Designblok – méně známý společník Prague Fashion Week
Banner

Designblok – méně známý společník Prague Fashion Week

designblok200Designblok, Prague Design and Fashion Week je největší výběrová přehlídka designu a módy ve střední Evropě. Historie festivalu sahá do roku 1999, kdy jej založila Jana Zielinski a Jiří Macek, ředitelé pořádající agentury Profil Media. Designblok tradičně uvádí tvorbu designérů a výrobců z celé Evropy, představuje novinky prestižních značek i prototypy mladých designérů a designérských studiíPražského týdne designu se každoročně účastní přes 200 vystavovatelů v hlavním prostoru Designbloku, Výstavišti Holešovice. Designblok každoročně přiláká více než 50 000 návštěvníků všech věkových skupin z České republiky i zahraničí. 

Nejedná se však jen o přehlídku známých a na českém i zahraničním trhu již zavedených značek. Velkou část vystavovatelů tvoří také mladí umělci, jejichž výrobky vnáší do světa designu mladistvého ducha a spoustu nových nápadů. Designové výrobky se neomezují pouze na výrobky denní potřeby, ale zahrnují i automobily, oděvní průmysl, svítidla, kávu, interiéry a nábytek, koupelnové zařízení, porcelán, šperky a mnoho dalšího. Zasvěcují veřejnost do technologických pokroků a mimo jiné zde představují práce svých studentů také umělecké vysoké školy, které zároveň nabízí odborné konzultace v případě zájmu o studium.

Obsáhlý program nabízí kromě nesčetného množství produktů také přednášky či módní přehlídky. V rámci letošního ročníku se představila Liběna Rochová se svou kolekcí nazvanou StainSoulSteal. Liběna Rochová v nové nadčasové kolekci transformuje umění do oděvu. Je známá nejen svými zajímavými sezónními kolekcemi, ale také vytříbeným citem pro uměleckou stránku oděvní tvorby. Kromě klasických modelů, solitérní tvorby, tak v jejím ateliéru vznikají i inspirativní kolekce na hraně oděvní tvorby. Umělecké objekty na tělo. Impulsy k novým modelům čerpá renomovaná módní návrhářka z běžného života i z originálních uměleckých děl.

designblok1

Mnoho vystavovatelů se v letošním ročníku zabývalo také otázkou přírody a to především přírodních materiálů. Ateliér SAD představil svůj projekt nazvaný „Šiška.“  Zahradní altán, venkovní učebna pro 26 dětí, kryté ohniště nebo pískoviště. Současná mikroarchitektura, která demonstruje výtvarný a zároveň progresivní přístup ateliéru SAD. Návrh vznikl jako součást projektu kreativní školní zahrady "Kde zpívají kosi". Tento projekt vzniká podle návrhu a pod vedením Anny Kozové na pozemku ZŠ Praha-Kbely. Rodiče zde budují svépomocí zahradu, kde se mohou děti učit, tvořit, řádit a užívat si kreativní prostředí.

Pohled do samotného srdce stromu. Krása a divokost přírody zkrocená kolmým řezem. To nabízí firma Silveko, zabývající se výhradně dřevěným nábytkem, interiérovými doplňky a obklady. Díky individuální kusové výrobě vytváří firma opravdu jedinečné kousky, které dodají vašemu domovu či kanceláři neobyčejný a neokoukaný vzhled.Dřevěný obklad  vpustí přírodu, teplo a neotřelý design přímo do vašeho interiéru.

Na letošním ročníku se také objevilo několik zajímavých projektů mladých umělců, z nichž stojí za zmínku Maxim Velčovský. Český designér a pedagog na Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Vystavoval v Česku i ve světě a jeho práce jsou zařazeny ve sbírkách Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, Viktoriina a Albertova muzea v Londýně, v Nové Pinakotéce v Mnichově a v muzeu designu a užitého umění Mudac v Lausanne. Věnuje se především tvorbě ze skla a porcelánu. Navrhuje designové výrobky ve vlastním studiu Qubus a  křišťálové výrobky pro firmu Bohemia Machine.
Pro letošní ročník Designbloku vytvořil
návrh Slunečnic, které zavěsil v hlavní hale holešovického výstaviště jako parafrázi na lustry. Jako základní pro ně formu zvolil již existující kýble na vodu.

designblok2

Dalším velice zajímavým kouskem se představila Helena Lukášová se svým projektem Naruby, který vychází z pokovovaných 3D tisků manipulovaného CT skenu lidské páteře, jejiž jednotlivé elementy tvoří kolekci šperků. Sestava elementů - obratlů, která určuje pohyb lidského těla, je zviditelněna na jeho povrchu. Je duplikací vnitřní stavby těla. Jednotlivé obratle jsou realizované pomocí 3D tisku. Objekt může fungovat jako celek nebo jako šperk, navlečený na hedvábnou stužku či řetízek. Je jen na nositeli, aby si určil, v jakém vztahu k němu chce být.

 V neposlední řadě stojí za zmínku také nová značka URNYY zabývající se designem schránek na zpopelněné lidské ostatky. Projekt vzešel z diplomové práce Romana Kvity na UMPRUM. Celá značka je však společnou myšlenkou Pavlíny a Romana Kvitových. Firma se zabývá různými materiály a technologickými postupy a nabízejí tak celou řadu variant, které vytváří kompletní řadu produktů. Produkty by měly konkurovat běžným urnám, jsou však ale k dispozici za přijatelné ceny. Měly by zvýšit estetickou úroveň, ale zároveň dostatečné zachovat pietní výraz.

designblok3

Designblok není pouze událostí pro designéry, ale i pro širokou veřejnost a pro každého, koho zajímají nové trendy ve všech oblastech života. Spojuje v sobě krásu, dynamičnost a nezadržitelný vývoj kupředu. Přináší inovativní náhled na předměty denního použití i zajímavé projekty umělců, které vás alespoň na chvilku ohromí nebo přimějí k zamyšlení. Týden plný inspirace, který stojí za to návštívit. To je Designblok.


 

Rozhovor

Majitel Zlatéknihy.cz: „Čtenářům přinášíme nižší ceny, nakladatelům vyšší zisky.“

zlate knihy 200Nedávno byl spuštěn nový projekt pro milovníky knih Zlatéknihy.cz. Na našem webu jsme o něm imformovali a strhla se zde zajímavá diskuze, proto jsme oslovili původce nápadu a majitele toho internetového knihkupectví pana<...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

O životě na ulici do hloubky

homeless200Lidi bez domova potkáváme často, ve velkých městech určitě denně. Víme ale o nich něco? Známe příběhy konkrétních lidí? Tony Havlík ve své prvotině odhaluje svět lidí na ulici a přináší jejich osudy, ze kterých se upřímně zpovídají čtyři hlavní h...


Literatura

Hypnosis je pohled do mysli masového vraha

big hypnosis-treti-velka-destrukce-3JS-326805 200Hudební a filmový vydavatel Petr Junek přichází s dalším pokračováním své apokalyptické série, které dostalo název Hypnosis – Třetí velká destrukce. Tentokrát o...

Divadlo

Divadlo Tramtarie reprezentovalo Olomouc ve Stockholmu

IMG 8068 perexDivadlo Tramtarie tento týden reprezentovalo Olomouc a ČR ve švédském Stockholmu a úspěšně. V severské metropoli zahrálo hned dvě představení, divácký hit Kabaret Nahatý Shakespeare a legendární pohádku O pračlovíčkovi...

Film

V zajetí tradic a pravidel

norsko 200Na devátém ročníku festivalu Severský filmový podzim nabídnou v sedmnácti českých městech to nejlepší ze severské a pobaltské filmografie. Letošní ročník je plný snímků se sportovní tématikou. My se ale dnes podíváme na film norské autorky Iram ...