Výstava připomíná 230. výročí založení biskupství

Výstava připomíná 230. výročí založení biskupství

Tisk

biskup200Českobudějovické biskupství bylo založeno z iniciativy císaře Josefa II. dne 20. září 1785. Výstava připomínající 230. výročí této události, kterou připravilo českobudějovické biskupství v galerii NPÚ, ÚPS v Českých Budějovicích, je přístupná do 19. října 2015 každý všední den. Vstup je volný.

 

 

Ke zřízení českobudějovického biskupství v roce 1785 vedla dlouhá cesta. První pokusy o jeho ustavení spadají do poloviny 17. století. Tehdy však snaha o vznik nové diecéze na jihu Čech narazila na odpor budějovické městské rady, která se obávala, že by existence biskupského úřadu mohla znamenat oslabení jejích starobylých práv a svobod. Biskupství v Českých Budějovicích tak vzniklo až o více než sto let později, v návaznosti na tereziánsko-josefinské církevně správní reformy.   

biskup4

 

Na místě nynější biskupské rezidence stálo ve středověku šest měšťanských domů, které postupně vykoupil řád piaristů a roku 1763 zahájil jejich přestavbu na latinské gymnázium a kolej. Od roku 1785 slouží objekt původních piaristických škol jako biskupská rezidence.

biskup21

Dříve než byla provedena stavební úprava, strávil první českobudějovický biskup Jan Prokop hrabě Shaaffgotsch několik měsíců své nové služby v objektu, který předcházel dnešní budově NPÚ. Díky jeho osvícenskému postoji se dočkal přestavby též interiér kostela sv. Mikuláše v Českých Budějovicích, který se v roce 1785 stal katedrálou nově vzniklé českobudějovické diecéze. Od roku 1785 do roku 2015 stálo v čele českobudějovické biskupství postupně třináct biskupů.

biskup5

Výstava 230 let Biskupství českobudějovického v galerii Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích představuje všech třináct českobudějovických biskupů jako historické osobnosti, na něž odkazuje kontext předmětů, kterých osobně užívali. Návštěvníci si tak mohou prostudovat nejen medailony jednotlivých biskupů, ale také prohlédnout biskupskou mitru, berlu, jmenovací dekrety biskupů či mešní kalichy.

podle podkladů Národního památkového ústavu, www.npu.cz 


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Pavlína Brzáková: Jaké to je být „zapisovatelkou“ Jaroslava Duška

Pavlina Brzakova 200Pavlína Brzáková je velmi zkušená, zcestovalá a nezvykle vystudovaná etnoložka. Šéfredaktorka časopisu Regenerace a dáma s hlubokou znalostí kultur sibiřských kočovných pastevců.  Osud tomu chtěl, že jí redaktorsky a spisovatelsk...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Vánoce našich babiček – skříňové betlémy, ozdoby a dárky aneb Když našim dětem tradice předáme

chvalkovsky zamekNa pražském Chvalském zámku si v tomto adventním a předvánočním čase připomeneme tři výstavy – zavzpomínáme na Vánoce našich předků, potěšíme se historickými vláčky a prohlédneme si filmový loutkový ateliér o Statečné Faruze.

...

Z archivu...


Literatura

Ária: Výjimečný příběh dívky, která se ocitla ve víru íránské revoluce

ÁriaObsáhlý román íránské autorky Nazanine Hozarové vypráví příběh, který je zasazen do prostředí Íránu v 50. letech a také v době islámské revoluce. Čtení je to poutavé a lidské (místy nelidské) – autorka svou knihu p...

Divadlo

Zlínské divadlo součástí celosvětového unikátního projektu na podporu Běloruska

Urazeni200Městské divadlo Zlín se jako první v České republice zapojí do scénických čtení současné běloruské hry Uražení. Bělo/R/usko. Akce je součástí celosvětového projektu Insulted. Belarus(sia) Worldwide Readings. Jde o vyjádření podpory a sounáležitosti...

Film

Příliš osobní známost - kýč v novém střihu

POZ perexZatím se nezdá, že by slábl příliv slaboduchých kalendářových (či spíše telenovelních) historek, které se vesměs vyznačovaly odrazující umělohmotností prostředí, postav i zápletek. Patří sem zejména komedie jako Ženská na vrcholu, Poslední aristokrat...