Galerie vystaví stovky let ztracený obraz

Galerie vystaví stovky let ztracený obraz

leda200Po téměř 400 letech byl opět objeven proslulý obraz Léda s labutí od rudolfinského mistra Josepha Heintze staršího. Od 2. října bude k vidění v Konírně paláce Kinských Národní galerie v Praze v rámci výstavy Příběh krásné Lédy. Vystavena bude i jedna ze tří přípravných kreseb, které byly do znovuobjevení malby po staletí jedinými důkazy existence Heintzova díla.

 

Joseph Heintz st. byl významným umělcem a dvorním malířem Rudolfa II. Po znovuobjevení jeho vrcholného díla, obrazu Lédy s labutí, se Národní galerie dohodla s Kunstsammlungen a Museen Augsburg na uspořádání trojice komorních výstav, představujících ojedinělý nález, příběh obrazu a další tematicky související výtvarná díla.      

leda5

Kromě Heintzova díla výstava představí i jednu ze tří přípravných kreseb, kterou vlastní Národní galerie. Vystaveny budou také obrazy, grafické listy a kresby významných mistrů zejména s mytologickou tématikou. Kromě obrazu výstava představí i autora samotného. Expozici tvoří tři části a tři tematické linie: Joseph Heintz – císařský dvorní malíř, Léda s labutí a jiné Jupiterovy lásky a Lédiny děti.

Vystavené exponáty pocházejí z období od 15. století až do počátku 17. století, výjimečně i z 18. století. Joseph Heintz st. byl švýcarský malíř a architekt byl  od roku  1591 dvorní malíř Rudolfa II. v Praze. Byl činný v Neuburgu, Agsburgu, Heunsheimu a v Praze jako architekt a portrétista.      

leda23

 

Na jaře letošního roku byla Léda s Labutí představena veřejnosti v rámci výstavy v Augsburgu, kde byl Heintz měšťanem a působil zde jako malíř, grafik i jako architekt. Ve Vídni, kde se zachovala velká část císařských sbírek Rudolfa II., bude výstava uspořádána v příštím roce.    
                                                                                                                                                     

Místo a datum konání výstavy:

Konírna paláce Kinských: 2. října 2015 – 3. ledna 2016


 www.ngprague.cz


 

Rozhovor

Martin Myšička: „Co ještě je a co už není člověk“

Martin Mysicka 200Přečtěte si rozhovor s hercem Martinem Myšičkou, interpretem audioknihy Blade Runner, která nyní vyšla ve vydavatelství OneHotBook. Martin Myšička vystudoval činoherní herectví na pražské DAMU a Matematicko-fyzikální fakultu v obo...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Václav Lácha vystavuje v Roudnici nad Labem

vaclav lacha 200Městská knihovna v Roudnici nad Labem se změnila na malou galerii. Až do 29. května se sem můžete přijít podívat na výstavu obrazů a soch Václava Láchy.

...

Literatura

Žena ve stínu slavného muže

ella200V knize Vařila jsem pro Picassa, kterou vydalo nakladatelství Metafora, jsme se mohli ponořit do fantazie autorky, která do svého příběhu zakomponovala samotného kubistického mága Picassa. Tentokrát znovu půjde o románovou podobu, ale založenou na reálné...

Divadlo

Školáci v kraji Ladopochodpů, aneb muzikálová Alenka vede děti k lásce, pochopení i odpuštění

alenka v risi divu200Nejočekávanější rodinný muzikál letošního roku měl premiéru třetí školní týden v divadle Hybernia. Sotva školáci zasedli do školních lavic, už je duchapřítomní učitelé „vytáhli“ od mobilů a počítačových her do světa hudby a ...

Film

Téměř ztracené Brehy nehy se vracejí

altFero Fenič natáčel svůj televizní hraný debut Brehy nehy v roce 1982 (jak nasvědčuje i datum na školní tabuli) a v témže roce jej dokončil, protože záhy - v měsíčníku Film a doba 3/1983 - na něj v rámci širší studie upozorňuje...