Atlas indiánů Jižní Ameriky – jak amazonských, tak andských

Atlas indiánů Jižní Ameriky – jak amazonských, tak andských

Tisk

atlas indianu perexMNISLAV ZELENÝ (*1943), jenž od jihoamerického indiánského kmene Yawalapitiů získal jméno ATAPANA (neboli List zelené palmy), pracuje celý život jako kulturní antropolog. V Praze vystudoval etnografii a rovněž pobýval na univerzitách v Peru. V Kolumbii a Ekvádoru dokonce působil jako velvyslanec. Svou výzkumnou činnost však zaměřil na ustavičné, několik desetiletí trvající pronikání mezi indiánské kmeny, poznávání jejich života a zvyklostí.


Podílel se na mnoha přednáškách, připravoval výstavy, vydal řadu knih – nejnověji Atlas indiánů Jižní Ameriky (vydalo Argo). Jedná se o výpravnou, mnoha kvalitně vyvedenými, nejčastěji barevnými obrázky – kresbami, mapkami i fotografiemi - opatřenou publikaci, která v abecedním seřazení popisuje jednotlivé kmeny. Občas jsou zařazeny i notové záznamy popěvků, válečných i obřadních. Jak prozradí hned úvodní kapitola, indiáni obývají zejména Amazonii, obrovité území zasahující do několika jihoamerických států (najmě Brazílie) – celkově se jedná o plochu kolem 7 milionů čtverečních kilometrů. Součástí je též oblast horních toků Amazonky v podhůří And, kde se rozkládá horský prales, sahající až do výše tří tisíc metrů.

atlas indianu1

Mnislav Zelený mezi indiány

Rozměrově velká kniha je rozdělena do pěti oddílů, které zohledňují místa výskytu – od Amazonie se čtenář přenáší k Andám, Gran Chacu, k Patagonii a Ohňové zemi na samém jižním konci Jižní Ameriky. Poslední tři životní areály však zahrnují početně omezenou indiánskou populaci, skládající se z malého počtu kmenů. Tomu odpovídá i nízký počet stran, které jsou jim věnovány.

Indiánské kmeny už dávno nejsou čistě divošské
U názvů indiánských kmenů, zpravidla se lišících používanými jazyky, nalezneme jeden společný rys: své pojmenování zpravidla odvozují od člověka, lidí, lidské populace. U každého hesla autor uvádí místo výskytu i stávající počet obyvatel. Kmeny většinou mívají stovky až tisíce příslušníků, nanejvýš desetitisíce. Dovíme se o jejich zvycích a obyčejích, o jejich mentalitě, poznáme stravovací návyky, stranou nezůstává ani provozování sexu, postavení žen a dětí. Obsáhneme celý tok života od dětství až ke smrti, k pohřebním tradicím. Poznáme jejich zbraně (zpravidla luky šípy) i ozdoby, kterými se pyšní, obhlédneme vyráběné předměty, seznámíme se s jejich slavnostmi, rituály, mytologií, náboženskými představami. Nahlédneme do způsobů oblékání – u mužů je prý bederní šňůrka vyvazující penis vzhůru k tělu nejčastějším oděvem. Nechybějí ani průhledy do šamanství. A samozřejmě co chvíli narazíme na okouzlující zajímavosti. Například kmen Ece’je se vyznačuje svéráznou dělbou jídla a sexu – když muž-lovec dodá úlovek, žen mu „recipročně“ nabídne sex. 

Některá hesla jsou stručná, vejde se jich několik na jednu stranu, jiná pokrývají několik tištěných stránek – zvláště když jsou k dispozici podrobnější údaje, které Zelený někdy osobně vypátral. Pokud jsou známy historické doklady například z pera misionářů, autor přibližuje novější i vzdálenou minulost, boje s bělošskými dobyvateli i s okolními kmeny. Ale také líčí občas spolupráci s bělošským okolím: například zdecimovaný kmen posléze souhlasil, že za odstupné (uložené v bance) umožní stavbu železnice vedoucí přes jeho území k rudným nalezištím.

Indiáni ve filmu a televizi
Jedno z nejobsáhlejších hesel se věnuje kmeni Yanomami. Ke sneseným informacím dodávám: když je navštívili filmaři, aby o nich a s jejich účastí natočili hraný dokument Poslední prales, zachytili proměny, kterými příslušníci kmene prošli – i když nosí bělošské oblečení a dokonce používají civilizační výdobytky (např. vysílačky), uchovávají si přitom své zvyky. Filmaři je provázejí při lovu, těžbě dřeva, přípravě stravy, při slavnostech, při zahánění cizinců-zlatokopů. Zachycují víru, že zpod země by se nemělo nic těžit, protože jinak hrozí uvolnění temných sil z podsvětí, třeba nemocí. Inscenují jejich představy o prvních lidských bytostech i znepokojivé nadpřirozené bytosti (např. vodní ženu), které se vyskytují podnes. Malebné jsou pak pohledy na jejich kruhovitě sestavená obydlí (šapun) s rozsáhlou písečnou plochou – jakýmsi nádvořím - uvnitř.

atlas indianu2

indiánský šaman Kopenahua na konferenci

Důležitou osobností je jeden z tamních šamanů Davi Kopenahua, jenž se stal mluvčím kmene a hájí jeho zájmy i v univerzitním prostředí či dokonce na politické úrovni. Podílel se nejen na filmu samém, ale čeští diváci jej mohli jako průvodce spatřit v cestopisném seriálu Brazílie očima Michaela Palina (to je jeden z členů legendární skupiny Monty Python).

atlas indianu

Mnislav Zelený Atapana: Atlas indiánů Jižní Ameriky. Život, sex, smrt
Vydalo nakladatelství Argo, Praha 2021. 347 stran

Hodnocení: 100 %

Foto: kniha

https://argo.cz/knihy/atlas-indianu-jizni-ameriky/


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Po dvou měsících jsme nažhavení na další hraní před publikem, říká Bára Havelková, zpěvačky skupiny GAIA

GAIA200Už v sobotu 10. září zahraje otrokovická skupina GAIA poprvé v Kroměříži. Bude to v rámci Svatováclavských slavností, které se konají tradičně na Výstavišti. Tentokrát rozhovor poskytla zpěvačka skupiny Bára Havelková, která je podepsána pod několika písněmi...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Varšavské povstání zblízka

varsava perex„Chtěli jsme být svobodní a za svobodu vděčit sami sobě.“ To byl hlavní důvod, proč Varšavané šli do nevyrovnaného boje proti nacistům. Na začátku nadšení pro věc, na konci zničené téměř celé město. A přesto se o této zásadní události druhé s...

Z archivu...


Literatura

Arno Dahl „Až na vrchol hory“.

200itSpisovatel patří mezi nejpopulárnější švédské autory s řadou prestižních ocenění. Český čtenář s e s jeho knížkami mohl seznámit již v roce 2009, kdy ve vydavatelství Mladá fronta vyšlo jeho „Misterioso“, v následujícím roce pak „Zlá krev“a pro letošní rok j...

Divadlo

Koulí za světový mír

Koule TomicováPolických hesel a deklamací na téma budování světového míru jsme si kdysi užívali po plných doušcích. Mezi oblíbená patřila i ta, jež zviditelňovala úspěchy československých sportovců. Co už ale nezmiňovala, byla cena, kterou bylo za úspěc...

Film

S filmem Tenet došel Christopher Nolan na konec jedné cesty

tenet perexLoňský rok byl v kinech ze známých důvodů dost slabý a od března se v nich hrály prakticky jen filmy komornější, pro náročnější publikum a blockbustery úplně absentovaly. Snad jedinou výjimkou bylo srpnové nasazení akčního sci-fi Tenet režijního...