Jak žena zvelebila park ve Versailles

Jak žena zvelebila park ve Versailles

Tisk

kral 200Jedním z filmů, které ve čtvrtek 19. března zahájily letošní Febiofest, byl v předpremiéře uvedený anglický (a anglicky mluvený) snímek Králova zahradnice. Jedná se o další ukázku toho, jak umějí (či neumějí) režírovat uznávaní herci - v tomto případě Alan Rickman.

 

 

Umělec známý i z Harryho Pottera se nespokojil pouze s režií, navíc spolupracoval na scénáři a rovněž ztvárnil jednu z hlavních rolí. Přestože Králova zahradnice vznikla v Anglii, odehrává se ve Francii - v době, kdy se „král slunce“ Ludvík XIV. rozhodl přestěhovat se z Paříže do Versailles, kde kromě výstavního sídla nechal zbudovat rozměrný, geometricky členěný park. Hlavním projektantem byl André Le Nôtre.

Jednu z drobnějších staveb (připomínající antické plenérové divadlo schodištně stoupající do výše, avšak s terasami schopnými proměnit se ve fontánu), dnes nazývanou tanečním sálem nebo také umělou skalkou (Bosquet des rocailles), však měla projektovat žena, Simone de Barraová, jež do geometrického řádu naopak vnesla "malý chaos", jak zní původní název filmu.

Není rozhodující, zda se jedná o postavu fiktivní (oproti převažujícím historickým osobnostem): důležitý tu je princip sebeprosazení. Simone naráží na potíže jednak pro odlišnost svých architektonických návrhů, jednak proto, že je žena. Jenže přesto, aniž by se hanbila za svůj prostý původ, dokázala každého – dokonce i krále - uhranout jak svou skromností, tak houževnatostí, odměněna obdivem Andrého a posléze i jeho láskou.

kral 1

 

Rickman sice věnoval notnou pozornost historickým reáliím, zvláště barokním oděvům v každé jejich součástce, od okázalých šlechtických ustrojení po prostý venkovský šat, avšak mentalitu zvolené doby - druhé půle 17. století - zcela pominul. Naopak se v poklidném vypravěčském rytmu, zdlouhavě plynoucím a obrazově statickém, přiklonil ke kýčovité dojemnosti, která si zvolenou epochu vybrala jako pouhou (a dlužno říci, že nezávaznou) kulisu.

V chování povětšinou submisivních postav převažuje dojemné smutnění, i král sám si připadá osamělý a znavený. Rozplizlé herecké uchopení, mělké a čerpající ze současných melodramatických klišé, to jen dotvrzuje. Pracovitou a svému poslání bezmezně oddanou Simonu ztělesnila Kate Winsletová s výrazem místy až trpitelským, zprvu váhavého Andrého se chopil výrazově bezbarvý Matthias Schoenaerts, roli až jakoby domáckého, jakékoli pompy zbaveného krále si přidělil sám režisér.

Milostné sbližování hlavních hrdinů, Sabinino obtížné vyrovnávání s traumatickými vzpomínkami na minulost, kdy vinou záletného manžela a jeho kočárové havárie rázem ovdověla i přišla o jediné dítě, divadelně vzedmuté intriky zlolajníků, kteří chtějí znemožnit odvážný projekt - na tom všem film s notnou dávkou prvoplánového citového vyděračství a verbálních proklamací staví. Korunou se ovšem stává Sabinin rozhovor se zkroušeným králem, jehož zprvu - poté, co odložil veškeré atributy své vznešenosti - vůbec nepozná a považuje jej za pěstitele květin. Žena dokonce panovníkovi doporučí, aby se zbožňovanou milenkou se oženil tajně, nelze-li to učinit veřejně.

kral 2

 

Králova zahradnice, jakkoli vnějškově hodnověrná, si počíná nezávazně nejen v prezentaci a pojetí příběhu. Stačí připomenout nakládání s věkem: Andrému Le Nôtreovi se v době, kdy se film odehrává (kolem roku 1682), blížila sedmdesátka, třebaže film jej zpodobnil jako muže mnohem mladšího a sexuálně přitažlivého. Rozmařilému, sebestřednému králi přesvědčenému o vlastní výjimečnosti naopak bylo pouhých pětačtyřicet, ale přesto jej ztělesnil téměř sedmdesátník. Rickmanův sebezpytný Ludvík XIV. tak patří mezi nejsvéráznější portréty, jaké o této osobnosti vznikly.


Králova zahradnice (A Little Chaos)
Velká Britanie 2014, 116 minut.
Režie: Alan Rickman
Scénář: Jeremy Brock, Alison Deeganová, Alan Rickman
Kamera: Ellen Kurasová
Hudba: Peter Gregson
Hrají: Kate Winsletová (Simone de Barraová), Matthias Schoenaerts (André Le Nôtre), Alan Rickman (Ludvík XIV.),
Heen McCroryová, Jennifer Ehleová, Stanley Tucci, Phyllida Lawová
Český distributor: Bontonfilm
Premiéra: 16. dubna 2015
Hodnocení: 50%

Foto: distributor   www.commons.wikipedia.org

http://www.bontonfilm.cz/a-little-chaos.html


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Marek Dusil: „Nic bych neměnil, všechno nějak plyne…“

dusil marek200Cítí se spíše folkařem, ale zároveň v sobě nechává probublávat spodní rockový proud. S formací Marek Dusil Blend chystá nové album a své písně nejraději předkládá v prostém akustickém hávu. Rád hraje pro vnímavé publikum. Br...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Filmové plakáty v průběhu věků
ImagePrvní filmoví diváci se zrodili na sklonku 19. století - a již tehdy je na projekce kraťoučkých, tehdy ještě samozřejmě němých filmečků lákaly sytě barevné plakáty, které slibovaly úžasný zážit...

Literatura

Jak se stát jiným není o francouzské společnosti, ale o nás všech a především o těch zneviditelněných

Jak se stát jinýmLouis spisovatelsky vyspěl. Čtenář už nepotřebuje dovysvětlení sociálního pozadí jak tomu bylo například v jeho první knize Skoncovat s Eddym B. Louis se svého vysvětlení totiž ujal sám. V náznacích a zmínkách, tentokrát j...

Divadlo

Doma u Hitlerů: Historky z kuchyně

doma u hitlera 200V rámci dvacátého ročníku divadelního festivalu Setkání Stretnutie přijelo do Zlína Štátne divadlo Košice s hrou Doma u Hitlerů: Historky z kuchyně. Tu speciálně pro Košice a vlastně celý slovenský stát upravil Arnošt Goldflam. Prem...

Film

Glosa: Američtí Oscaři letos konečně ukazují pestrost

oscar2013 200Začátkem příštího týdne k nám brzy ráno ze zámoří dorazí zprávy o vítězích cen Americké filmové akademie, krátce Oscarů. Pozlacené sošky, o jejichž možných držitelích se vždy vedou nadšené spekulace mnoho týdnů...