Příliš osobní známost - kýč v novém střihu

Příliš osobní známost - kýč v novém střihu

Tisk

POZ perexZatím se nezdá, že by slábl příliv slaboduchých kalendářových (či spíše telenovelních) historek, které se vesměs vyznačovaly odrazující umělohmotností prostředí, postav i zápletek. Patří sem zejména komedie jako Ženská na vrcholu, Poslední aristokratka, Špindl 2, Šťastný nový rok, Případ mrtvého nebožtíka, avšak vyskytovat se začínají i dojemná melodramata o nebývalých rodinných protivenstvích – před nedávnem Můj příběh, nyní následuje PŘÍLIŠ OSOBNÍ ZNÁMOST, jejíž románová předloha se souběžně dostává i na pulty knihkupectví.

 


Přitom zpočátku příběh vykazuje určité komediání rysy, avšak postupně se do přehledně rozestavěných vztahových uspořádání vkrádá nesoulad a konflikty. Dvě kamarádky Simona (Tatiana Dyková, dříve Vilhelmová) a Natálie (Petra Hřebíčková), ženy již odkvetlejší, blížící se střednímu věku, avšak s reakcemi dorostenek, okouší záchvěvy štěstí se svými novými partnery, dokud zdánlivě vysnění muži neselžou. Z jednoho si vyklube věčně nadržený žárlivec, druhý podlehne beznaději, bolestínské agresivitě a pití, když zjistí, že jeho dosud prosperující firma krachuje, neboť společník jej podvedl. Ale naštěstí není nic ztraceno, když oba muži si přece jen uvědomí své pochybení…

POZ 1

Kýč v novém střihu
Režisérka Marta Ferencová, které se příliš nepovedly předchozí tituly Řachanda a Všechno nebo nic, natočila tento pramálo zábavný produkt podle stejnojmenné předlohy slovenské spisovatelky Evy Urbaníkové, jež se soustředí na spisování historek poplatných klišé dávné červené, případně modré knihovny, jen uzpůsobené současnému očekávání a poměrům. Urbaníkovou svým zacílením můžeme přirovnat k její české kolegyni, předčasně zesnulé Simoně Monyové, která však do svých příběhů vkládala přece jen víc životních zkušeností a poznání vůbec. Urbaníková naopak splácává své historky ze snadno předvídatelných prefabrikátů. Motiv ovdovělého tatínka (Janko Popović Volarić), jenž spolu s dcerkou přebývá u své laskavé tchyně (Eliška Balzerová), která si zdánlivou odměřeností jen prověřuje citovou ryzost jeho nové přítelkyně Natálie, patří k nejpitomějším nápadům.

POZ plakat

Z filmu v každém okamžiku čiší mondénnost a okázalá exkluzivita, která se týká nejen zvolených interiérů, ale zejména rozkreslení jednotlivých motivických oddílů, které se zapouzdří do tří mileneckých dvojic, hojně glosujících sexuální vybití jako nezbytnou součást každého vztahu i věku. Však i Balzerové babička zjistí, že prožitek z tělesné lásky nelze vytěsnit, když se zaláskuje do charismatického, stejně jako ona hudby a umění milovného důchodce (Predrag Manojlović). A autorky s trapnou, až rádoby voyeurskou otevřeností poodhalují, jak ženy vnímají sexuální potěšení, jak se vzájemně svěřují a komentují je, dokonce spatříme, jak Simona sedí ve škopíku s vodou, aby si ulevila nepříjemným pocitům, které jí náruživý milenec způsobuje.

POZ 2

Kde nic není, ani herci neuspějí
Herecké obsazení je kvalitní, přitažlivé, dokonce mezinárodní. Ale až na spontánní, bezprostředně se chovající představitelku pětileté holčičky, se dospělí herci ocitají v zajetí vyprázdněné machy, neboť jejich postavy postrádají niternou opravdovost. To platí nejen pro výše zmíněné české herečky, ale i pro jejich zahraniční kolegy, ať již pocházejí ze Slovenska (Luboš Kostelný, Marián Mitaš) či bývalé Jugoslávie (Janko Popović Volarić, Branislav Trifunobić, Predrag Manojlović). Ti své mužské postavy se shodnou bezradností karikují – či možná jen přizpůsobují dikci televizních seriálů, třeba počinům jako Modrý kód a Slunečná. Česko-slovenský film Příliš osobní známost je pro uvádění v tuzemských kinech přirozeně nadabován celý do češtiny.

Film, který produkčně zaštítila i televize Prima (takže se v budoucnu objeví v jejím vysílání), získal i podporu Státního fondu kinematografie. Zřejmě tam sedí zaslepení, nesoudní lidé, kteří na jedné straně odmítnou podpořit společensky závažný projekt o rizicích masové migrace muslimů (prozatím odložený snímek Jako v ráji), zato přikývnou na kdejakou hloupost včetně této…

Příliš osobní známost / Príliš osobná známosť
Česko / Slovensko 2020, 107 minut
Režie: Marta Ferencová
Námět: Eva Urbaníková
Scénář: Eva Urbaníková, Marta Ferencová
Kamera: Mário Ondriš
Hrají: Petra Hřebíčková, Tatiana Dyková (dříve Vilhelmová), Eliška Balzerová, Luboš Kostelný, Marián Mitaš, Janko Popović Volarić, Branislav Trifunović, Predrag Manojlović
Premiéra: 23.1.2020
Distributor: Bioscop
Hodnocení: 20 %
Foto: Bioscop
bioscop.cz/databaza/prilis-osobni-znamost/


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Arogance u mého focení nemá žádnou šanci

Spingl 200Davida Spingla (29) uchvátilo focení již při studiu na střední škole. Se svými kolegy se spolupodílí na projektu „Proč ne...?“, ve kterém fotí zajímavé tváře neznámých lidí na ulici. Tématem jeho nynějšího focení je „street swag“. Čím ho modelka zauj...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

I v továrně se dějí zajímavé věci

karlik perex 1Film Karlík a továrna na čokoládu (2005) je povedeným pokračováním kariéry režiséra Tima Burtona a herce Johnnyho Deppa. Vybrali si k tomu klasické téma o mocném muži a jeho poddaných, jen ho tak trochu obrátili vzhůru nohama.


Literatura

Dva podezřelí, stejný příběh, ale jen jeden je vrah

55 100Vzhledem k obrovskému množství vycházejících thrillerů je velice těžké přijít s alespoň trochu originálním námětem. Irskému spisovateli Jamesi Delargymu se to ovšem v jeho debutové knize 55 rozhodně povedlo.

...

Divadlo

Inscenace 1000 tváří Adiny přináší dobovou atmosféru a přitažlivý pohled za kulisy

adina200Jeden barvitý život přinesla v živých barvách premiéra nové hry Daniely Sodomové. Inscenace, jejíž režisérkou a choreografkou je Adéla Stodolová, nese název 1000 tváří Adiny, což mnohé napovídá. Samozřejmě že jde o filmovou hvězdu Adinu Mandlovou. A není ...

Film

Dovolená v protektorátu (TV pořad)

Protektorat 200Ve středu 6. května  se konala v pražské kavárně Campus novinářská projekce k novému typu Cross žánru Situační drama s názvem Dovolená v protektorátu od tvůrců České televize. Přítomní byli nejen autorka projektu, scénáristka Zora Cejnkov...