Muzeum paměti XX. století nabízí online prohlídky dvou výstav k výročí listopadu 1989

Muzeum paměti XX. století nabízí online prohlídky dvou výstav k výročí listopadu 1989

Tisk

vystavy muzeum pameti perex
Muzeum paměti XX. století, ve spolupráci s Libri prohibiti a Polským institutem v Praze, připravilo dvě výstavy o významných historických událostech. Uvedeny byly online letos 17. listopadu, zájemci je mohou i nadále „na dálku“ bezplatně navštívit na webu muzea. Obě výstavy jsou komentované.

 


Výstavou „Rok zázraků. Československo a rozpad sovětského bloku“provází historik Petr Blažek, který je jejím autorem. Výstava vznikla loni, u příležitosti 30. výročí pádu komunistického režimu, a poprvé byla uvedena v listopadu 2019 v Evropském parlamentu – z podnětu europoslance Alexandra Vondry (ODS) a pod záštitou ECR (frakce Evropští konzervativci a reformisté). Partnerem výstavy je knihovna samizdatové a exilové literatury Libri prohibiti, která poskytla pro expozici obrazové podklady.

„Hlavním tématem výstavy je pád komunistického režimu v Československu v mezinárodním kontextu – zejména v souvislostech rozpadu sovětského bloku. Pozornost je proto věnována nejen domácím událostem v letech 1987–1989, ale také zásadním mezníkům vnitřního vývoje dalších států sovětského bloku s přesahem do roku 1991,“ je uvedeno na webu muzea.

vystavy muzeum pameti

Patr Blažek a Výstava Rok zázraků

Nemějte strach!

Výstavou „Nemějte strach! Církev a cesta střední Evropy ke svobodě“ provází ředitel Polského institutu v Praze Maciej Ruczaj. Připravil ji právě Polský institut v Praze a jeho partneři, zejména Arcibiskupství pražské a Maďarský institut v Praze. Vznikla při příležitosti blížícího se 30. výročí vzniku Visegrádské skupiny, které připadá na únor 2021.

„Jejím cílem je také připomenout letošní květnové 100. výročí narození Jana Pavla II., prvního papeže pocházejícího ze střední Evropy a významného symbolu boje za svobodu v tomto regionu. Výstava také zdůrazňuje roli katolické církve v dobách totality a význam čtyř výrazných středoevropských kardinálů: Josefa Berana, Jána Chryzostoma Korce, Józsefa Mindszentyho a Stefana Wyszyńského. Autorem textů výstavy je polský spisovatel a publicista Grzegorz Górny,“ uvádí web muzea.

Obě výstavy jsou instalovány v Domě pážat na pražských Hradčanech. Podrobné informace i odkazy na výstavy lze nalézt na www.muzeum20stoleti.cz.


Foto: muzeum20stoleti.cz 


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Tapír

  • TAPÍR 2/2024
    Vždycky to uteče jak voda…  Nedávno jsme ještě listovali prvním číslem Tapíra tohoto roku a už je tady číslo druhé....
  • TAPÍR 1/2024
    S novým rokem přichází i nové číslo vašeho oblíbeného humoristického časopisu Tapír. Letos jsme se zakousli už do sedmého ročníku!...
  • Tapír 6/2023
    Poslední číslo Tapíra pro rok 2023 je venku! V tomto vydání se můžete těšit na vtipy zaměřené na téma Na...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Genny Ciatti: Mám horkou italskou krev

Genny Ciatti 1 perexSympatická zpěvačka a herečka s italskými kořeny Genny Ciatti Vám v následujícím rozhovoru prozradí, jak se jí líbí její role v muzikálu Srdcový král, který měl v září premiéru v Divadle Kalich, a jaké jsou její plány na blí...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Alzheimercentrum Černošice má novou ředitelku

alzheimercentrum perex„Pandemie covidu nám dala všem zabrat. V důsledku zákazů návštěv a nařízených karantén jsme museli hledat nové cesty, jak naše klienty zcela neizolovat od okolního světa a udržet kontakt s rodinami“, říká nová ře...


Literatura

Katja Kettu: Porodní bába

Porodni baba 200Má milá, máš „hřívu máš jak kobyla a stehna jak mladý hříbě“. Tak tato citace by mohla charakterizovat jeden extrém knihy. Naprosto živočišný, ale veskrze pozitivní. Na druhé straně pak je množství krutých syrových obrazů války probíhajíc...

Divadlo

Divadlo Archa: Kdo je srab a kdo je hrdina aneb představení Vadí-nevadí.cz

arc 200V září a říjnu můžete zavítat do divadla Archa na dokumentárně divadelní inscenaci Vadí–nevadí.cz od autorů Jany Svobodové a Philippa Schenkera. Ti spolu s hudebníkem Janem Burianem a videoartistou Jaroslavem Hrdličkou postavili na náměstí...

Film

Dějiny filmové hudby pro každého

dejiny filmove hudbyV téměř každém filmu slyšíme znít hudbu, ať již pochází z nějakého zdroje, který lze v kontextu obrazu rozpoznat, nebo naopak tvoří toliko zvenčí dodávaný zvukový doprovod, který v obraze nemá žádnou reálnou oporu. Hudba je r...