Hvězdou španělského dne na festivalu Culturea byl jednoznačně Mitchel!

Hvězdou španělského dne na festivalu Culturea byl jednoznačně Mitchel!

Tisk

culturea 200Španělský den konající se v pátek 15. dubna do Zlína konečně zase přinesl sluníčko, tak nic nebránilo pořádně si užít nabitý den!

 

 

Po slavnostním zahájení se potřetí konal workshop zaměřený na kávu, tudíž pro mě španělský den začal až Live cookingem kuchaře "Mitxela" (Miguel Angel Moraga Delgado). Pro hladové přihlížející zde připravoval paellu valenciana a měl připravenou polévku gazpacho a také sangrii. Jednalo se o neuvěřitelně charismatického a sympatického kuchaře, který se velmi dobře poslouchal i sledoval, jak čaruje na obří pánvi zvané právě paella. Jídlo bylo vynikající a člověk se také dozvěděl plno zajímavostí. Mitchel má v Ostravě Sí Restaurant, která si ve Zlíně určitě našla své příznivce.

Paella valenciana
Suroviny: kuřecí maso, králičí maso, kuřecí játra, kulatozrnná rýže, fazolové lusky (artyčoky), rajčata (čerstvá uzrálá nebo z plechovky), česnek, sůl, rozmarýn, šafránový prášek, sladká paprika
Nejdůležitější je na oleji se solí pořádně orestovat maso (aby mělo zlatou barvu), poté se postupně přidává česnek, fazolové lusky, červená paprika, sůl, rajčata, a šafrán a směs se nechává vařit. Ke konci se dolije voda a vaří se rýže.

Gazpacho
Suroviny: rajčata (pokud nejsou zralá, tak rajčatový džus), okurek, červená paprika, cibule, česnek (3 až 4 stroužky na 1 litr), ocet (cca 50 ml), olej (cca 150 ml), sůl
Vše se rozmixuje a nechá minimálně 8 hodin odležet.

culturea spanelsko mitchel

Po této vydařené cooking show následovala nevydařená ochutnávka španělských vín. Šlo o jedno (sice výborné) bílé víno Ruedo, ke kterému nebyl podán téměř žádný komentář. Pan jen ukázal na mapu, řekl, že je ve Španělsku mnoho druhů vín a nabídl prostor na dotazy, leč žádné nepřišly. Na to, že se mělo jednat o propagaci prodejny španělských potravin Toro Blanco, vše vyznělo úplně do prázdna.

Následující hodinka patřila taneční skupině Gemini a také dvojici s kytarou – Lukáši Dittrichovi a jeho kolegovi Petru Zlámalovi. Ti uvedli, že hrají hlavně srdcem a bylo to znát. Španělština zněla kouzelně a melodie nutily k podupávání si. Nechyběly ani písně od Manu Chao, takže rozhodně palec nahoru. Tanec mi nepřišel tak smyslný a temperamentní a působil na mě jednotvárně, ale sukně byly nádherné a klapání podpatky i vlnění boků rozhodně nechybělo.

culturea spanelsko flamenco

Přednáška Proč je Španělsko krásné doktora Jana Mlčocha, přednášejícího španělské a latinskoamerické literatury, historii a jazyka na ostravské univerzitě nabídla především zajímavosti o historii Španělska než cestovatelské zážitky a zkušenosti. Kapitoly z historie byly sice zajímavé a dobře se poslouchaly, ale nejen studenti by určitě ocenili spíše fotografie památek a podobně.

culturea spanelsko mlcoch

Večer pak patřil divadlu Mandragora, tedy studentům třetího ročníku oboru Hudebně dramatické umění, kteří předvedli scénické čtení hry španělského dramatika Carlose Be s názvem Prší krávy. Zahrané to bylo výborně, na třech hercích nebylo vůbec poznat, že jde o první uvedení této inscenace, ale námět samotný zaměřený na domácí násilí byl poněkud depresivní a náročný.

Program dále pokračoval flamencem, španělštinou v rytmu hudby a tematickou afterparty od DJ Majka.

Letošní Culturea byla opět jiná než předchozí ročníky a rozhodně měla svoje a líbilo se mi na ní. Jen jsem měla zřejmě jiná očekávání, nebo možná i pořadatelé měli jiné představy o průběhu jednotlivých částí programu, těžko říct. To soudím i podle toho, že mnohdy popis v programu neodpovídal realitě, viz Tanec za doprovodu zpěvu (nejprve byl zpěv, poté tanec), Ochutnávka španělských vín (jednoho španělského vína), zmínka o vietnamských bagetách, o které na zmíněném pásmu vůbec nešlo, atd. Bylo vidět, že návštěvníky lákaly především workshopy, kde mohli něco ochutnat, nebo tvořit, ale já bych opravdu uvítala i nějaké pořádné a zajímavé přednášky plné fotek, které na minulých ročnících nechyběly a stály za to. Ale jak se říká, nikdy se nedá zavděčit všem a já jsem moc ráda, že tady takový festival máme a už teď se těším na pátý ročník.

Název akce: Culturea
Datum konání: 14. a 15. dubna 2016
Místo konání: 14|15 Baťův institut
Pořadatelé: Fakulta mediálních komunikací UTB
Hodnocení: 85 %

Zdroj foto: Culturea


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Markéta Schneiderová: „Hodně mi záleží, aby člověk zapomněl, že je to jenom napsaný.“

schneiderova 200Jak se ze spisovatelky ‚do šuplíku‘ stane úspěšná blogerka, která trousí svá díla po světě? Co člověka nakopne, aby si začal plnit svůj sen a přitom se nezačal brát hrozivě vážně? Markéta Schneiderová je ženou činu. Osob...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

V Lugansku se rozjíždí kurs češtiny, bylo tam otevřeno české kulturní centrum

Lugansko 3 (2)V Luganské národní univerzitě Vladimíra Dalja bylo 7. května slavnostně otevřeno České kulturní centrum nesoucí jméno novináře a protinacistického odbojáře Julia Fučíka. V rámci pražského semináře, pořádaného Spojenectvím Práce a Solidar...


Literatura

Stojí Francisco úplně sám proti inkvizici?

Sám proti inkvizici, perexUž když jsem po nové knize nakladatelství Vyšehrad sahala, bylo mi jasné, že nepůjde o úplně jednoduché čtení. Sám proti inkvizici je román, se kterým vás chci seznámit ještě dříve, než se pročtu až na poslední z 528 stran. Proč? A pora...

Divadlo

Give me Moor! Studio Marta uvede Schillerovy drzé Loupežníky

loupeznici 200Brněnské divadelní Studio Marta uvede na konci února první premiéru roku 2023, legendární drama Friedricha Schillera Loupežníci. Egem poháněný příběh o kolapsu rodiny, komunity a vlastní integrity přinesou na jeviště absolvující studenti Janáčk...

Film

Legendární parta aneb Když zeměkouli ovládneme strachem

legendarni partaDalší americký animovaný film, s málo vtipným názvem Legendární parta, je dílem společnosti UP – DreamWorks. Studio, které stvořilo Shreka a Madagaskar se ...