23 koncertů, měst a výletů – Dvořákův festival
Banner

23 koncertů, měst a výletů – Dvořákův festival

Email Tisk

dvoraakuv festival 200Společnost České doteky hudby, která je pořadatelem nejrozsáhlejšího festivalu zaměřeného na klasickou hudbu v zimním období a na přelomu roku v Praze si klade za cíl nabídnout vrcholnou klasickou hudbu v oblasti orchestrální, komorní a recitálové tvorby prostřednictvím adventních, vánočních, novoročních a tříkrálových koncertů. Vše v návaznosti na prezentaci Prahy jako dominantní metropole Střední Evropy. Kromě toho se zasloužila o dynamický vzestup Dvořákova festivalu, který probíhá právě v těchto dnech v několika městech České republiky.

Dvořákův festival je hudební festival s obrovskou tradicí a jeho počátky spadají do 50. let 20. století. V posledních letech se podařilo festival významně rozšířit, letos zakotví ve 23 městech Královéhradeckého, Libereckého a Středočeského kraje. O takto dynamický vzestup festivalu se zasloužila společnost České doteky hudby, která je mimo jiné členem prestižní Asociace hudebních festivalů a Dvořákův festival přináší již po několik let ve zcela novém hávu.

Vzhledem k počtu koncertů, partnerských měst a bonusovým vstupům do vybraných turistických atrakcí je Dvořákův festival velkolepou předprázdninovou akcí, která návštěvníky naladí na nadcházející letní prázdniny a navíc nabídne tipy na výlety v daném regionu. Vedle vstupenek na jednotlivé koncerty si návštěvníci mohou zakoupit permanentku na všechny festivalové koncerty. Ke každé permanentce získají navíc dva Dvořákovy cestovní pasy a katalog s průvodcem.

Nedílnou součástí festivalu jsou již tradiční Interpretační dílny mladých, které se konají v Turnově a nabízejí mladým hudebníkům možnost se zdokonalovat ve svém umění pod vedením profesionálních lektorů. Těmi bývají aktivní hudebníci, kteří patří mezi české interpretační špičky v žánru klasické hudby.

Slavnostní zahajovací koncert na zámku Sychrov se konal dne 1. června 2013, ale již v květnu byly uvedeny první doprovodné koncerty tohoto netradičního festivalu hudby Antonína Dvořáka. Pokud posloucháte klasickou hudbu, určitě nám dáte za pravdu, že se dá dělat různě. Někdy stačí jen málo - obměnit nástrojové složení, upravit aranže nebo jen zaměnit klasický zpěv za soulový či rockový. Výsledek je pak často velmi vzdálen originálu, přesto to na jeho hudební kvalitě nemusí ubírat, je-li dobře proveden. A pokud je originál dobrý, mohou být jeho úpravy velmi zajímavé. Na koncertech Dvořákova festivalu rozhodně stojí nová provedení a variace jeho skladeb za poslech.

dvorakuv festival sychrov

Hudba A. Dvořáka je emotivní, často velmi osobní a zároveň nadčasová. Je považována za natolik výjimečnou, že zazněla i ve vesmíru! Opravdu, Novosvětská symfonie zazněla jako první skladba při přistání na Měsíci. Dvořákova hudba je tedy natolik inspirativní, že z ní mohou čerpat umělci rozličných žánrů, i přesto, že je standardně považována za hudbu „vážnou“.

Například Michal Pavlíček a Načeva představili na svém koncertě árii z Rusalky či variaci na již zmíněnou Novosvětskou symfonii. Dvořákem je inspirován také program kapely Ducuku, která se zaměřuje na world music. Známá šansoniérka Lenka Filipová představila svou kytarovou verzi jeho skladeb, dokonce i tóny harfy zazní v Dvořákově duchu. Smyčcové Wihanovo kvarteto v programu Paganini – Dvořák – Beatles představí skladatelovu hudbu ruku v ruce s písničkami slavných Brouků. Klasické provedení jeho skladeb dále představí housloví virtuózové Václav Hudeček a Jaroslav Svěcený, klavírista Lukáš Klánský, japonská sopranistka Michyio Keiko nebo Podkrkonošký symfonický orchestr a další.

dvorakuv festival paganini

Nejbližšími koncerty jsou středeční Hudební obrazy ze života lidského a vodního, které zazní v Trutnově, v Kosmonosech 13.6. je na programu Antonín Dvořák-George Gershwin, v pátek 14.6. v České Lípě Biblické písně Antonína Dvořáka, sobotní zastavení patří Jilemnici s Koncertem pro housle, op.53 a v neděli 16.6. v Praze můžete navštívit Orcherstrální koncerty. Festivalová šňůra se táhne přes další města na své trase znovu až do Trutnova, kde 23.6.2013 proběhne koncert Pocta Antonínu Dvořákovi.

Koncerty ve 23 městech můžete navštívit v rámci festivalové permanentky a k ní obdržíte DVOŘÁKŮV CESTOVNÍ PAS. Jeho prostřednictvím získáte slevy na vstupy do hradů, zámků, různých akcí a slavností či ZOO, které můžete využít až do konce září.

Navštivte koncert Dvořákova festivalu ve svém městě nebo si udělejte výlet do vzdálenějších míst a s Dvořákovým pasem a festivalovou permanentkou si užijte Dvořákovsky laděné léto. Užijte si jak výlety, tak hudební program …klasicky i trochu jinak.

dvoraakuv festival 4

Více o programu Dvořákova festivalu a o možnostech zakoupení permanentky se dozvíte na www.dvorakuvfestival.cz

Zdroj informací a foto: www.ceskedotekyhudby.czNejnovější články:
Starší články:

 
Banner

PřihlášeníAnketa


Partneři

Hledat

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (4)


Literatura

Jak se cenzurovala literatura

Nebezpecna literatura 200Snad každá společnost kdekoli na světě se snažila zabránit šíření myšlenek či artefaktů, které vnímala jako rozkladné či z jakéhokoli důvodu - mravního, náboženského, ideologického, konkurenčního - nepřípustné. Jistě by...

Divadlo

Nechcete být na Valentýna sami? Seznamte se v divadle!

Predstaveni pro nezadane  200Představení pouze pro nezadané ženy a muže ve věku 25 až 45 let v Divadle Rokoko se koná 9. února 2013. Pro všechny nezadané, kteří chtějí být na svatého Valentýna už zada...

Film

Luc Besson: Valerian a město tisíce planet

besson 200Režisér Luc Besson, Dave DeHaan a Cara Delevigne ze zúčastní nadcházejícího Comic Conu v San Diegu, kde představí film  VALERIAN A MĚSTO TISÍCE PLANET v rámci tiskové konference novinářům a fanouškům.V příloze si vám dovoluji poslat nově uvolně...