Turistický seriál K21: Šťastná země
Banner

Turistický seriál K21: Šťastná země

200 clanekMilí čtenáři, s prázdninami jsme se u nás rozhodli podívat se pod pokličku různých turistických cílů. Seznámíme vás s životy kastelánů několika hradů a zámků, podíváme se na zoubek strašidlům a představíme pár muzeí. Nebudou chybět ani tipy na různá centra a parky, kde se mohou vyřádit především vaše ratolesti. Nejen díky našim zvídavým otázkám se dozvíte víc a můžete si naplánovat pěkný výlet. Tak do toho!

 

O zajímavém areálu ležícím u Turnova nám více pověděl Erik Černý.

Představte nám v úvodu Šťastnou zemi. Co vše tam návštěvníky čeká? Proč by jej měli naši čtenáři navštívit?

Přírodní zábavní dětský areál Šťastná země nabízí návštěvníkům originální programy, dřevěný hrad, trpasličí vesničku, houpačky, prolézačky, pískové rýžoviště s pravými českými granátky, ohradu s kozami a ovcemi, bylinkovou zahrádku, vyhlídku, vzduchové trampolíny a také Prožitkový geopark. Letos jsme pro vás připravili opět několik novinek, které se vám, jak věříme, budou líbit :-)

Můžete se těšit na vylepšenou vodní klouzačku z vyhlídky, nové lanové prvky a aquazorbing. V údolí pod trampolínami jsme letos nově otevřeli "keltskou vesničku", do jejíž stavby se můžete částečně zapojit i vy (pokud se neštítíte jílu se slámou). V této vesničce si budete moci vyzkoušet některá starodávná řemesla - mletí zrní na kamenném mlýnku, rýžování zlata, výroba ozdob z drátu, misek z jílu, motání provazů, pečení placek ve hliněné peci atd. Návštěvníci se budou moci aktivně zapojit do dostavby příbytku, budou stavět zdi z jílu a slámy.

clanek

Během prázdnin probíhají historické řemeslné dílny, v rámci kterých  si návštěvníci mohou vyrobit nádoby z jílu, ozdoby z drátu, mlet obilí na žernovu a další věci. Kdo a kde se takové dovednosti učil?

Internet nám poskytl veškeré informace a pak to již bylo na zručnosti a kreativitě našich zaměstnanců a brigádníků 

Co vše najdou návštěvníci v Prožitkovém geoparku? Jak je tato naučná trasa dlouhá?

Trasa je cca 500 metrů dlouhá a nachází se ve spodní části areálu Šťastná země (les a pískovcové údolí). Je to dobrodružná, hravá i poučná stezka s interaktivními prvky (16 zastavení), která je naším příspěvkem k rozvoji Geoparku Český ráj. Věříme, že zaujme všechny návštěvníky areálu od hravého dětství až po rozumné stáří.

V čem tkví výjimečnou vašich herních prvků?

Všechny námi vyráběné produkty se vyznačují ručním zpracováním dle přání zákazníka. Při výrobě jsou respektovány přirozené vlastnosti akátového dřeva, zejména jeho křivost. Současný sortiment tvoří několik set námětových položek jako např. houpačky a houpadla, skluzavky, lanovky, herní sestavy, lavičky, altány atd.. Veškeré tyto herní prvky a mobiliář je možné rozvinout do desítek různých variant. Životnost výrobků je, dle péče, i několik desítek let.

Každoročně pořádáte Slavnosti slámy. Sláma zde hraje prim a vyrábíte z ní velké sochy v nadživotních velikostech. Napadá mě otázka, kde vezmete takové množství slámy?

Slámu kupujeme od místních zemědělců. Jedná se každoročně a několik stovek velkých slaměných balíků.

clanek2

Nachází se ve vašem areálu také nějaká zvířata? Pokud ano, jak jsou oblíbená?

V areálu máme dvě místa se zvěří. Jedním je Babiččina bylinková zahrádka, kde žije drůbež a druhým místem je ohrada s kozami a ovcemi. Ta je o něco oblíbenější, jelikož ovce a kozy jsou přítulnější než drůbež a nechají se drbat 

Co nabídka občerstvení? Nabízíte návštěvníkům nějaké speciální pochoutky?

Občerstvení nabízí kromě standardního sortimentu také ledovou tříšť nebo hluboko mraženou kuličkovou zmrzlinu.

A jak je to s prodejem suvenýrů? Co si mohou návštěvníci přivést domů na památku?

V areálu funguje stánek s klasickými suvenýry jako kdekoliv jinde, ale v řemeslné vesničce si návštěvníci mohou vyrazit pamětní minci za Šťastné země, nebo si vyrobit a samozřejmě také odnést domů výrobky vlastnoručně „uplácané“ z jílu nebo „umotat“ ozdoby z drátu.

Jak vás napadlo založit si takový areál a s jakými obtížnostmi jste se museli potýkat?

Vlastník areálu, firma Tomovy parky s.r.o. je výrobcem akátových herních prvků a hřišť, takže Šťastná země je vlastně takovým „zkušebním pilotem“, který si už ale za těch pár let začal „žít vlastním životem“. Obtížností bylo, je a bude zřejmě vždy dost. Příliš velká vedra nebo naopak deštivé počasí. Ani jedno totiž neprospívá návštěvnosti. Atd. atd.

Jak vypadá váš běžný den? Co vše máte na starosti? Kolik personálu pracuje na bezproblémovém chodu celé Šťastné země?

Areál je přírodní, takže každodenní rutinou je sekání trávy. Je to jako na zámořské lodi, začnete ji natírat na jedné straně a když skončíte na druhém konci, můžete začít znova.  S údržbou herních prvků je to podobné, i když obrovskou výhodou je to, že jsou všechny z akátu, což je opravdu velmi odolné dřevo. To jsou ty technické záležitosti. Co se týká zábavy, tak každou sobotu nabízíme návštěvníkům rodinné soutěže o ceny, v červenci pak každodenní provoz řemeslných dílen a během srpna (také každý den) soutěže pro děti.

Kromě stálého personálu (pokladní, údržbáři, uklízečka apod.) najímáme na víkendy ale hlavně na prázdniny desítky brigádníků, kteří zajišťují dílny, soutěže apod.

 Jak je to s financováním? Co pokrývá vstupné?

Areál je komerční zařízení, takže si na sebe prostě musí vydělat.

Musíte také hodně investovat do reklamy? Co děláte pro propagaci?

To, co všichni i ostatní plus se snažíme o tu nejefektivnější reklamu, tj. „spokojený návštěvník“. Každou sezónu připravujeme nějaké novinky, rozšíření areálu apod., aby se naši stálí hosté nenudili a mohli se každý rok těšit na něco nového. 

clanek1

Přichystali jste si nějaké akce na prázdniny? Zde je prostor pro pozvánky a lákání.

Letošní novinkou je vznik Historické řemeslné vesničky, do jejíž stavby se můžete částečně zapojit i vy (pokud se neštítíte jílu se slámou). V této vesničce si můžete vyzkoušet některá starodávná řemesla - mletí zrní na kamenném mlýnku (žernovu), výrobu ozdob z drátu, misek z jílu, pečení placek ve hliněné peci, rýžování zlata atd. Tradiční akcí je srpnový Slamák. Slavnosti slámy jehož hlavním bodem je SLÁMA. Každoročně několik mladých umělců vytvoří kostry a korpusy soch, které poté tzv. obalovači "pokryjí" slámou. V letošním roce jsme se rozhodli pro téma CESTA DO SVĚTA FANTAZIE, takže se můžete těšit na desítky roztodivných tvorů objektů.

Některé ze soch jsou dokonce v "obří" velikosti, proto nezapomeňte na své fotoaparáty.

Těšit se můžete také na SLÁMOVÉ BLUDIŠTĚ, vytvořené ze dvou stovek velkých slámových balíků, tzv. rolád nebo na slaměnou arénu, ve které budou probíhat každodenní zápasy těch z vás, kteří k tomu najdou odvahu :-) Hrad není pouze na "koukání" ale je celý přístupný jak pro děti, tak pro dospělé, takže se vyřádí každý, kdo má zájem a netrpí alergií na slámu.

AKCE

Srpen 3. 8. BORŮVKOBRANÍ
Čekají na vás borůvkové soutěže ale také prodej borůvek, sazenic a borůvkových produktů.

10. 8. ZAHÁJENÍ SLAMÁKU 2013
SLAMĚNÝ HRAD S BLUDIŠTĚM, desítky SLÁMOVÝCH SOCH a samozřejmě slaměné radovánky jsou tu pro vás jako každý rok.

11. 8. AKUSTICKÝ KONCERT SKUPINY KRYŠTOF
Po příjemně stráveném dni ve Šťastné zemi vás jistě potěší od 16.00 hodin koncert skupiny KRYŠTOF.

Kde mohou naši čtenáři najít více informací o Šťastné zemi?

www.stastnazeme.cz


 

PřihlášeníBanner

Tapír

  • Tapír č. 1-2020
    Od 9. ledna vychází další číslo našeho humoristického časopisu TAPÍR. Můžete se těšit na: – Rozhovor s Josefem Stehlíkem, sochař a kreslíř...
  • Výstavy v lednu 2020
    Zveme vás na dvě výstavy, které jsme naplánovali hned na začátek roku 2020. PRVNÍ výstava se uskuteční ve sportovní hale...
  • Tapír 6-2019 na listopad a prosinec
    Od 30. října vychází další číslo našeho humoristického časopisu TAPÍR. Můžete se těšit na: – Rozhovor s Jiřím Werichem Petráškem – Tapír v pivovaru...

Rozhovor

Rozhovor s Mackie Messerem

mack 200Rádi bychom Vám nabídli rozhovor s Mackie Messerem, který vystoupí v pátek jako druhý hlavní host na Electroswing Festivalu v Brně. Společně s ním se představí jako speciální hosté rezidenti vyhlášené tančírny Nové scény Národního divadla DJ Billy Hopp (...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Ogier potvrdil svojí nadvládu

rally 200Třetí podnik světového šampionátu v rally se uskutečnil na horské mexické půdě. V roli největšího favorita přijížděl Sebastien Ogier, konkurovat mu měla celá skupina pilotů usilující o jeho skalp.

...

Literatura

K jadru ženy, od obrany po chválu

obrana 200V dnešnej spoločnosti odvážne a takmer intímne svedectvo autora, ktorý predstavuje nielen svoje doposiaľ vydané knihy ale najmä osobnosti, ktoré ho na jeho ceste pri písaní knihy (ale som presvedčená, že i na ceste životom) sprevádzali. Jedna z top k...

Divadlo

Setkání 2013 Stretnutie: Ve Zlíně se zrodí divadelní Československo

setkani200Pomyslné plnoletosti letos dosáhne festival Setkání/ Stretnutie, který se bude konat nejen v Městském divadle Zlín ve dnech 23. až 25. května. Určen je nejen pro studenty divadelních oborů a divadelníky, ale i pro š...

Film

Dokáže jeden muž zvládnout tři děti?

martin venuse perexŘíká se, že žena vydrží víc než člověk. Jak si tedy povede celý měsíc průměrný muž v ženské úloze a zda se potvrdí zažitá fráze, že muži jsou z Marsu a ženy z Venuše, se dozvíte v romantické komedii Jiřího Chlumského Martin a ...