Slovenský večer v rámci Benátské noci

Slovenský večer v rámci Benátské noci

altLetošní ročník Benátské noci bude premiérovým. Končí éra Malé skály, začíná nová etapa ve Vesci. Ovšem nejen to je změna. Další je, i když poněkud méně razantní, tematicky laděný předvečer festivalu. S podtitulem Slovenská noc se představí sedm sousedních hudebních stálic i nováčků. Na koho se můžou návštěvníci těšit?

 

Zřejmě, co se popularity týče, jsou největším hostem No Name. Kapela, která povětšinou zakončovala ročníky na Malé skále, dostávala z vyčerpaného publika po třech festivalových dnech ještě zbytky energie (a vždy dostala maximum!), se letos předvede první den. Možná patříte mezi jejich “nefanoušky” jako já. Doma si je takřka nikdy nepustím, ale jakmile je možnost slyšet je na živo, neváhám ani minutu. Ačkoliv jsou většině lidí známí jako kapela hrající z CZ a SK rádií svůj rockověji laděný popík, tak jako koncertní kapela jsou excelentní! Výborný zážitek umí tahle šestice kluků z Košic naservírovat a nikdy nezklame.

Klasickou rockovou nálož pak předvedou Horkýže Slíže. Tahle punk-rocková kapela letos slaví dvacet let existence. Ano, už dvě desetiletí masíruje uši všem svým fanouškům chytlavými texty, svou přímou a lehce vulgární muzikou, která ale nesmí chybět na pořádném fesťáku. Horkýže Slíže jsou už tak nějak klasika, pár jejich písniček takřka zlidovělo a návštěvníci Benátské noci paří na ně takřka každý rok. Takže ani letošek nebude výjimkou.

Další sázkou pořadatelů na klasiku je pak Peter Nagy, netřeba ho komukoliv představovat. S Miro Žbirkou a Richardem Müllerem patří k nejúspěšnějším slovenským zpěvákům několika posledních desetiletí. Na svém kontě má slušnou řádku alb, tisíce koncertů a (zajisté) doma na poličce vyskládané Slavíky. Jeho jméno je takřka synonymem pro slovenskou pop kulturu a právě proto nebude ve čtvrtek večer ve Vesci chybět.

alt


Svým ostříleným kolegům z hudební branže pak budou “konkurovat”nováčci. Popcorn drama je kapela stará sotva tři roky, ale už nyní dost úspěšná. Nejenže se zapsala jako předskokan na velkých událostech (například koncert Anastacie, Kataríny Knechtovej či Marka Ztraceného), ale na práci debutového alba se podílí producent Carmena Rizzo, velikán, který spolupracoval se jmény jako Seal nebo Alanis Morissete.

Hudebně o něco starší jsou The Paranoid, mají za sebou deset let působení. V současné sestavě se pak divákům představují poslední čtyři roky a stejně tak dlouho se drží v podvědomí posluchačů. Z “garážové” kapely se díky soutěži BlastBeat dostali do rádií, hitparád a na festivaly. A i tady naloží svůj nekompromisní sreamo rock návštěvníkům!

alt


Jedinou ženou, která se na Slovenském večeru postaví na podium, nebude nikdo jiný, než jedna z nejoblíbenějších slovenských zpěvaček současnosti. Krystina ale válcuje rádia i u nás. Kdo by neznal baladu Pri oltári? Tuhle písničku, a třeba i ty, se kterými se zpěvačka probojovala do nadnárodního kola Eurovize, rozhodně zazpívá. Možná přidá i Life is game, oficiální hymnu pro Mistrovství světa v hokeji 2011, která vznikla ze spolupráce její a producenta Martina Kavuliče. Ten je tak nějak osudovým pro tuhle krásku, především on jí pomohl se dostat na hudebního nebe.


O závěrečnou klasiku se pak postará Tublatanka, také jedna ze stálic československé hudební scény. Partička, která je pyšná na lidovost a tradice, ale nemá s dechovkou nic společného, jak by mohl neznalému název špatně napovídat. I tady bude znít rock, kytary a chraplák do mikrofonu.

Umíte si představit slibněji znějící warm-up day Benátské noci? Pravidelní návštěvníci mají možná trochu obavy, jak dopadne přesunutí akce, co všechno se změní a zda k lepšímu či horšímu. Za tenhle program jde ale zatím jen dát palec nahoru. Takovýhle nadupaný předvečer festivalu tu ještě za celých dvacet let nebyl!

Slovenský večer
Datum a místo konání akce: 26. července 2012 Areál Vesec - Liberec
Pořadatel: ŠIMMI AG, a.s.


Zdroj foto: tublatanka.sk, theparanoid.sk, popcorndrama.sk


 


Literatura

Češi 1938 aneb jak Beneš ustoupil Hitlerovi

cesi 1938 200Nedávno vyšel dlouho očekávaný předposlední (v časové posloupnosti však v pořadí teprve druhý) díl komiksového seriálu Češi – Jak Beneš ustoupil Hitlerovi.

 

...

Divadlo

Premiéra Letních shakespearovských slavností 2018: něžně melancholická komedie Dobrý konec všechno spraví v režii Jana Antonína Pitínského

shs FotoPřekvapivé uvedení méně známého shakespearovského titulu, 18 představení a 5 inscenací. To vše čeká diváky letošních Letních shakespearovských slavností, které se uskuteční tradičně na přelomu července a srpna nejen v Ostravě. Festival začíná 23. červe...

Film

Herecká one woman show Helen Mirren

za zavrenymi dvermi szaboO tom, že průsečík dvou světů, dvou rozdílných lidských charakterů, které formovalo prožité, vytváří mnohdy prazvláštní třecí plochu, pojednává spousta nejen filmových děl. V případě prolínání každodennost...