Literární časopis Tvar vybírá na nový web živé literatury a žádá veřejnost o podporu

Literární časopis Tvar vybírá na nový web živé literatury a žádá veřejnost o podporu

Tisk

tvar 200Literární obtýdeník Tvar, který funguje již jednatřicátým rokem, se rozhodl vybudovat nový web, kde sjednotí všechny své platformy (tištěná čísla, webový magazín Ravt, podcast Varta, literárně-kritickou cenu Tvárnice a další) pod jednou střechou s novou grafickou podobou od Barbory Klimszové. Cílem je také zprovoznit rubriku Skladiště, kam bude moci přispívat i široká veřejnost. Tvar nyní žádá o podporu tohoto velkolepého projektu formou crowdfundingové sbírky na Hithitu, kde nabízí nespočet zajímavých literárních odměn.

 

Obtýdeník Tvar patří mezi hlavní české literární časopisy. Začal vycházet už v roce 1990 a od té doby se v něm objevily texty předních osobností české literatury, ale rovněž texty začínajících autorů a autorek, z nichž se postupně staly výrazné literární persony – například Ondřej Macl (Cena Jiřího Ortena a Cena Václava Buriana) nebo Jan Škrob (Drážďanská cena lyriky). V redakci pracovali Emil Hakl, Wanda Heinrichová, Štefan Švec nebo třeba Pavel Kosatík.

Proč Tvar žádá o podporu?

Tvar si za tři dekády své existence získal pevné místo v české kultuře. Mimochodem: o Tvaru se mluvilo také v seriálu Až po uši od Jana Hřebejka – postava ztvárněná Františkem Němcem zde mluví o „předplatném Tvaru“ jako symbolu kultivovanosti a kulturního přehledu. Za takovou pověst je Tvar vděčný – na druhou stranu nechce být časopisem pro několik zasvěcených. Chce přinášet kvalitní literaturu širokému spektru čtenářů!Právě proto plánuje redakce vytvořit nový a obsáhlý web časopisu!

Tvar je periodikum, jehož cíle nejsou komerční, ale které usiluje o poskytování veřejné kulturní služby. Převážně je tak financován z dotací Ministerstva kultury ČR a Státního fondu kultury ČR. Tyto dotace, prodeje tištěných čísel a předplatného pokrývají provoz Tvaru. Nelze však za těchto podmínek z každoročních příjmů financovat natolik ambiciózní projekt, jako je nový web vyžadující komplexní redakční systém i zcela přepracovanou podobu. Z toho důvodu se redakce rozhodla požádat o pomoc své čtenáře a další příznivce živé literatury! Z vybraných peněz bude zaplaceno grafické zpracování nových responzivních stránek z dílny Barbory Klimszové, samotné kódování stránek včetně redakčního systému, algoritmu pro čtenářské hlasování, zpřístupnění 30letého archivu a mnohé další.

Nový web bude literárním přístavem pro čtenáře, spisovatele i spisovatelky, a to s obsahem, který bude poskytovat to nejlepší ze současné české literatury:

  1. Nabídne 50 procent tištěného obsahu.
  2. Přesune obří archiv Tvaru (několik dekád literatury!) pod jednu střechu, aby se tak pro čtenáře vytvořila „digitální knihovna“ plná poezie, prózy, rozhovorů a esejů.
  3. Web bude rovněž domovem pro zcela nové platformy podporující českou literaturu
  • VARTA: nový literární podcast časopisu. Pořadem provází zkušený moderátor a oceňovaný básník Jan Škrob.
  • SKLADIŠTĚ: platforma, do níž mohou svými básněmi a povídkami přispívat všichni čtenáři.
  • TVÁRNICE: literárně-kritická cena Tvaru udělovaná každoročně již několik let.
  • RAVT: on-line magazín Tvaru.

Přidejte se k podporovatelům Tvaru!

Tvar je nedílnou a dlouhodobou součástí českého literárního světa, a proto je redakce upřímně ráda, že časopis podporují výrazné spisovatelky a spisovatelé. Mezi ambasadory a ambasadorky Tvaru patří následující osobnosti: tvůrkyně slavného Hrdého Budžese Irena Dousková, legendární romanopisec Václav Kahuda, fascinující básnířky Jitka N. Srbová a Marie Šťastná, kontroverzní básník Kamil Bouška, oceňované literátky Petra Soukupová a Olga Stehlíková, originální básník Ondřej Hanus, nezaměnitelný Michal Šanda, hvězdná Ivana Myšková a v neposlední řadě již zmínění Jan Škrob a Ondřej Macl.

Tyto osobnosti poskytují Tvaru nejenom podporu, ale také své charisma – mezi odměnami za příspěvek v kampani si přispěvatelé mohou vybrat rovněž předměty s fotografiemi těchto hvězdných literátů a mnohé další.

tvar 1

Více informací:

https://www.hithit.com/cs/project/10584/tvarujte-ceskou-literaturu

Sociální média: Facebook, Instagram, YouTube
Web: itvar.cz
Platformy Tvaru: Ravt, Varta


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Karel Jordán: „Těšil jsem se z každého dne psaní, byla to krásná inventura.“

karel jordan200Karel Deniš Jordán se narodil 11. 11. 1952. Je to právník, šéfproducent, hudební redaktor, dramaturg a spisovatel. Mezi jeho knihy patří například vzpomínková kniha Petr Muk – Oceán, Shalom, Slavíci, on (a já), Tenkrát na Západě, Můj bratr...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Do konce roku představí Robert Rohál svou fotografickou tvorbu v Brně a Kroměříži

foto perexInteriér kavárny Podnik Café Bar v centru Brna zdobí od 14. října patnáct černobílých fotografií s ženskými portréty, jejichž autorem je Robert Rohál. Zatímco začátkem léta mu vyšla faktografická kniha o Heleně Vondráčkové, podz...


Literatura

Norman a duchové: Harry Potter to není ani náhodou, ale nám to vadit nebude!

kniha norman a duchoveKniha od Elizabeth Cody Kimmelové vznikla podle scénáře Chrise Butlera k celovečernímu animovanému filmu ´Norman a duchové´. Zapracovali na něm známí tvůrci Koralíny, Mrtv...

Divadlo

Dějiny násilí. Autobiografický román o znásilnění na prknech Švandova divadla

dejiny nasili 200Dějiny násilí, adaptaci známého autobiografického románu Édouarda Louise, hvězdy francouzské literatury, uvede v české premiéře Švandovo divadlo. Příběh mladíka, který se stal jedné vánoční noci obětí zločinu, režíruje Tomáš Loužný patří...

Film

Mimořádná událost pro fanoušky českého humoru i milovníky vlaků

MU Jana Plodkova Igor Chmela 01 foto Jaroslav KutheilMimořádná událost je sympatickou českou komedií, jejíž zápletka se inspirovala skutečnou příhodou. Jestli se chcete od srdce zasmát a už vás nebaví velké množství ne...