Sudety: Jak to bylo doopravdy?

Sudety: Jak to bylo doopravdy?

Email Tisk

200 sudetyHistorik Jan Benda má na svém kontě první knihu. Nese název Útěky a vyhánění z pohraničí českých zemí 1938-1939 a vydalo ji nakladatelství Karolinum. Uznávaný odborník přijel do Roudnice nad Labem a v krátké přednášce nastínil, čím se jeho kniha zabývá.

 

 

 

Lidé z českého pohraničí odcházeli ve třech vlnách. Jako první své domovy opouštěli Židé, za nimi následovali němečtí antifašisté a nakonec Češi. Donutila je k tomu Sudetoněmecká strana (SdP), která cíleně vyvolávala nepokoje. „Nežádoucí“ obyvatelé pohraničí byli biti a napadáni, výlohy obchodů byly ničeny. Příslušníci SdP se neštítili ani násilí na ženách. Někteří kronikáři ve svých zápisech zmiňují například znásilnění. Jedna česká učitelka byla zmlácena železnou tyčí.

Pod tíhou těchto událostí většina lidí opustila své domovy ještě předtím, než k tomu byli vyzváni. Ti, kteří ze Sudet neodešli z vlastní vůle, dostali od příslušníků SdP lhůtu k vystěhování. Ta však byla velice krátká – nejčastěji jen pár hodin.

„Nežádoucí“ obyvatelé Sudet prchali do vnitrozemí. Některých se ujali příbuzní. Ti ostatní měli namířeno do Prahy.

sudety

Uprchlíků bylo obrovské množství. Ubytovali se ve školách a na stadionech. Zpočátku dostávali každý den humanitární pomoc, která činila 8 korun na osobu. Peníze pocházely z dobročinných sbírek Velké Británie. Ukázalo se však, že tato forma pomoci uprchlíkům nestačí a vznikly hromadné vývařovny. Později vláda zavedla jakousi uprchlickou podporu.

Situace byla neudržitelná. Vypukla proto snaha umístit uprchlíky do vnitrozemských rodin. To se ale nedařilo, protože lidé uprchlíky ve svých domech nechtěli. Tento problém částečně vyřešilo až vládní nařízení.

Jen v Roudnici nad Labem a okolí našlo útočiště 5000 uprchlíků. Celkem z pohraničí odešlo 170 000 lidí, z toho 140 000 Čechů.

Kniha historika Jana Bendy celou situaci podrobně dokumentuje. Kromě již uveřejněných historických výzkumů obsahuje také dobové fotografie, doslovné citace z kronik a jiné archivní materiály.

sudety1

Cenné historické dílo nazvané Útěky a vyhánění z pohraničí českých zemí 1938-1939 zakoupíte buď v internetových obchodech, anebo přímo v nakladatelství Karolinum.

Foto: cr.ic.cz a kosmas.cz


 
Banner

Rozhovor

Smola a Hrušky: „Chceme spraviť československý hit, ktorý prevalcuje obe republiky“

200rozSkupina Smola a Hrušky zabáva obecenstvo svojou veselou ska-punk popovou muzikou už od roku 1996. Ako sa majú a čo chystajú, aké sú ich sny, to sa dozviete v tomto rozhovore. Ponúka veľa nových a zaujímavých informácií, ktoré nie sú je len...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Krušnohoří usiluje o zápis na seznam UNESCO

krus 200Krušnohoří, dvacátým stoletím poničený region, ale také vzácný příklad krajiny po staletí spoluutvářené těžební činností usiluje o zápis na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Koordinátorem přípra...


Literatura

Bylo první vejce nebo slepice?

co nevime o slepicich 200Co nevíme o slepicích je název knihy Melissy Caugheyové, kterou nám v květnu přineslo nakladatelství Esence. Není to klasická chovatelská příručka, ale spíš povídání o slepicích, jejich životě a dalších zvláštnostech,...

Divadlo

Na podzim do divadla: HRA LÁSKY A NÁHODY

200divDivadla měla dost času připravit se na další sezonu. Díky nám si můžete vybrat, na co v podzimních měsících vyrazíte! Dalším tipem je Hra lásky a náhody v Divadle scéna ve Zlíně.

...

Film

Mise: mistrovství Norska v patchworku

nazapadZ letošní Severské filmové zimy jsme vám představili film Heavy trip o víceméně úspěšné finské kapele, která nakonec putuje za svým snem. Jako druhý vybíráme norské drama, ve kterém otec a syn podnikají misi - dopravit se společně na norské mistrovství v ...