Adaptační strategie ke klimatickým změnám na Praze 12 vychází z historie území

Adaptační strategie ke klimatickým změnám na Praze 12 vychází z historie území

Tisk

strategie perexRada MČ Praha 12 schválila na svém jednání dne 22. února 2021 Adaptační strategii ke klimatickým změnám na Praze 12. Strategie navrhla řadu opatření, která mají snížit zranitelnost MČ Prahy 12 vůči projevům klimatické změny.

 

Analýza zranitelnosti a identifikace hrozeb spojených s klimatickou změnou identifikovala šest hrozeb s největší rizikovostí, a dalších jedenáct s rizikovostí střední. Ukázalo se, že nejvýznamnějšími riziky jsou povodně a dlouhotrvající sucho a teplo. K významným rizikům patří i lesní požáry a degradace půdy. Analýza vycházela také z informací o „historii území“, která je často klíčem k současným problémům a návrhům jejich řešení. Místostarostka Ing. Eva Tylová k tomu uvádí: „Strategie se zaměřuje na snižování těchto rizik pomocí opatření blízkých přírodě, jako jsou výsady stromů a keřů nejen v zastavěném území, ale i ve volné krajině. V rámci opatření je navržena i řada technických opatření, např. nádrže na akumulaci dešťové vody, zelené střechy a zasakovací průlehy.“

strategie

Zdroj: Voda ve městě - Metodika pro hospodaření s dešťovou vodou ve vazbě na zelenou infrastrukturu

Městská část Praha 12 již realizovala celou řadu pilotních opatření využívajících přirozených vlastností vegetace, která snižují dopady probíhající klimatické změny. Revitalizuje například mokřady a další vodní plochy, čímž dochází k zadržení vody v krajině, sází stromy nebo buduje průlehy, v nichž se zasakují srážky při přívalových deštích a snižuje se tak eroze půdy. Komplexní opatření realizovaná na zemědělských pozemcích Prahy 12 byla vloni oceněna v soutěži Adapterra Awards.

„Chceme k zeleni a veřejnému prostranství přistupovat moderně a s co největším využitím aktuálních vědeckých poznatků a praxí prověřených řešení.“ dodává místostarosta Petr Šula.

Adaptační strategii zpracovali odborníci ze společnosti Vodohospodářský rozvoj a výstavba a.s. a z Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy, v.v.i. Na vypracování dokumentu získala MČ Praha 12 dotaci ze Státního fondu životního prostředí – Norské fondy „Oslo“.

www.praha12.cz/adaptacni-strategie-ke-klimatickyn-zmenam-dokumenty/d-87244


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Tapír

  • TAPÍR 2/2024
    Vždycky to uteče jak voda…  Nedávno jsme ještě listovali prvním číslem Tapíra tohoto roku a už je tady číslo druhé....
  • TAPÍR 1/2024
    S novým rokem přichází i nové číslo vašeho oblíbeného humoristického časopisu Tapír. Letos jsme se zakousli už do sedmého ročníku!...
  • Tapír 6/2023
    Poslední číslo Tapíra pro rok 2023 je venku! V tomto vydání se můžete těšit na vtipy zaměřené na téma Na...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

ANNA KRYVENKO: Cíl mého natáčení byl splněn ve chvíli, kdy jsem do filmu dostala záběry tváří vojáků okupačních armád

MUS perex rDokumentární film Můj neznámý vojín je režijním debutem Anny Kryvenko, Ukrajinky, která ve svých 23 letech odjela studovat do Prahy a žije v ní dodnes. Domů, na Ukrajinu, se pravidelně vrací. Při jedné z takových návštěv narazila Anna na fotoalbu...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Valentýn do skla velkou lžící aneb jak zachránit kamarádku

kremesKamarádka má všeho dost, aspoň to říká. Už nic nechce, jen klid. A co ještě? Usměju se, když vidím, jak se mračí. „Kremeš,“ vyhrkne. „Na Valentýna!“ dodá. Zasměju se. Kamarádka se usměje téměř neviditelně, ale přece. Chci kremeš, co se udělá sám,...

Z archivu...


Literatura

Milá romantika z netradičního prostředí

Tak tohle nikdo necekal200Tak tohle nikdo nečekal je název knihy Jesse Q. Sutantové, která vyšla v nakladatelství Jota. Jedná se o romantickou young adult komedii ideální do letních dní.

 

...

Divadlo

Mohou se ženy vyrovnat s následky války?

Trojanky perexTrójské ženy žily deset let uvězněny ve zdech opevněného města. Pak jsou hradby zbořeny. Ony ale svobodu nezískají, místo ní přichází nové vězení – jsou vytrženy ze svých domovů a vrženy do kultury, jejímž jazykem nemluví.

Film

Zašlá sláva biografů a filmového pásu

biog200Zdalipak tušíte, že kinům se říkávalo biografy, že sídlila jak v neútulných prostorách, kde mnohdy nahradila dřívější zábavní podnikání, tak v přepychových sálech postavených již s vědomím, že se v nich budou promítat filmy. Zdalipak tušíte, že dříve se ...