O drogové závislosti až na dřeň

O drogové závislosti až na dřeň

Tisk

magnea200Přiznávám se, že v dnešní rychlé době jsem si přečetla anotaci k filmu Nech mě padnout velmi zběžně. V paměti mi utkvělo, že jde o výpovědi lidí, kteří se potýkali se závislostí nebo se závislými. Očekávala jsem tedy hraný dokument, který se bude odvíjet v poklidném tempu. Víc jsem se ale splést nemohla.

 

 

Magnea (Elín Sif Halldórsdóttir) je čtrnáctiletá holka se skvělým prospěchem ve škole. Tréninky gymnastiky ale vymění za návštěvy drogových večírků s nespoutanou Stellou (Eyrún Björk Jakobsdóttir). Zřejmě domnělá nuda přivede Magneu zprvu k malému experimentování, které se ale zvrhne v závislost.

Ani to, že na jednom z takových večírků zemře její vrstevnice na předávkování, není dostatečný impuls přestat drogy brát. S postupující závislostí ani to, že Stella Magneu v podstatě prodá všivému a nechutnému dealerovi za jednu malou další dávku ani jednu z nich od drog neodloučí a jejich vzájemný vztah příliš neovlivní.

magnea

Zajímavý je postoj rodičů Magney - jejich nekonečná podpora a láskyplná péče, ale také bezbřehá naivita, když pokaždé věří, že s drogami opravdu skončí, je pozoruhodná. Okolí už ale k Magnee tak přívětivé není. Dřívější přátelé se od ní odvrací, jiní ji bezostyšně zneužívají.

Díky tomu, že se časové linie příběhu střídají, postupně odhalujeme, co vše se stalo a kam to Magneu, ale i Stellu, dostalo. Díky dvěma hlavním hrdinkám vidíme také dva různé přístupy, jak se závislostí pracovat.

magnea2

Příběh je tak působivý, že zapomenete, že se díváte na film, že to, co se děje na plátně, neprožíváte vy sami. Absolutní zděšení a deprese, neodvracejte však zrak. Zvlášť když si uvědomíte, že je film natočený podle skutečných událostí. Výkon Kristín Þóra Haraldsdóttir, která hraje Magneu v pozdějším věku, je naprosto sugestivní, prostě dokonalý.

Věřím, že filmu dáte šanci a že pro vás bude dostatečnou prevencí. Možná budete mít po zhlédnutí bezesnou noc, protože vám bude v hlavě proudit tisíce myšlenek.

Nech mě padnout/Lof mér að falla
Drama
Island, Finsko, 2018, 136 min
Režie: Baldvin Z
Scénář: Baldvin Z, Birgir Örn Steinarsson
Hrají: Sólveig Arnarsdóttir, Þorsteinn Bachmann, Laufey Elíasdóttir, Atli Óskar Fjalarsson, Sveinn Ólafur Gunnarsson, Elín Sif Halldórsdóttir, Halldór Halldórsson, Lára Jóhanna Jónsdóttir, Guðjón Davíð Karlsson, Álfrún Laufeyjar-Sigurðardóttir, Björn Stefánsson, Birgir Örn Steinarsson, Kristín Þóra Haraldsdóttir
Hodnocení: 100 %
Foto: www.sfklub.cz  


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Nejen na první porevoluční koncert Karla Kryla v Kroměříži vzpomíná Jana Knapková

jana2Není proč se divit, že průvodkyní Expozice Karla Kryla v Kroměříži je právě žena, která organizovala první Karlův koncert v Kroměříži v květnu 1990. Ing. Jana Knapková je nejen sympatická, a navíc muzikální dáma, zná písničkářovu tvorbu, ale t...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Projekt Moje kino live je zpátky

Moje kino live

Již tuto sobotu 3. října se vrací projekce ve virtuálním kinosále Moje kino LIVE. Diváci tak budou moci z pohodl...


Literatura

Živí mrtví: stý sešit představuje nový řád

 

zm 200Nakladatelství Crew to v poslední době reaguje na šílenství ohledně Živých mrtví příjemným způsobem – vydávají tuto sérii čtyřikrát ročně. Takže si příběhy oblíbených hrdinů a všudypřítomných touláků můžeme dosyta vychutnat. V sedmnáctém díle pře...

Divadlo

„Psaní je líbání v hlavě“

dobry proti severaku200Únor začal v Městském divadle Zlín premiérou půvabného díla Dobrý proti severáku od Daniela Glattauera. Já jsem se do Dílny vydala hned na první reprízu, protože mě tato kniha dostala a byla jsem moc zvědavá, jak se s ní di...

Film

Jak se žilo v období po největších politických represích

Cesko 200Obsáhlý sborník Československo v letech 1954-1962 má jednu mimořádnou přednost: v poměrně krátkých, stručných a přehledných statích mapuje mnohá témata, která se daného období týkají. Kniha, zaměřená převážně na české prostředí, je rozčleněna do něko...