Vlak do Samarkandu: 4000 verst ruského hladomoru

Vlak do Samarkandu: 4000 verst ruského hladomoru

Tisk

bmid vlak-do-samarkandu-kJG-500913 (2)Ruská spisovatelka s tatarskými kořeny se i ve svém třetím románu Vlak do Samarkandu vrací k traumatům sovětských dějin. Ve svém debutu Zulejka otevírá oči se zaměřila na život mladé tatarské dívky Zulejky mezi lety 1930 – 1946, a ve svém následném románu Děti Volhy pak na učitele Bacha, žijícího na dolním toku Volhy, od roku 1916 až po konec 30. let.

Ve svém posledním románu děj koncentruje do mnohem kratšího období, a to do několika málo týdnů během níž vlak, naložený malými povolžskými sirotky, cestuje z Kazaně až do 4000 verst (1 versta = 1066 metrů) vzdáleného Samarkandu.

Hlavnímu hrdinovi Dějevovi je, na počátku knihy, svěřen úkol přepravit 500 dětí přes téměř celý nověvzniknuvší Sovětský svaz, do sirotčince v Turkmenistánu, kterému se v Povolží přezdívá obilný ráj. Na cestě jej má doprovodit Bílá, komisařka z Komise pro zlepšení života dětí. Dějev je idealista, myslí si, že dovede zachránit všechny a tomuto cíli také věnuje veškerou svou energii. Bílá je na rozdíl od něj realistka a ví, že všechny děti nemůžou vstříc chorobám, nedostatku léků, šatstva ba i mýdla, zimě a všudypřítomnému hladu přežít. O děti se starala už dříve, naučila se zde ale pragmatismu a tomu, že v těchto podmínkách není možné zachránit všechny. Personál doplňuje lékař, kuchař a několik sester, slovy Dějeva: “Stařec s osmým křížkem na krku, hejno postarších kvočen a mlčenlivý hlupáček kuchař”.

Děti po cestě neodvratně umírají, Dějev, i přes protesty Bílé však nabírá na mezizastávkách další. Pomoci se celá výprava, která na cestu vyrazila v podstatě bez zásob, dočkává i z míst ze kterých by to nečekali. Často během cesty bývají zachráněni “zázrakem”, kdy jim pomohou čekisté nebo středoasijští basmači, kteří si stavějí pyramidy z useknutých hlav vojáků Rudé armády (do níž Dějev během občanské války pochopitelně patřil).

Během putování zbídačenou krajinou míjejí vylidněné vesnice plné opuštěných domů, pole bez jediné plodiny či lesy bez jediného zvířete. Všude se potulují hladem umírající lidé, včetně opuštěných dětí. Výjevy plné zoufalství, jako vystřižených z postapo románu.

Postupně se oba hlavní hrdinové vrací zpátky do minulosti a čtenář tak zjišťuje co se stalo v jejich minulosti, co je formovalo a co je naplňuje odhodláním tento Stranou svěřený úkol splnit.

V závěrečném komentáři autorka popisuje vznik knihy, v níž čerpala z pamětí stranických a sovětských funkcionářů, těch, kteří se ve 20. letech 20. století „podíleli na odstraňování bezprizornosti a na boji proti hladu“.
Při čtení čtenáři často nebude dobře, že takové věci se mohly ve dvacátém století (ještě ani ne sto let zpátky) dít. Guzel Jachina opět napsala velký román, vzhledem k současným událostem bohužel velmi aktuální, který by si měl najít hodně spokojených čtenářů, byť jim při jeho čtení často nebude příliš dobře.

O autorce:

Narodila se v roce 1977 v Kazani, hlavním městě Tatarstánu, do rodiny lékařky a inženýra. Na státní univerzitě vystudovala fakultu cizích jazyků, posléze absolvovala na filmové škole v Moskvě scenáristiku, kterou dokončila v roce 2015. Jako spisovatelka debutovala v literárních časopisech Něva a Okťabr dvěma krátkými povídkami Motyljok (Motýlek, 2014) a Vintovka (Puška, 2015). V roce 2015 vyšel její román Zulejka otevírá oči (česky Prostor, 2017), který se stal světovým bestsellerem a předlohou televizního seriálu. Stejnou literární senzací se stal další román Děti Volhy (Prostor, 2020), dosud přeložený do sedmnácti jazyků. Jachina za něj posbírala několik významných cen, mezi jinými ruskou státní cenu Velká kniha.

bmid vlak-do-samarkandu-kJG-500913

Název: Vlak do Samarkandu
Autor: Guzel Jachina
Počet stran: 464
Nakladatelství: Prostor
Rok vydání: 2022

http://www.eprostor.com/cz/katalog-titulu/vlak-do-samarkandu.aspx


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Zpráva z jednoho divadla v časech korony

Divadlo Viola Robert Tamchyna perexJaké problémy řeší ředitel divadla Viola Robert Tamchyna a jaké pozitivní impulzy, zkušenosti či inspirace přicházejí a ovlivňují chod Viloly, o tom si přečtěte v následujícím rozhovoru.

...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Inspirujte se fenoménem Hygge

hygge2 tr perexDalší kniha o tajemství šťastného skandinávského života je tentokrát zaměřena na fenomén útulna a čtenáři v ní najdou zajímavé povídání zaměřené především na recepty a bydlení.

 

...

Z archivu...


Literatura

Želvou a citrónem proti zdi v 36 povídkách Daniely Fischerové

zelvou proti zdi perexKnížka šestatřiceti uvěřitelných i neuvěřitelných povídek Daniely Fischerové s názvem Želvou proti zdi je plná života, smrti, lásky, vášně, vzteku i mystiky. Kromě skvělého vypravěčského jazyka a duchovního přesahu pou...

Divadlo

Studio Marta uvede inscenaci ve znakovém jazyce

denik divky200Dne 10. 11. 2022 uvedou studentky Ateliéru divadlo a výchova pro Neslyšící inscenaci Deník dívky. Dílo je adaptací deníků Ruth Maierové, oběti holocaustu, od jejíhož narození uplyne v den premiéry 102 let. Scénář zpracovala pedagožka Adéla ...

Film

Rychle, zběsile a tentokrát i smutně

Rychle a zbesile 200Šílenci na kolech jsou zpět. Již sedmý díl populární série Rychle a zběsile vstoupí zanedlouho do českých kin. Stojí za návštěvu nebo jen přežívá díky předchozím dílům?

 

...