s jejím kurátorem Ondřejem Machálkem. Ta zachycuje příběh slovenského drátenictví od jeho začátků až po současná díla mistrů ze Žilinského kraje a celého Slovenska. Základem výstavy jsou kopie nejvzácnějších a nejstarších kusů drátenických předmětů, které vytvořili tradičními technikami podle originálních sbírkových předmětů Žilinského muzea dráteníci Ladislav Fapšo a Miroslav Kalman. Druhou částí výstavy je ukázka volné tvorby současných slovenských drátenických mistrů, která prezentuje oživenou tradici tohoto řemesla.

vystava nomadi

V sobotu 22. ledna v časech 10.00-12.00 a 14.00-16.00 zve muzeum děti od 5 let a dospělé na tvořivou dílnu Do obrázku vetkané, ve které si mohou vyrobit tkaný obrázek v drátěném rámečku. „Dílna krásně propojuje témata dvou současných výstav - drátenické Nomády Evropy a tapiserie z kronikářské Od Kosmy přes Dalimila,“ uvedla Silvie Lečíková z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Výstava Od Kosmy přes Dalimila nabídne také komentovanou prohlídku ve čtvrtek 3. února v 16 hodin s kurátorkou Veronikou Balajkovou, která představí zajímavosti z výstavy tapisérií, jež jsou replikami nejstarší česky psané a veršované Kroniky tak řečeného Dalimila z let 1331 až 1333. Její iluminované ilustrace inspirovaly textilní výtvarnici Věru Mičkovou k jejich převedení do tkané podoby a v letech 2009 - 2011 vytvořila soubor dvaceti gobelínů. Ty jsou doplněny tištěnými kronikami ze sbírek muzeí Zlínského kraje.

V úterý 1. února v 17 hodin představí výstavu Zdeňka Saletová. z – NIT – ra přímo její autorka Zdeňka Saletová. Jedná se o její první samostatnou prezentaci v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně. Ačkoliv Zdeňka Saletová od počátku inklinuje k sochařství, její tvorba se formuje na mnohem širším základu a vyznačuje se mimořádným citem pro kombinaci rozmanitých výtvarných technik a přístupů. Tradiční sochařský materiál se tu objevuje vedle křehkého média papíru, slepotisky se doplňují s náročným procesem vyšívání, subtilní linie střídají pestrobarevné malířské vstupy. Přes variabilitu uměleckých postupů však její dílo zůstává silně vnitřně soudržné.

vystava saletova

Zdroj foto: Dalibor Novotný (archiv KGVU)

Více informací:
www.14-15.cz
www.muzeum-zlin.cz
www.galeriezlin.cz.


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Klášterní hudební slavnosti: PŘÍPRAVA LETOŠNÍHO ROČNÍKU BYLA TÉMĚŘ SMRTÍCÍ

Klasterni slavnosti perexPřinášíme vám rozhovor s ředitelem festivalu Klášterní hudební slavnosti 2017 MgA. Romanem Janků.

...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Současný český industriál aneb netradiční výstava s koncertem
ImageV pražské Galerii Jaroslava Fragnera mohou návštěvníci zhlédnout velice zajímavě řešenou výstavu, která si dala za úkol představit nejlepší a nejzajímavější stavby současné průmyslové architektur...

Literatura

Válka růží 1 – Bouře

valka ruzi 200V březnu vydalo nakladatelství Plus historický román Conna Igguldena Válka růží 1 s podtitulem Bouře. Podíváme se do pohnuté historie nejen britského ostrova a necháme se strhnout jak postavami, tak barvitým líčením dějin.

Divadlo

Dokonalá svatba dostála svému názvu

svat 200Dokonalá svatba je situační komedie od britského autora Robina Hawdona, která se od roku 1994 hraje po celém světě. Je velmi aktuální a dokáže rozesmát nejeden sál. I ten ve Zlíně se velmi dobře bavil, za což bylo kromě herců zodpovědné i režisérské duo...

Film

Nový film režiséra Romana Vávry Svět podle Muchy vstoupil do kin 1. října

svet podle muchy 200Symbolicky v roce 160. výročí narození jednoho z nejznámějších českých malířů Alfonse Muchy bude do kin uveden dokumentární film Svět podle Muchy. Režisér Roman Vávra divákům nabídne nový, v mnohém překvapivý pohled na život pro...