Plzeňský kraj spustil projekt Západočeské baroko

Plzeňský kraj spustil projekt Západočeské baroko

Tisk

Plzesko200Plzeňský kraj zahájil dlouhodobý projekt zaměřený na baroko. Měl by se stát chráněnou značkou, produktem cestovního ruchu, nabídkou v kultuře i vzdělávání. Ve spolupráci se společností Plzeň 2015 plánuje kraj připravovat nejrozmanitější akce.

 

Mezi nimi by měly být kulturní programy a festivaly. Kraj by rád probudil k životu zapomenuté barokní kostely a zámky. Rovněž by chtěl zřídit centrum baroka v muzeu v Mariánské Týnici. Projekt navazuje na loňskou akci 9 týdnů baroka, který se konal v rámci projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury. Baroko loni patřilo ke stěžejním bodům programu, nový produkt Západočeské baroko je jeho pokračováním, snahou o živé umění a živou kulturu, o kterou měli v loňském roce lidé zájem.

Plzesko4

Projekt začal vydáním knihy, DVD a výstavou fotografií barokních staveb, která bude putovat po kraji. Ve vzdělávacím, naučným centrem v Mariánské Týnici by se měly konat přednášky, workshopy a semináře, které budou chtít zájemce nasměrovat na barokní skvosty v  kraji.

Plzesko3

 

Kraj kromě úzké spolupráce se společností Plzeň 2015 kraj spolupracuje také s Národním památkovým ústavem. Plzeňský kraj se pyšní barokními skvosty, například stavbami slavných stavitelů Jana Blažeje Santiniho, Kiliána Ignáce Dientzenhofera a Jakuba Augustona. K největším barokním památkám kraje patří kláštery Plasy, Kladruby a Chotěšov, proboštství v Mariánské Týnici, chrám v Přešticích či zámky v Nebílovech a Manětíně.

Plzesko2

 

Regionální muzeum umístěné v areálu bývalého cisterciáckého poutního místa 40 km severně od Plzně. Kostel Zvěstování Panny Marie, jednopatrová budova proboštství a ambity s freskovou výzdobou byly postaveny podle plánů Jana Blažeje Santiniho v 18. století. Muzeum je zde od roku 1952. Zřizovatelem je Plzeňský kraj.  Areál v Mariánské Týnici zaujímá mezi skvosty architektury středoevropského baroka významné postavení. Dějiny poutního místa souvisí s působením cisterciáckého kláštera, založeného v nedalekých Plasech knížetem Vladislavem II. v roce 1144. Barokní rozkvět a zvelebování poutního místa započalo ve druhé polovině 17. století. S historií Mariánské Týnici je spjato dílo Jana Blažeje Santiniho, představitele středoevropského vrcholného baroka. Dle Santiniho projektů byla postavena řada vynikajících staveb, které podstatně přispěly ke kulturnímu výrazu kraje.
Od roku 1952 je v prostorách proboštství zřízeno regionální muzeum, které postupně začalo uskutečňovat rekonstrukce objektu.

ilustrační foto autor, hodnocení 85 %, www.marianskatynice.cz 


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Bára Basiková: Můj syn máminy písničky neposlouchá

BB perexZpěvačka s výjimečným hlasem, jakým se může na naší hudební scéně pochlubit jen málokdo. A také osobnost, které není zatěžko říct pořádně od plic, co si myslí, třebaže se její postoje mohou někomu zdát kontroverzní. Taková je pěvecká stálice Bára Basik...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...


Literatura

Jeden rok s půvabným únoscem

365 dni anotace 200Dostala se mi do rukou kniha 365 dní, která je předlohou stejnojmenného filmu populárního na Netflixu. Pokud máte rádi erotické čtení, nesmíte si ji nechat ujít!

...

Divadlo

Sen noci svatojánské : Shakespeare by se nejspíš divil

sen noci svatojanskeV sobotu 13. října 2012 se ve zlínském Městském divadle uskutečnila premiéra komedie z pera mistra svého oboru Williama Shakespeara Sen noci svatojánské. Přicházející noc byla říjnová a ch...

Film

Báseň aneb Skoro úplně vymyšlený film vzniká v Olomouci

Basen bukowski200V březnu 2013 padne v Olomouci poslední klapka nového nezávislého filmu na motivy jedné z básní Charlese Bukowskeho. Své místo v hereckém ensemblu našli jak osobnosti z krajských divadel, tak mladí herci a neherci. Ten...