Co miluji na Praze?

Co miluji na Praze?

Tisk

kontejner cesky krizOtázka vcelku obšírná. Jinými slovy by se dala rozebrat na několik plných listů papíru. Každého minimálně napadnou klasická pojmenování slovy po celém světě známými, jako třeba památky, prestižní školy (plzeňská práva vyjímaje), členitost terénu, kulturní bohatství napříč všemi žánry, a takhle bych mohl pokračovat do nekonečna. V metropoli České republiky se schovává tak jako v jiných dalších metropolích světa mnoho dalšího, lidem urputně zaměstnaným či nechutně bohatým skryto. Zkrátka rozmanitost kultur v našem hlavním městě nabízí i pro méně movité a nejen pro ně možnost směny nepotřebného majetku. V praxi to pak funguje, asi tak, že když se něčeho potřebujete zbavit, tak to zkrátka odnesete do popelnice. Pokud máte „zásilku“ ke směně větších rozměrů, necháte ji ležet přímo u popelnic. Představte si, co máte zrovna doma, čeho byste se potřebovali zbavit?

Samozřejmě je to o principu. Lidé zkrátka pohlíží na „vymetače“ popelnic jako lůzu společnosti. Nicméně když se na to podíváte z principu praktického, většina vymetačů hledá poživatiny, které by je udržely v kondici. Lidé však vyhazují cokoliv, nejvíce pak v hlavních městech. Takže kdejakého „normálního“ spoluobčana si čas od času můžete zaměnit za vymetače, protože zrovna před časem našel vyhozené oblečení někoho, komu se už nehodilo. Abych se vrátil k meritu věci. Miluji na Praze tak přirozenou věc, jako je vyhazování odpadků. Pokud se budeme bavit o spotřebním zboží, nábytku atd., zjistíte, že se s trochou štěstí dá pořídit výbava pro 16m2 byt. Lákadlem tohoto směnného nákupu bývají tzv. pravidelné svozy odpadu. Určitě si Pražané, a nejen oni, všimli na rozích ulic čas od času velkokapacitních kontejnerů, kam lidé nosí, co se jim už nehodí, co už dosloužilo. Sám jsem pražských odpadových služeb využil a zbavil se nepotřebného nábytku. Pravdou zůstává, že když se chcete zbavit čehokoliv, necháte to volně ležet kdykoliv u popelnic a druhý den už to tam většinou nenajdete. Uvažte, někomu se může zalíbit kolo vašich dětí, které už vyrostly. Příkladů je bezpočet.

Opravdovou lahůdkou jsou ony již dříve zmiňované termínové svozy odpadů. Lahůdka na věci pak vzniká podle toho, v jaké městské části Prahy bydlíte. Tedy čím nižší číslo, tím větší hodnota vyhozených věcí. To samé platí o čtvrtích, které osidlují movitější spoluobčané. V praxi to pak vypadá, že si na „sedmičku“ zajedete pro nějaká stará křesla a židle ke kuchyňskému stolu, a na Prahu 1 pro starou televizi, lampu či dokonce počítač. Asi by vás nenapadlo k tomu kontejneru prostě jít a začít se přehrabovat ve věcech. Jak jsem ale předeslal, vše je jen o principech. Mně osobně se třeba doma ocitla dvě krásná polstrovaná křesla z dob komunistického výkvětu, která jsem si přečalounil do nových barev. U mých přátel sklidila neskonalého a neopakovatelného obdivu.

Vezměte si kupříkladu bazary. Tam si čas od času najde někdo z vás cestu, ale přemýšlíte o tom, odkud se to všechno vzalo? Spíše přemýšlíte o tom, co byste zrovna potřebovali. Zamyslete se nad tím, když něco půjdete vyhodit.

kontejner

V republice se našlo několik chytrých hlav a tuto myšlenku využilo nejen ve svůj prospěch, ale také ve prospěch potřebných. Český červený kříž rozmístil na několika lokacích odpadové červené kontejnery na šatstvo. Lidé se tak mohou s dobrým pocitem zbavit oblečení, které v šatníku pouze zabíralo místo. Stejnou barvu kontejnerů, tedy červenou, ale s úplně jiným účelem, vymyslela ostravská společnost pro sběr (ne)použitých elektro přístrojů. Pamatuji si na pár reportáží v hlavních zprávách, jak se pár lidí zaseklo do půl těla, aby tyto popelnice prohledali. Odpady jsou jako staré láhve – stále recyklovatelné.

Zdroj foto: www.cckpraha1.cz,


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Tapír

  • TAPÍR 2/2024
    Vždycky to uteče jak voda…  Nedávno jsme ještě listovali prvním číslem Tapíra tohoto roku a už je tady číslo druhé....
  • TAPÍR 1/2024
    S novým rokem přichází i nové číslo vašeho oblíbeného humoristického časopisu Tapír. Letos jsme se zakousli už do sedmého ročníku!...
  • Tapír 6/2023
    Poslední číslo Tapíra pro rok 2023 je venku! V tomto vydání se můžete těšit na vtipy zaměřené na téma Na...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

„To dobré jsme nechali z minulého ročníku a přidali k tomu další zajímavé věci.“ lákají organizátoři Holešovské Regaty

altChcete si sjet vodní lávku na trakaři či kole a u toho poslouchat Tomáše Kluse? Dát si díky Kultuře21 Holešovského utopence? Už za 29 dní máte možnost, protože necelý měsíc nás dělí od druhého ročníku festivalu Holešovská Regata, který nenabízí jen hudbu, ale i s...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Rozhovor s osobností Náčelníka, Miloslavem Nevrlým

nacelnik200Jednou z posledních knih vydaných v loňském roce v Nakladatelství Kazda byl titul Náčelník, tedy rozhovor Aleše Palána s Miloslavem Nevrlým.

 

...

Z archivu...


Literatura

Zr(o)ušený rok Michala Viewegha – nuda na Sázavě?

zruseny rok perexRok 2020 plný Covidu, roušek a často bizarních zákazů a opatření zanechal stopy snad na každém obyvateli naší planety. Informací o celosvětovém dění chrlí sdělovací prostředky denně spoustu, ale koho by bavilo číst stále dokola o...

Divadlo

Pohádka o stvoření bude plná magie a hravosti

MDZ Pohadka-o-stvoreni200Městské divadlo Zlín připravilo pro své nejmenší diváky zbrusu novou pohádku. Po Pipi dlouhé punčoše a Palečkovi přichází s další českou premiérou, tentokrát v režii Hany Marvanové s názvem Pohádka o stvoření. Nepůjde o bi...

Film

Nový dokument ukazuje cestu k sebepoznání. Jak ji najít poradí i Jaroslav Dušek a Tomáš Klus

senepoznani 200Komunita Go Freedom představuje dokumentární film Sebepoznání, jehož součástí je také doprovodná kniha, která slouží jako příručka na cestě za poznáním sebe sama. Hlavním cílem obou počinů je pomoci lidem v nynější nelehké době uvědomit s...