Přečtěte si Zápisky z Afghánistánu

Přečtěte si Zápisky z Afghánistánu

Tisk

zapisky z-afganistanu200V poslední době vychází stále více knih od různých reportérů, redaktorů a novinářů. Jednou z nich jsou i Zápisky z Afgánistánu od Karla Rožánka.

 

 

 

V anotaci knihy je uvedeno, že jde o silnou výpověď, která zaujme všechny, kdo se zajímají o Afghánistán, novinářskou praxi i vojenská témata. Upřímně se zařídím k těm prostředním – chtěla jsem se více dozvědět o tom, co vše zažívá zahraniční korespondent televize zrovna na takovém místě. A také o Afghánistánu už jsem dříve něco četla.

Kniha je rozdělena do třinácti kapitol, ve kterých Karel Rožánek vzpomíná, jak jel do Afghánistánu poprvé a popisuje i jeho další návštěvy. Zaměřuje se také na Čechy v různých operacích a zmiňuje také několik mrtvých nebo raněných českých vojáků. Zaznamenány na stránkách jsou i mediálně známější události jako je například koncert Dana Landy pro české vojáky nebo návštěva Miloše Zemana.

Kapitoly nejsou dlouhé, a proto se Zápisky dobře čtou. Jen to někdy bylo náročné psychicky. Často jsem totiž při čtení měla slzy v očích a byla dojatá. My si mnohdy ani neumíme představit, co takoví lidé, a především jejich blízcí zažívají a jaká je to záslužná činnost. Ale občas se i zasmějete.

„Jelikož se mi během celého dne do krve vyplavovalo značné množství adrenalinu, ani jsem si nestačil všimnout, že baťoh, v němž jsem nosil natáčecí vybavení, tedy mikrofon a baterie do kamery, je nějak podezřele těžký. Aby taky ne, když, jak jsem později zjistil, obsahoval čtyři pořádné šutry schované na dně, pod jedním z mých šátků. Dali mi je tam jako kanadský žertík čeští vojáci a měli ohromnou radost, že jsem na jejich legrácku přišel až večer. A jako bonus mi tam ti pitomci přihodili ještě nástěnné hodiny. Nechal jsem si je pak pro štěstí až do konce naší mise – po celou dobu mi věrně tikali do ucha u mého polního lehátka ve vojenském stanu. Ale samozřejmě jsem to klukům odpustil. Když se teď potkáme, hrozně rádi na to – nevím proč – dodnes vzpomínají. Srandičky prostě patří k životu – a to i k tomu na frontě.“ (str. 48)

Zápisky z Afghánistánu se mi moc líbily a jsem ráda, že takové knihy vznikají, protože člověk se díky nim může dozvědět něco nového a také se zamyslet…

Karel Rožánek pochází z Konstantinových Lázní na Plzeňsku, po studiu na FSV UK pracuje v České televizi, od roku 1999 jako reportér. Doma v Česku natáčel hlavně reportáže o extremismu, silových resortech a vojenské historii, jako zvláštní zpravodaj působil také v zemích bývalé Jugoslávie, v Iráku, v Afghánistánu nebo v Mali.  Od léta roku 2021 je v Moskvě stálým zpravodajem ČT v Rusku. Je rozvedený, má dvě děti.

zapisky z-afganistanu

Zápisky z Afghánistánu

Autor: Karel Rožánek
Žánr: non-fiction
Nakladatelství: CPress (Albatros Media)
Rok vydání: 2022
Počet stran: 184
Hodnocení: 87 %

https://www.albatrosmedia.cz/tituly/83581660/karel-rozanek-zapisky-z-afghanistanu/


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Tapír

  • TAPÍR 2/2024
    Vždycky to uteče jak voda…  Nedávno jsme ještě listovali prvním číslem Tapíra tohoto roku a už je tady číslo druhé....
  • TAPÍR 1/2024
    S novým rokem přichází i nové číslo vašeho oblíbeného humoristického časopisu Tapír. Letos jsme se zakousli už do sedmého ročníku!...
  • Tapír 6/2023
    Poslední číslo Tapíra pro rok 2023 je venku! V tomto vydání se můžete těšit na vtipy zaměřené na téma Na...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Varhaník Michal Hanuš zve na hudbu, kterou ještě nikdo neslyšel

michal hanusV chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře se ve dnech 7. až 9. září 2012 uskuteční 1.ročník Kutnohorského varhanního festivalu, jehož dramaturgem je varhaník Michal Hanuš. V následujícím rozhovoru hovoří nejen o pov...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Závrať - další příspěvek do literární soutěže K21

Bozska extaze  perexDalším účastníkem literární soutěže Kultury21 na téma Božská extáze v kultuře lidstva je Daniel Biderman. Jeho povídku s názvem "Závrať" si nyní můžete přečíst a sami posoudit, jak se autorovi podařilo zadání uchopit. V průb...


Literatura

Bratři Lví srdce, dobrodružství pro děti nebo horor?

bratrilvisrdce perexBratři Lví srdce vás zvou na dobrodružnou cestu, přinášející příběh dvou dětí v nostalgickém pojetí pohádkového světa. Tento příběh ve mně vyvolává rozporuplné pocity. Zanechal na mé duši výrazné stopy. Jak asi ...

Divadlo

Ženy pod tónem rozezpívají Dílnu zlínského divadla

Zeny-pod-tonem plakat200Na narozeninové oslavě vás přivítají herečky Městského divadla Zlín v novince Ženy pod tónem, kterou čeká česká premiéra 16. dubna v hudebním a divadelním klubu Dílna. Novou zlínskou hudební komedii, kterou napsal čtyřem že...

Film

Nataša Gollová dostávala role bezstarostných dívek, ale její život nebyl peříčko

natasa 200Kdyby na začátku své filmové kariéry Nataša Gollová vytvořila postavu princezny, možná by to byla ta nejněžnější a nejkřehčí princezna, jakou mohl kdy český film mít. Takovou roli však na Barrandově nikdy nedostala. Ale přece ji role éterických dívek...