Kalendárium akcí od 15. do 21. dubna 2013: Na své si přijdou čarodějnice i vdavekchtivé ženy

Kalendárium akcí od 15. do 21. dubna 2013: Na své si přijdou čarodějnice i vdavekchtivé ženy

kalendarium pruhonice200Slibované jaro se už konečně blíží a sluníčko si nenápadně razí cestu ven mezi mraky. V různých koutech naší republiky už se začínají opět rozbíhat tradiční jarní akce. Jarmarky, slavnosti jídla, pití i řemesel, pro každého něco podle jeho gusta. Zkrátka nastal čas nesedět už doma za pecí. Vyrazte ven, alespoň na náměstí nebo ještě lépe do přírody či na nejbližší hrad či zámek! Přinášíme vám tipy na pár zajímavých akcí, kterými si v následujícím týdnu můžete ukrátit čas. A že je na co se těšit, na to vezměte jed.

Na hradě Sovinec vás 17. a 18. dubna 2013 čeká Útěk z řádu – pikantní příběhy z kláštera. Uslyšíte středověkou hudbu a výcvik dravců. Mimořádně se podíváte i od hradního kostela a na kostelní věž. Uvidíte šermířské umění a prohlédnout si budete moci i expozici Řádu německých rytířů.
Kdy a kde:17. a 18. dubna 2013, hrad Sovinec

Mezinárodní den památek a sídel budete moci oslavit 18. dubna 2013 v Památníku Vojna v Lešeticích u Příbrami. Čeká na vás prohlídka Hornického skanzenu Březové Hory a Památníku Vojna.
Kdy a kde: 18. dubna 2013, Lešetice u Příbrami

V Šumperku si 19. dubna 2013 nenechte ujít Slet čarodějnic. Od 17:00 do 19:30 tu děti rodiče propadnou kouzlům a čárám, budou si moci namíchat lektvary, poradit se v bylinkové poradně i si zasoutěžit. Děti, které dorazí v masce čarodějnice nebo čaroděje získají odměnu. Bude-li dobré počasí, čeká účastníky sletu v 19:30 ještě táborák s možností opékání buřtíků. Zda budou upáleny zvlášť talentované čarodějnice, to ovšem nevíme.
Kdy a kde: 19. dubna 2013, DDM a ZpDVPP Vila Doris Šumperk, 17. listopadu 2

Pro milovníky dobrého vína máme úžasnou zprávu. 20. dubna 2013 se od 10:00 do 19:00 v Mutěnicích koná Den otevřených sklepů. Na návštěvníky čeká putování po 45 místních sklepích a zároveň degustace minimálně osmi druhů vín. V přírodním amfiteátru Pod Búdama bude od 15:00 hrát cimbálová muzika, večer od 19:00 hodiny zahraje v areálu Sklepy hudební skupina Žízen a hlad. Žízní a hladem tady ale rozhodně trpět nebudete, protože dobře se najíst budete moci v celém areálu sklepů a o pití ani nemluvě…
Kdy a kde: 20. dubna 2013 10:00 – 19:00 hodin, Mutěnice

kalendarium mutenice

Otevřené vinné sklepy hlásí také 20. dubna 2013 ve Vrbici na jihomoravském Břeclavsku. Dospělí si na vinném festivalu Z kopca do kopca užijí lahodného moku, děti si budou moci zasoutěžit při různých hrách včetně závodů na koloběžkách. Večer na všechny čeká posezení u cimbálové muziky.
Kdy a kde: 20. dubna 2013, Vrbice na Břeclavsku

Příchod jara budete moci konečně oslavit v jihomoravských Vranovicích 20. dubna 2013. Na festivalu Vranovické jaro uvidíte nejenom šikovné ruce řemeslníků. V soutěži Guláš roku budou mezi sebou bojovat vranovické ulice, hodnotit gulášovou baštu budou samotní návštěvníci. Zekon power show je zábavná silácká show v režii známého valašského siláka, na Štrúdlování budete moci ochutnat pravé domácí štrúdlové pochoutky. Dosyta se najíte i domácích bramborových placek. Proběhnou i pivní soutěže ve sprintu, vzpírání a štafetě. Na trase Brno-Vranovice-Pohořelice se budete moci projet historickým vlakem, který z Vranovic vyráží ráno v 8:40 a zpátky se vrací večer v 18:05.
Kdy a kde: 20. dubna 2013, Vranovice

Na hrad Sovinec se můžete tento týden vrátit ještě jednou, a sice 20. a 21. dubna 2013. Neměli byste si nechat ujít Rekviem za rytíře spojené s drátenickým jarmarkem. Prohlédnout si budete moci aktéry nejrůznějších lidových řemesel a nebudou chybět ani folklórní zvyky spojené s vítáním jara.
Kdy a kde: 20. a 21. dubna 2013, hrad Sovinec

kalendarium sovinec1

Chcete se letos vdávat nebo ženit a marně hledáte inspiraci, aby ten váš den D byl co nejkrásnější? Potom byste neměli chybět na Svatebním festivalu v zámku v Průhonicích u Prahy ve dnech 20. a 21. dubna 2013. Čeká na vás tady všechno, co se svatebních záležitostí týká: módní přehlídka šatů, střevíčků i spodního prádla pro dámy, obleků pro pány, ve svatebním uvidíte vyšňořené i pejsky. Nebudou chybět ani konzultace a poradenství ohledně svatby, zkrátka všechno pěkně na jednom místě. Zasoutěžit si budete moci i o svatbu na zámku.
Kdy a kde: 20. a 21. dubna 2013, zámek Průhonice nedaleko Prahy

kalendarium pruhonice

Ve středočeském Libušíně nedaleko Prahy proběhne 20. dubna 2013 tradiční Bitva v Libušíně. Areál u koupaliště se pro diváky otevře už ve 12 hodin. A co spatří na bitevním poli? První část mezinárodního sportovního klání inspirovaného středověkými rytířskými turnaji. O hodinu později se seznámí s válečným uměním našich předků, kteří návštěvníkům předvedou ukázky výzbroje a taktiku středověkých bojových jednotek. Pokračovat potom bude druhá část rytířského klání. Od 15:00 proběhne dětská bitva, kdy se děti budou moci bojechtivě prohnat v kulisách, v nichž se o hodinu později odehraje skutečná dospělácká bitva. Závěr bude patřit šermířskému vystoupení. Kromě toho ale ještě uslyšíte středověkou živou hudbu, uvidíte cvičení dravců k lovu včetně komentáře sokolníka a zdatní řemeslníci vám ukážou, co dokážou jejich šikovné ruce. Budete moci také ochutnat speciality středověké kuchyně.
Kdy a kde: 20. dubna 2013, Libušín u Kladna

Děti se budou moci 20. dubna 2013 vyřádit na Čarodějnickém dni v sedle ve Voticích nedaleko středočeského Benešova. Vítány jsou masky čarodějnic, malí koňáci by neměli zapomenout na helmu, holínky a raději se teple obléknout.
Kdy a kde: 20. dubna 2013, Votice u Benešova

Na své si přijdou milovníci kvalitních hrnců, hrnečků a keramiky vůbec 20. a 21. dubna 2013 ve středočeské Nelahozevsi, kde se konají Hrnčířské slavnosti. Ačkoli tu bude hlavně obrovské množství hliněného zboží, zkrátka nepřijdou ani milovníci ostatních lidových řemesel a také příznivci dobrého jídla a pití, kterého tu bude požehnaně. Podíváte se zde i na ukázky sokolnictví s dravci, dobové divadelní hry a na prohlídku nelahozeveského zámku se budete moci vydat s průvodcem v dobovém kostýmu.
Kdy a kde: 20. a 21. dubna 2013, zámek Nelahozeves

Ve východních Čechách ve stejném termínu, tedy 20. a 21. dubna 2013, pořádá Zámecké trhy i Nové Město nad Metují. Prohlédnout a zakoupit si budete moci výrobky nejrůznějších uměleckých řemesel, chybět ale nebude ani loutkové divadlo, kejklíř a sokolníci.
Kdy a kde: 20. a 21. dubna 2013, zámek Nové Město nad Metují

Zdroj foto: internet


 

Rozhovor

Filip Chudý (baskytarista v DYING PASSION, ex-MEMORIA…)

filip chudy2009Filip Chudý je dlouholetým hráčem na basovou kytaru. Působil zejména v hranické kapele MEMORIA a nyní hraje v šumperské partičce jménem DYING PASSION. O těchto projektech i jiných věcech s...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Historie české rally

 

Rally 200Pokud vás zajímá pohled do minulosti automobilových soutěží, měli byste zbystřit, jelikož na pultech knihkupectví můžete nalézt knihu, která se právě historií české rally zabývá.

...

Z archivu...


Literatura

Christianizace a utváření křesťanské monarchie

christianizace200I v anglicky psané literatuře se docela často vyskytují tematicky ujednocené sborníky, sepsané odborníky z různých zemí - a může nás těšit, že mezi nimi nalezneme též české autory, zacílené na české (československé) teritorium. Bohužel...

Divadlo

Unikátní akce: Festival Tanec Ostrava

festival tanec ostravaLetos se již po 12. uskuteční jediná přehlídka soudobého tance, fyzického a pohybového divadla v Ostravě. Unikátní akce zve příznivce ladného i nekonvenčního umění, kde schopnost ‚čtení mezi řádky‘ je více než vítanou. O čem, že j...

Film

Jak je důležité mít v životě bláznivou kamarádku

staying-alive 200Ze sobotního programu přehlídky Severský filmový podzim jsem tentokrát vsadila na slíbenou norskou komedii Staying Alive. Zájem o film byl obrovský a ukázalo se, že v Norsku nevznikají jen děsivé krimi příběhy, ale Norům jdou i takové, při kterých se budet...