Sudety: Jak to bylo doopravdy?

Sudety: Jak to bylo doopravdy?

Tisk

200 sudetyHistorik Jan Benda má na svém kontě první knihu. Nese název Útěky a vyhánění z pohraničí českých zemí 1938-1939 a vydalo ji nakladatelství Karolinum. Uznávaný odborník přijel do Roudnice nad Labem a v krátké přednášce nastínil, čím se jeho kniha zabývá.

 

 

 

Lidé z českého pohraničí odcházeli ve třech vlnách. Jako první své domovy opouštěli Židé, za nimi následovali němečtí antifašisté a nakonec Češi. Donutila je k tomu Sudetoněmecká strana (SdP), která cíleně vyvolávala nepokoje. „Nežádoucí“ obyvatelé pohraničí byli biti a napadáni, výlohy obchodů byly ničeny. Příslušníci SdP se neštítili ani násilí na ženách. Někteří kronikáři ve svých zápisech zmiňují například znásilnění. Jedna česká učitelka byla zmlácena železnou tyčí.

Pod tíhou těchto událostí většina lidí opustila své domovy ještě předtím, než k tomu byli vyzváni. Ti, kteří ze Sudet neodešli z vlastní vůle, dostali od příslušníků SdP lhůtu k vystěhování. Ta však byla velice krátká – nejčastěji jen pár hodin.

„Nežádoucí“ obyvatelé Sudet prchali do vnitrozemí. Některých se ujali příbuzní. Ti ostatní měli namířeno do Prahy.

sudety

Uprchlíků bylo obrovské množství. Ubytovali se ve školách a na stadionech. Zpočátku dostávali každý den humanitární pomoc, která činila 8 korun na osobu. Peníze pocházely z dobročinných sbírek Velké Británie. Ukázalo se však, že tato forma pomoci uprchlíkům nestačí a vznikly hromadné vývařovny. Později vláda zavedla jakousi uprchlickou podporu.

Situace byla neudržitelná. Vypukla proto snaha umístit uprchlíky do vnitrozemských rodin. To se ale nedařilo, protože lidé uprchlíky ve svých domech nechtěli. Tento problém částečně vyřešilo až vládní nařízení.

Jen v Roudnici nad Labem a okolí našlo útočiště 5000 uprchlíků. Celkem z pohraničí odešlo 170 000 lidí, z toho 140 000 Čechů.

Kniha historika Jana Bendy celou situaci podrobně dokumentuje. Kromě již uveřejněných historických výzkumů obsahuje také dobové fotografie, doslovné citace z kronik a jiné archivní materiály.

sudety1

Cenné historické dílo nazvané Útěky a vyhánění z pohraničí českých zemí 1938-1939 zakoupíte buď v internetových obchodech, anebo přímo v nakladatelství Karolinum.

Foto: cr.ic.cz a kosmas.cz


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

„Pomoc druhým mě naplňuje radostí. To co dělám, má opravdu smysl!“ Nemoc je řeč naší duše

hana 200Statenice – O alternativních metodách léčení toho zaznělo již mnoho. Jedni je zavrhují a jiní na ně nedají dopustit, protože jim pomohly vyřešit problém, který je dlouhodobě trápil. V malebné obci nedaleko hlavního města žije Ing. Hana Mesiereurová, ...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Okultní tradice Cikánů by měla zůstat zachována

cikaniNakladatelství Dauphin vydalo úžasnou knihu Pierra Derlona nazvanou Okultní tradice Cikánů. Pokud zastáváte názor, že dnešní Romové jsou pouze proslulí svým chronickým odporem k práci a vyšší kriminalitou, zkuste se na toto etnikum podívat jinýma očima. Kn...

Z archivu...


Literatura

Cestou necestou s mistrem haiku, japonským básníkem Bašó

alt“Nevím, jestli to znáš taky, vždycky když vidím mraky, mám hroznou chuť vypadnou z týhle díry” zpívá Petr Fiala, frontman skupiny Mňága a Žďorp v jedné písni. Netuším, zda Bašó viděl mraky, a zda je Bašovo rodné město Uen...

Divadlo

Pod slávou herectví se skrývá i jeho bída?

200divZajímá vás, co vše obnáší herecké povolání? Jaká dilemata musí (nebo nemusí?) umělci řešit, pokud se ocitnou v konfrontaci s represivním režimem? O tom všem pojednává kniha Sláva a bída herectví, poskládaná z řady příspěvků, které se zabývají jednak her...

Film

Hranice Agnieszky Holland a krátký film z FAMU budou soutěžit na letošních Benátkách

Sea Salt (c) other storiesDo hlavní soutěže mezinárodního filmového festivalu v Benátkách byl vybrán nový film Agnieszky Holland Hranice. V další soutěžní sekci Orizzonti se představí krátký hraný snímek Mo...