Dá se utéct času?

Dá se utéct času?

JakUtectcasu perexOdpověď hledal novinář Bruce Grierson u Olgy Kotelkové, kanadské atletky s ukrajinskými kořeny. Když oslavila 95 narozeniny, byla její sbírka medailí a rekordů úctyhodná. S aktivní atletikou začala krátce před 80. narozeninami. Při své výšce 155 cm a váze 60 kg běhá, skáče i hází. Trénuje 11 disciplín a na závodech absolvuje 6 z nich a vždy na medaile. Není divu, že v tomto věku zaujala a uchvátila novináře natolik, že měl zájem o napsání článku o ní. Čím více ji poznával, tím více se o ní chtěl dozvědět, až nakonec začal s Olgou spolupracovat na odhalení jejího tajemství.

 


Chtěl zjistit, proč je taková, jaká je. Sledoval její tréninky, závody i běžný život. Kladl si otázku, jak je možné, že čím je starší, tím je výkonnější. Začal společně s Olgou, hledat odpověď. Vznikla kniha, která není o tvrdé sportovní řeholi, o dietách a různých omezeních. Je o ženě, žijící svůj běžný a obyčejný život, který ale ostatním lidem připadá neobyčejný a záhadný. Odkrýváním jejího tajemství činí knihu zajímavou a přitažlivou. Olga absolvovala velké množství speciálních laboratorních vyšetření a testů. Všechny jsou v knize uvedeny včetně výsledků. Jsou popsány a vysvětleny tak, aby jim rozuměl laik.

jakUtectCasu kolaz

Čtenáři se potvrdí názor, že co člověk nepoužívá, o to přijde, že i mozek si umí udělat „objížďku“ za odumřelé buňky, že to umí udělat i svalstvo, když se začínají znovu zapojovat do aktivní činnosti. Sám si může udělat i závěr, jestli je možnost upravit si geny a co je horší - „když tělo zradí mozek nebo mozek zradí tělo“. Je sport všelékem, nebo je úspěchem sladění mysli a těla, které Olga naprosto přirozeně používá? Proč se jí vyhýbají zranění i Alzheimer? Je důležitý odpočinek a co to je hnutí Paleo a jak pomáhá?

Vědecké ústavy zabývající se stárnutím spolupráci s Olgou uvítaly, cokoliv se s ní děje, znamená naději pro všechny, nejen pro ty starší, ale i pro mladší. Jediné co jim na té spolupráci vadilo, bylo to, že nemají k ní věkové srovnání, prostě Olga je opravdu momentálně jedinečná. Ač všechny studie a činnosti byly zaměřeny jen na ni, také Grierson si uvědomuje a přiznává, že ty čtyři roky, co s Olgou strávil, měly pozitivní vliv i na něho. A já osobně věřím, že kniha bude mít vliv na každého, kdo si ji přečte, protože nedoporučuje, jen odpovídá na otázky, které zajímají každého, kdo chce utéct času a prožít zajímavý život.

JakUtectCasu

Stárnutí je nevyhnutelný proces, jen si člověk neuvědomuje, že začíná stárnout dnem narození.

JakUtectCasu2

Závěrem knihy je uvedena „velká devítka“, tedy pravidla prověřená seniory k podpoře vitality, dlouhověkosti a spokojenosti – hýbejte se –vytvářejte rutinní úkony (ale někdy je porušujte) - využívejte příležitosti - buďte „mensch“ – v něco věřte - nepoddávejte se špatné náladě - podporujte v sobě pocit, že se rozvíjíte – nedělejte to, když se vám to nelíbí – ZAČNĚTE HNED.

Olga Kotelková se narodila 2.3.1919 a zemřela 24.6.2014.

JakUtectcasu1

Jak utéct času?
Z anglického originálu What makes Olga run přeložil Jiří Balek
Autor: Bruce Grierson
Žánr: autobiografické příběhy
Nakladatelství: Mladá fronta a.s.
Rok vydání: 2015
Počet stran: 224
Hodnocení: 95%
Zdroj fota: Mladá fronta a internet

www.kniha.cz

www.kniha.cz/jak-utect-casu/d-306452/


 

Rozhovor

Uličník přibližuje festival Praha žije hudbou evropským metropolím

Praha zije Hudbou3 perexPřinášíme vám rozhovor s Janem Gregarem, ředitelem hudebního festivalu Praha Žije Hudbou 2018. Multižánrový festival Praha Žije Hudbou představí od čtvrtka 7. do soboty 9. června 2018 ...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Otevři zahradu rajskou - Benediktini v srdci Evropy 800 – 1300


Benediktini 200Cílem výstavního projektu je představit v co největší šíři duchovní a materiální kulturu raně a vrcholně středověkých benediktinských klášterů ve střední Evropě a současně vyzdvihnout roli, kterou sehrál tento řád v christianizac...


Literatura

Vikingové a vědmáci v podání českého autora - Hladová smečka

sladek hladova smecka 200V květnu vydalo nakladatelství Mystery Press knihu mladého českého autora Martina Sládka Hladová smečka. Děj nás přenese do doby dávno minulé, do doby, kdy svět věřil na magii, do nádherného leč nemilosrdného Norska, ...

Divadlo

GEISSLERS HOFCOMOEDIANTEN BUDOU UŽ POPÁTÉ KOČOVAT V LÉTĚ PO ČECHÁCH I MORAVĚ

GEISLERS perexLetos Geisslers Hofcomoedianten pořádají už pátý ročník Festivalu zámeckých a klášterních divadel. Toto léto je můžete vidět v Jihomoravském, Královéhradeckém, Olomouckém a Zlínském kraji.

Film

Tři tisíce na měsíc, exekuce, azyláky. Dokument o životě samoživitelek a samoživitele

Samozivy 200Samoživy. Takový název nese nový dokumentární film režisérky Olgy Sommerové, díky němuž máme možnost seznámit se s příběhy devíti žen, které vychovávají své děti samy, bez partnera a bez alimentů, a jednoho muže, jenž si osvojil čtyři děti, kte...