Nová perlička do etnografických sbírek zlínského muzea

Nová perlička do etnografických sbírek zlínského muzea

Tisk

kramarske pisne 200Etnografická sbírka Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně byla nedávno obohacena o zajímavý předmět – špalíček kramářských tisků, který dárce objevil v rodinné knihovně. Je to svazeček obsahující 32 textů písní zpívaných dříve na trzích či jarmarcích. Jednotlivé písně pocházejí z let 1815 až 1866, jsou hrubě sešity režnou nití a všity do obalu z režného plátna.

 

Většina témat v knižním špalíčku je nábožných: písně k Panně Marii, příběhy ze života Ježíše Krista, příběhy svatých mužů a žen, například Nowá nábožná pjseň k Hostýnskéj Panně Marii, Hlas dobrého Pastýře, Spasytele nasseho Pána Gezisse Krysta, hledajícího Ovečku ztracenou, Pjseň o Theofilowi, na geho swadbě Angel Rafael přjtomen byl.

Zařazeny jsou ale i světské písně, které v historii často plnily funkci zpravodajskou, např. Pjseň o robotě sedlské, Wytisstěná roku 1848. Oblíbené téma zločinů a zločinců s příběhy, z nichž často stydla krev, je zde zastoupeno písní Nowa Pjseň o přeukrutney a neslýchaney wraždě, kterou gedna děwečka w Znognjmě na sweg paní spáchala a gegý tělo na dwa kusy rozřezala. Nechybí ani příběhy mravoučné, např. Prawdiwý přjběh, který se stal w chrudimském kragi w wsy Wogtěchowě na panstwj Lichtenburském, kterak geden rouhač od Rodičky Božj potrestán byl, roku 1821, nebo výchovné - Přjkladná Pjseň k spásytedlnému Naprawenj Ožralcůw na swětlo wydaná.

 

kramarske pisne 1

Dlouholetá kurátorka etnografických sbírek muzea Alena Prudká dodává: „V našem novém špalíčku však chybí jedno velmi oblíbené kramářské téma, a to písně lyrické a milostné, věnované „mládencům a pannám“ a „pro poučení i pro obveselení mysle na světlo vydané“, které obvykle zachycují celou škálu milostných vztahů. Původní majitel našeho špalíčku, který si nastřádané tisky takto sešil do drobné knížky, evidentně dával přednost tématice jiné.“

Interprety těchto písní byli kočovní obchodníci a řemeslníci, kramáři, kteří je zpívali a zároveň na jarmarcích prodávali. Pro posluchače bylo důležité, že si z jarmarku text zpívaného příběhu mohli odnést domů. Tyto půvabné staré sešitky po desetiletí zapomenuté ve starých truhlách či zastrčené za trámy přinášely informace o pozoruhodných událostech či udivujících či hrůzu nahánějících příbězích. Posluchače pobavily či rozplakaly, poskytly jim příležitost k nábožnému rozjímání a nezapomínaly ani na mravní ponaučení a vlastně nahrazovaly v minulých staletích noviny. Dlouho stály na okraji literárního zájmu, ale řadě generací našich předků přinesly pobavení.

 

kramarske pisne 2

Díky nálezci tohoto posledního špalíčku, který je nyní v péči muzejních konzervátorů, je opět muzejní sbírka kramářských tisků bohatší a připravena zaujmout i další pokolení.

Více informací: www.muzeum-zlin.cz


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Rozhovor s významnou trenčianskou osobnosťou

atletika 200Trenčiansky športovec v atletike Dušana Čikela, ktorý je rodákom z Beckova.

...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

České muzeum stříbra v Kutné Hoře láká na mumii Hereret, husitské nálezy nejen z hradu Sion i slavnou varhanářskou tradici

muzeum stribra 200Hereret, česky Květina, je nejkrásnější staroegyptskou mumií v České republice. Její půvab a poutavý příběh budou moci od 26. března obdivovat návštěvníci nové výstavy Ve stínu pyramidy v Českém muzeu stříbra v Kutné hoře, v budově Hr...

Z archivu...


Literatura

Všichni jsme zrozeni k běhu

altDivoké a drsné mexické pohoří Sierra Madre plné kamení a kaktusů je domovem tajemného národa Tarahumarů a bláznivého běžce, jehož Tarahumarové přijali za svého přítele a spřízněnou duši. Dali mu jméno Caballo Blanco – Bílý Kůň.

Divadlo

Letní shakespearovské slavnosti: „Budem hrát zas. A pořád víc.“

shakespearovske slavnosti 200Letní shakespearovské slavnosti zahájí předprodej do Prahy, Brna a Ostravy ve středu 3. června v 10:00. Vstupenky bude možné zakoupit na stránkách festivalu www.shakespeare.cz a nově v síti Ticketmaster.

...

Film

České a italské natáčení historického velkofilmu Il Boemo v hlavní roli s Vojtěchem Dykem je v plném proudu

Il Boemo 200Hlavní část natáčení historického velkofilmu režiséra Petra Václava Il Boemo o Josefu Myslivečkovi, jednom z nejvyhledávanějších hudebních skladatelů druhé poloviny 18. století, právě probíhá mezi Českou republikou a Itálií. Ve skladatelově rod...