Přeneste se do Itálie a začtěte se do jednoho snu probdělé noci

Přeneste se do Itálie a začtěte se do jednoho snu probdělé noci

Tisk

BOEMO200Spisovatel Jiří Raichl tentokrát spojil síly s Monikou Alžbětou Svobodovou a společně napsali dílo Boemo e Bastardella – sen probdělé noci. Kvalitě to rozhodně na ničem neubírá.

 

 

 

Autoři vzali reálné historické postavy jako je například Josef Mysliveček (Il Boemo), Lucrezia Aquiari (La Bastardella), nebo operní diva Caterina Galli a vycházeli z toho, že je doloženo, že v roce 1766 Guiseppe Colla trénoval parmský dvorní orchestr a že tam pobývala i La Bastardella a Collova přítelkyně. Pak už ale popustili uzdu fantazii…

O čem to je prozradí anotace:

Horký srpen roku 1766.
Sladká Itálie překypující mnohými lákadly: opojným vínem, okouzlující krajinou, znamenitou kulturou...
A uhrančivými ženami se zlatem v hrdle.
Mlynářský synek z daleké Prahy zabloudí do města jménem Parma, aby zde prorazil se svým hudebním uměním. A splatil bobtnající dluhy, co se za ním neodbytně plíží.
Místo uměleckého triumfu však zakopne o dramatickou romanci.
Vržen do středu bláznivého spletence intrik, manipulace, milostné touhy a politických tahů zahoří nespoutaným citem k mladičké vycházející hvězdě operního nebe... Složí pro ni árie, jež proniknou až na dřeň jejího srdce. Magie hudby a touha lásky se propojí v jeden omamný gejzír... Zamilovaný mlynářský synek není nikdo menší než božský Josef Mysliveček, Il Boemo, operní titán příštích patnácti let. Ale teď ještě stojí na jejich prahu, aby stvořil nejmocnější hudbu svého života... A ona? Mladičká hvězda? Lucrezia Aquiari vystupující pod uměleckým jménem La Bastardella. Žádoucí žena s famózním hlasem. Plná vášně a odvážných ambicí.
Dokáže je naplnit? Nebo se stanou pouhým snem probdělé noci?

U knih psaných dvěma autory je občas potíž – je složité držet nit nebo stejnou kvalitu a podobně. Zde však mohou jít obavy stranou. Jiří Raichl a M.A. Svobodová se střídají v jednotlivých kapitolách a klobouk dolů před nimi. Paní Svobodová vysvětluje, že na začátku stála pouze „stručná synopse s rozepsanou expozicí, čtyřmi hlavními figurami a základní peripetií příběhů“ a vše ostatní nechali plynout. Díky tomu vznikl příběh působící opravdu jako dialog. Obdivuji je také za to, že se jednak nesešli naživo a pracovali jen online, ale také proto, že mezi nimi ani neproběhla žádná domluva nebo ladění se na sebe (ani lidsky, ani stylem psaní a podobně), aby jim to hrálo.

Zpočátku jsem byla ke knize trochu nedůvěřivá, protože se mi zdálo, že se jen veze na vlně oblíbenosti filmu Il Boemo právě o Josefu Myslivečkovi. Brzy mě to však přešlo, příběh mi běžel před očima, často jsem se smála a nechyběla ani nejrůznější netradiční spojení jako například věta „Jeho Excelence není žádná bluma za zelena utržená.“. Taky se jednalo úplně o něco jiného, než jsem zvyklá číst a jako takovou zajímavou oddechovku titul všem moc doporučuji!

Jiří Raichl (* 1966) je český prozaik, básník a dramatik. Je členem Divadelního spolku F. A. Šubert, v němž působí jako scénárista a režisér. Narodil se v Praze, aktuálně žije v Dobrušce. Vyzkoušel devatero řemesel (včetně desáté bídy) a v současné době zakotvil v sociálních službách. Literární tvorbě se věnuje jako koníčku. V roce 2018 založil butikové nakladatelství TOFANA, v němž vydal román Poblíž nebe a sborníky povídek Zítra už bylo (2018), Tenčí než vlákno pavučiny (2019) a Mám se dobře, ale špatně to snáším (2020). Řídil rovněž vydání básnického sborníku 6 hlasů lásky (2019) a v roce 2021 vydal průřezový výbor své poezie Slunce v podhlavníku. Provozuje též webový Literární servis.

Monika Alžběta Svobodová (*1982) vyrůstala v Kutné Hoře, městě plném historických skvostů. A snad právě proto ji to k historii vždycky táhlo. Trpělivě přečkala mnohaleté působení v korporátním prostředí, jehož monetární filozofie příliš nepodporuje uměleckou invenci. Trojnásobná mateřská dovolená však osvobodila její uvězněnou fantazii, která se začala znovu sytit, až přerostla v první literární pokusy. Na beletristický debut, historický román „Pomsta“, navazuje M.A. Svobodová spoluautorstvím novely „BOEMO e BASTARDELLA – sen probdělé noci“.

BOEMO

Boemo e Bastardella – sen probdělé noci
Autoři: M. A. Svobodová, Jiří Raichl
Žánr: beletrie
Nakladatelství: Tofana
Rok vydání: 2022
Počet stran: 240
Hodnocení: 84 %

https://knihy-tofana.webnode.cz/


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

„Jsem z těch tkalců, co pracují současně na více stavech,“ prozrazuje na sebe spisovatelka Martina Drijverová

altPo dlouhých čtrnácti letech se Albatros vrátil ke knize Domov pro Marťany. Už její první vydání se vleklo neuvěřitelných 8 let. Nakladatelé, jako kdyby se této knížky báli. Veřejnost odborná ji vřele přijala – získala pět lit...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Poznejte nakladatelství: Host se představuje

host 200Na českém knižním trhu se čtenáři setkávají s celou řadou nakladatelských značek. Některé z nich vám nyní přiblížíme v seriálu o českých nakladatelstvích - takto se nám představují, takto vidí své profily, takový je jejich záměr. Myslíme si, že vám, ...


Literatura

Průvodce nejen slovními uměními

altPočetné literárněvědné slovníky obohatilo nyní Vademecum poetiky (a vademecum znamená příručku - latinské vade mecum lze přeložit jako "pojď se mnou" nebo "následuj mne") a její autor Tibor Žilka se přidržuje klasického...

Divadlo

Experimentující Divadlo Líšeň zve začátkem podzimu Pražany na dvojici politicky angažovaných her

lisen 200Dvojici politicky angažovaných inscenací z projektu Provokující divadlo uvede zkraje podzimu v Praze experimentální brněnské Divadlo Líšeň. 25. září půjde o ceněnou jevištní reportáž o putinovském Rusku s názvem PUTIN LYŽUJE, na niž naváže beseda s in...

Film

Ženy v příliš velkých pánských košilích

sfz 200Dalším z filmů, které je možné zhlédnout na festivalu Severská filmová zima je norský film se zvláštním názvem Ženy v příliš velkých pánských košilích. Film v sobě spojuje osudy tří žen, které se proplétají navzájem v norském městě Trondheim. Na diváky ta...