Na Křivoklát za Biblí Václava IV.
Banner

Na Křivoklát za Biblí Václava IV.

bible 200Na Křivoklátě je od 2. června vystavena faksimile Václavovy bible s téměř 500 iluminacemi. Rukopis pro Václava IV. a jeho manželku vznikl v Praze mezi ve druhé polovině 14. století; na jeho výrobě se podíleli nejlepší tehdejší iluminátoři.

 

Mimo malované miniatury v textu jsou v bibli i unikátní humorné dekorace na okrajích. Jejich hlavními postavami jsou spoře oděné lazebnice ve společnosti Václava IV. a bezpočet alegorických bytostí jako je ledňáček nebo divý muž.
Na Křivoklátě je vystaveno šest svazků vědecky přesné kopie Václavovy bible, vydané štýrským nakladatelstvím Adeva. Výstavu doplní film Útěk do křivoklátských lesů poskytující základní informace o králi Václavovi v dobových souvislostech. Film bude promítán v bývalé privátní prostoře Václava IV., která dosud nebyla běžně přístupná.
Bible Václava IV.je považována za špičkové dílo své doby, zejména ve způsobu grafického zpracování ilustrací a iluminací. Ty zároveň vypovídají o duchovním i světském životě přelomu 14. a 15. století; přinášejí obraz dvorského života i nelehkého královského údělu v době papežského schizmatu. Reprezentativní dílo vyrobené pro Václava IV. je jako faksimile rozloženo do 9 svazků, z nichž je současně vystaveno vždy 6 dvojstránek (budou se obměňovat) v 6 vitrínách. Expozice je prolnuta s dosavadní výstavou gotického sakrálního výtvarného umění v Rytířském sále.

bible

Film Útěk do křivoklátských lesů má populárně naučným způsobem divákovi poskytnout základní informaci o králi Václavovi v kontextu dobových událostí. Jako prostředků a odkazů se často využívá právě vyobrazení z Václavovy bible i ilustrativních žánrových záběrů a autenticky zachovaných artefaktů či částí staveb.Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

Rozhovor s hvězdou Henry Lee Festu Mickem Harveyem

mick harvey 200Na Henry Lee Festu, který se koná 27. září v brněnské Zbrojovce, se představí Australan Mick Harvey. Je zakladatelem skupiny Nick Cave and the Bad Seeds, proto se v tomto rozhovoru mimo jiné dozvíte něco i ...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Konference Quo Vadis III. - jak pečujeme o historické interiéry

200histNárodní památkový ústav ve spolupráci s Národním muzeem, Asociací majitelů hradů a zámků a Českým národním komitétem ICOMOS uspořádali 3. ročník mezinárodní konference Mosty mezi hrady a zámky — Quo Vadis, zaměřenou letos na péči o historické interiéry a...

Z archivu...


Literatura

Nalezněte rovnováhu v životě. Kniha o tom, jak být znovu člověkem

BuddhuvMozek perexŽijeme v uspěchané době. Životem leckdy slepě proplouváme, plníme své předem načrtnuté role, fungujeme jako roboti. Z okolního světa se netěšíme, nevnímáme běžnou krásu kolem sebe. Sledujeme často jedi...

Divadlo

Na podzim do divadla: HRA LÁSKY A NÁHODY

200divDivadla měla dost času připravit se na další sezonu. Díky nám si můžete vybrat, na co v podzimních měsících vyrazíte! Dalším tipem je Hra lásky a náhody v Divadle scéna ve Zlíně.

...

Film

Film Zrození na Kamera OKO 2019 dostal druhou šanci

birthMéně známý a nedoceněný snímek režiséra Jonathana Glazera Zrození s Nicole Kidman v hlavní roli, byl dalším z mnoha zajímavých filmů, které diváci mohli vidět na 11. ročníku mezinárodního filmového festivalu Kamera OKO. Ten se let...