Designblok – méně známý společník Prague Fashion Week

Designblok – méně známý společník Prague Fashion Week

Tisk

designblok200Designblok, Prague Design and Fashion Week je největší výběrová přehlídka designu a módy ve střední Evropě. Historie festivalu sahá do roku 1999, kdy jej založila Jana Zielinski a Jiří Macek, ředitelé pořádající agentury Profil Media. Designblok tradičně uvádí tvorbu designérů a výrobců z celé Evropy, představuje novinky prestižních značek i prototypy mladých designérů a designérských studiíPražského týdne designu se každoročně účastní přes 200 vystavovatelů v hlavním prostoru Designbloku, Výstavišti Holešovice. Designblok každoročně přiláká více než 50 000 návštěvníků všech věkových skupin z České republiky i zahraničí. 

Nejedná se však jen o přehlídku známých a na českém i zahraničním trhu již zavedených značek. Velkou část vystavovatelů tvoří také mladí umělci, jejichž výrobky vnáší do světa designu mladistvého ducha a spoustu nových nápadů. Designové výrobky se neomezují pouze na výrobky denní potřeby, ale zahrnují i automobily, oděvní průmysl, svítidla, kávu, interiéry a nábytek, koupelnové zařízení, porcelán, šperky a mnoho dalšího. Zasvěcují veřejnost do technologických pokroků a mimo jiné zde představují práce svých studentů také umělecké vysoké školy, které zároveň nabízí odborné konzultace v případě zájmu o studium.

Obsáhlý program nabízí kromě nesčetného množství produktů také přednášky či módní přehlídky. V rámci letošního ročníku se představila Liběna Rochová se svou kolekcí nazvanou StainSoulSteal. Liběna Rochová v nové nadčasové kolekci transformuje umění do oděvu. Je známá nejen svými zajímavými sezónními kolekcemi, ale také vytříbeným citem pro uměleckou stránku oděvní tvorby. Kromě klasických modelů, solitérní tvorby, tak v jejím ateliéru vznikají i inspirativní kolekce na hraně oděvní tvorby. Umělecké objekty na tělo. Impulsy k novým modelům čerpá renomovaná módní návrhářka z běžného života i z originálních uměleckých děl.

designblok1

Mnoho vystavovatelů se v letošním ročníku zabývalo také otázkou přírody a to především přírodních materiálů. Ateliér SAD představil svůj projekt nazvaný „Šiška.“  Zahradní altán, venkovní učebna pro 26 dětí, kryté ohniště nebo pískoviště. Současná mikroarchitektura, která demonstruje výtvarný a zároveň progresivní přístup ateliéru SAD. Návrh vznikl jako součást projektu kreativní školní zahrady "Kde zpívají kosi". Tento projekt vzniká podle návrhu a pod vedením Anny Kozové na pozemku ZŠ Praha-Kbely. Rodiče zde budují svépomocí zahradu, kde se mohou děti učit, tvořit, řádit a užívat si kreativní prostředí.

Pohled do samotného srdce stromu. Krása a divokost přírody zkrocená kolmým řezem. To nabízí firma Silveko, zabývající se výhradně dřevěným nábytkem, interiérovými doplňky a obklady. Díky individuální kusové výrobě vytváří firma opravdu jedinečné kousky, které dodají vašemu domovu či kanceláři neobyčejný a neokoukaný vzhled.Dřevěný obklad  vpustí přírodu, teplo a neotřelý design přímo do vašeho interiéru.

Na letošním ročníku se také objevilo několik zajímavých projektů mladých umělců, z nichž stojí za zmínku Maxim Velčovský. Český designér a pedagog na Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Vystavoval v Česku i ve světě a jeho práce jsou zařazeny ve sbírkách Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, Viktoriina a Albertova muzea v Londýně, v Nové Pinakotéce v Mnichově a v muzeu designu a užitého umění Mudac v Lausanne. Věnuje se především tvorbě ze skla a porcelánu. Navrhuje designové výrobky ve vlastním studiu Qubus a  křišťálové výrobky pro firmu Bohemia Machine.
Pro letošní ročník Designbloku vytvořil
návrh Slunečnic, které zavěsil v hlavní hale holešovického výstaviště jako parafrázi na lustry. Jako základní pro ně formu zvolil již existující kýble na vodu.

designblok2

Dalším velice zajímavým kouskem se představila Helena Lukášová se svým projektem Naruby, který vychází z pokovovaných 3D tisků manipulovaného CT skenu lidské páteře, jejiž jednotlivé elementy tvoří kolekci šperků. Sestava elementů - obratlů, která určuje pohyb lidského těla, je zviditelněna na jeho povrchu. Je duplikací vnitřní stavby těla. Jednotlivé obratle jsou realizované pomocí 3D tisku. Objekt může fungovat jako celek nebo jako šperk, navlečený na hedvábnou stužku či řetízek. Je jen na nositeli, aby si určil, v jakém vztahu k němu chce být.

 V neposlední řadě stojí za zmínku také nová značka URNYY zabývající se designem schránek na zpopelněné lidské ostatky. Projekt vzešel z diplomové práce Romana Kvity na UMPRUM. Celá značka je však společnou myšlenkou Pavlíny a Romana Kvitových. Firma se zabývá různými materiály a technologickými postupy a nabízejí tak celou řadu variant, které vytváří kompletní řadu produktů. Produkty by měly konkurovat běžným urnám, jsou však ale k dispozici za přijatelné ceny. Měly by zvýšit estetickou úroveň, ale zároveň dostatečné zachovat pietní výraz.

designblok3

Designblok není pouze událostí pro designéry, ale i pro širokou veřejnost a pro každého, koho zajímají nové trendy ve všech oblastech života. Spojuje v sobě krásu, dynamičnost a nezadržitelný vývoj kupředu. Přináší inovativní náhled na předměty denního použití i zajímavé projekty umělců, které vás alespoň na chvilku ohromí nebo přimějí k zamyšlení. Týden plný inspirace, který stojí za to návštívit. To je Designblok.


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Destigmatizace u mě znamená, že budeme otevřeně mluvit o problémech, nikoliv sdělovat polopravdy

Edna NováEdna Nová v roce 2020 vydala prostřednictvím crowdfundingového nakladatelství Pointa svou knihu Ženy z Bohnic. Zajímavý rozhovor s Ednou o tom, co stálo za napsáním knihy, a co následovalo po něm, připravila Martina Čápová. 

...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Zpěvačka Dasha předvedla v závěru festivalu Zlatá Praha luxusní koncert

dasha200Zpěvačka Dasha je známá hudebními projekty, které se pohybují převážně v oblasti populární hudby. Řadí se také mezi nejobsazovanější české muzikálové zpěvačky a herečky – je držitelkou Ceny Thálie a její výkony představují naprostou interpretační špičku. D...


Literatura

Živí mrtví hlásají, že Není cesty zpět!

zm25 200Se čtyřmi komiksovými sešity ročně, kterými nás nakladatelství Crew zásobuje, jsme se se ságou Živí mrtví v květnu dostali na úctyhodné číslo 25. Nejen, že autorům nedochází dech ani nápady, ono to pořád dává smysl a přináší napětí a hlavně syrové e...

Divadlo

Kniha džunglí ožívá na prknech Divadla Kalich

200divSlavný příběh Rudyarda Kiplinga o lidském mláděti Mauglím, kterého vychovala džungle, se stal dobrým tahem a námětem pro muzikálovou verzi, kterou do hudební podoby přepracovali Ondřej Soukup a Gabriela Osvaldová.

...

Film

Poslední James Bond v podání Daniela Craiga porazil doposud nejúspěšnější filmy tohoto roku

bond 200Návštěvnost kin díky fanouškům Jamese Bonda láme rekordy. Od premiéry dlouho očekáváného akčního snímku Není čas zemřít uplynulo teprve pár dní a za první víkend si Daniela Craiga v roli agenta 007 nenechalo ujít 126 018 lidí, což dělá z tohoto snímku ...