Pavel Vondráček: Nad myšlenkou hudebního festivalu v Poděbradech jsem uvažoval už před několika lety

Pavel Vondráček: Nad myšlenkou hudebního festivalu v Poděbradech jsem uvažoval už před několika lety

Tisk

podebradske hudebni leto 200Pavel Vondráček je mladý klavírista a skladatel, který v roce 2021 založil a spolupořádá nový poděbradský hudební festival. Jako prezident Poděbradského hudebního jara tak sestavoval nejen program letošního ročníku, podílel se ale výraznou měrou i na financování festivalu a spolupráci s partnery. O přípravách festivalu i plánech do budoucna se rozmluvil v rozhovoru, který přinášíme.


Kdy vznikl nápad na nový festival? Jak vás to napadlo?

Nad myšlenkou hudebního festivalu v Poděbradech jsem uvažoval už před několika lety. Mnohokrát mě okouzlilo, v jaké symbióze hudba a lázně může být. V západočeských lázních často fungují orchestry a díky nim lázně hudebně žijí. V Poděbradech takový orchestr fungoval před mnoha lety, jako lázně jsou však Poděbrady malé a vlastní orchestr by se tu již neuživil. V současné době tu klasická hudba chybí téměř úplně. Ve městě, které kromě dlouhé historie místního Středočeského orchestru dalo naší zemi i výborného klavíristu Otakara Vondrovice, je to obrovská škoda.

Jak jste sestavoval letošní program? Je v něm nějaká koncepce?

Letošní program byl hlavně o tom, abychom festival skutečně mohli uskutečnit. Zaměřili jsme se tedy na komorní prostory s relativně malou kapacitou publika a především na české umělce. Během letošního ročníku vystoupí profesionálové i mladí talentovaní umělci. I díky tomu je festival takový příjemnější, blíž lidem.

Které umělce jste letos opravdu chtěli mít na programu?

Samozřejmě jsme moc rádi za každého, kdo na letošním festivalu vystoupí. Ať už jsou to mladí, nebo profesionálové, všichni vystupující jsou opravdu zajímaví lidé i hudebníci a jejich vystoupení je zážitek. Co se týče pilířů, těmi jsou oba hostující profesionálové. Klavíristku Marušku Šumníkovou jsme slyšeli již mnohokrát a její Chopin opravdu učaruje každému, komu něco říká klavírní hudba. Je to mladá, ale velmi vyzrálá umělkyně, která Chopina velmi dobře cítí, technicky je skvěle vybavena a její celovečerní chopinovský program bude patřit k vrcholům letošního festivalu.

Kytarista Lukáš Sommer byl druhou z hvězd klasické hudby, kterou jsme se snažili nalákat již od začátku. Zde jsme měli též štěstí, že i Lukášovi se festivalový koncert vešel do kalendáře. Ten má během letošního léta opravdu nabitý. Představí klasickou hudbu i své vlastní kompozice a v Havířském kostelíku se skvělou akustikou se bude jednat o druhý z vrcholů festivalu.

Více o festivalu najdete v našem článku: V Poděbradech se letos uskuteční debutový ročník komorního hudebního festivalu Poděbradské hudební léto

Na letošním festivalu vystupujete i vy. Co jste si letos připravil?

Prvně bych chtěl říct, že původně jsem na svém festivalu vystupovat vůbec nechtěl. Nechtěl jsem dávat lidem pocit, že si zakládám festival ke své vlastní propagaci. Přece jen ale klasický crossover byl a je jedním z páteřních žánrů festivalu a v naší zemi v podstatě není zastoupen. Okolí mě nakonec přemluvilo, takže jsem si připravil program, který vlastně plně vychází z nového, ještě nevydaného alba. Zahraji ale také to nejlepší ze své dosavadní tvorby.

Co chystáte na příští ročník?

To je nyní těžké předvídat. Řešit jej začneme ihned po skončení letošního debutu, ale plány, které máme, jsou poměrně vzletné a budou vyžadovat sponzoring. Pokud se nám tedy podaří získat sponzory a partnery na těch správných místech, rádi bychom ponechali formát 5 koncertů během 14 dnů na přelomu srpna a září. Slavnostní zahajovací a závěrečný koncert bychom rádi situovali na poděbradskou kolonádu, kde bychom představili orchestrální koncerty. Zbylá trojice koncertů by pak nabídla sólové koncerty i vystoupení souborů spíše v komorním duchu. Bohužel velký problém je absence koncertního klavíru. Ta nás hodně brzdí a pokud bychom chtěli v Poděbradech nějaké klavírní koncerty pořádat, museli bychom na všechny takové akce klavíry půjčovat a dovážet, což je výrazně prodražuje.

podebradske hudebni leto


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Každá z profesí mě obohacuje něčím jiným

archiv Jana ChládkovámZpěvačka, rozhlasová moderátorka a dramaturgyně Jana Chládková je velkou milovnicí zvířat, ráda cestuje a v roce 2023 vydala své třetí CD. Přiznává, že práce v rozhlase je také jejím velkým ko...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Chilližrout Jan Bruncko: „Jistý pocit „spolutrpitelství“, převažoval nad rivalitou“

chillizrout 200Pomalu, ale jistě se blíží festival milovníků pálivého Chillibraní, jehož součástí je i mistrovství České a Slovenské republiky v pojídání pálivého. Právě této soutěže se už dvakrát účastnil pan Jan „Konrád“ Brunc...


Literatura

Psychopatologie – nauka o nemocech duše


psychopatologie 200Nakladatelství Grada vydává 2. aktualizované vydání Miroslava Orla a kolektivu Psychopatologie – nauka o nemocech duše, která je určena zejména k pracovním a studijním účelům, a rovněž každému, kdo se oborem již zabývá. Vzhle...

Divadlo

Mariina volba. Dramatik Milan Uhde představil svou verzi biblického příběhu

Mariina volba foto perexVážený náš dramatik, kdysi zakázán režimem, pak vyzdvižen na politický piedestal, jenž s pochopením všech, kteří ho znají, opustil, aby se dál věnoval tomu, co umí a miluje. Dramatické tvorbě. Takového ho známe, tak...

Film

Dvakrát Národní filmový archiv

NFA perexNárodní filmový archiv (NFA) zřejmě nemá čas, chuť ani kapacity na to, aby přichystal a vydal přehledné dějiny české (československé) kinematografie, takže raději upřednostňuje zpracování dílčích témat. Přitom první, ještě interní nárys dějin se...