ČTENÁŘI NA CESTÁCH - POZNÁVÁNÍ SEVERNÍHO NĚMECKA A DÁNSKA: Helsingor a hrad Kronborg

ČTENÁŘI NA CESTÁCH - POZNÁVÁNÍ SEVERNÍHO NĚMECKA A DÁNSKA: Helsingor a hrad Kronborg

cestovani kronborg200Na světě je spousta míst, která stojí za to navštívit, ale z nejrůznějších důvodů to zatím nevychází. Díky čtenářům, kteří jsou ochotni podělit o své zážitky z cest si o některých místech můžeme alespoň přečíst a trochu se poučit a inspirovat. O poznávacím zájezdu absolvovaném v srpnu 2012 vypráví pan Ing. Jaromír Štrumfa z České Lípy, díky poměrně velkému rozsahu jsme zápisky rozdělili do devíti částí.

 

Část sedmá: Helsingor a hrad Kronborg

Následující den, 17.8., jsme ráno odjeli do Helsingoru na hrad Kronborg, který má spojitost se shakespearovským hrdinou Hamletem. Vzdálenost mezi Kodaní a Helsingorem cca 40 km. Krajina mírně zvlněná, méně polí, hodně luk a remízků a mokřadů. Při projíždění jsme byli upozorněni na Hamletův dům (Hamlethus). Kronborg byl budován jako pevnost, která střežila mořskou úžinu mezi Dánskem a Švédskem. Stavební a obranný systém pevnosti připomíná pevnosti Terezín, Josefov nebo Komárno. Nechal ji vybudovat král Frederik V. k účelu vybírání cla. Clo se vybíralo před namířenými hlavněmi děl do nichž se nabíjely koule o průměru 15 cm ( a zkus si zdrhnout !). Vodní úžina je široká 4 km a je velmi frekventovaná.

cestovani kronborg1

V současnosti slouží Kronborg k různým reprezentačním účelům. Konají se tam v režii monarchie oslavy narozenin, svatby a státní návštěvy.Dále různé tradiční akce a festivaly. Hamletovská legenda je velký magnet. Každá země má svého institucionalizovaného ochránce v nouzi nejvyšší. U nás jsou to blaničtí rytíři a v Dánsku je to slavný rytíř HALGER DÁNSKÝ, který v kronborském podzemí, dřímajíc, čeká na svoji příležitost pomoci svému lidu. Vyfotil jsem si ho pro všechny případy.

cestovani kronborg holger2

Nad branou do Kronborgu jsou dva letopočty a to 1640 a 1735. Asi šlo o přestavby, protože tam určitě před rokem 1640 něco podobného stálo. Pevnostní architektura odpovídá spíš tomu mladšímu letopočtu.

Prohlídka začala v hradních kasematech, které mají vlastní kapli. Turisté procházejí v úplné tmě hradním sklepením a pro orientaci slouží tlumené žárovky ve výši asi 0,5 m na místech změny směru chůze. Nejsem strašpytel, ale pocity jsem měl všelijaké a trvalo to bloudění temnotou nejméně 10 minut. Podruhé mne tam už nikdo nedostane…

cestovani kronborg kasematy

Prohlídka nadzemních podlaží hradu byla nesrovnatelně lepším zážitkem. Z královské komnaty (8 x 15 m) je vidět na úžinu. Po posledním požáru v 17. stol. byly stropy místností vymalovány alegorickými výjevy Kristiana IV. a jeho manželky Sofie. Ve 3. podlaží bývala královská galerie rovněž z doby Kristiana IV., kterou zanedlouho odvezli Švédové jako kořist, protože Dánsko dopadlo prachbídně. Tato neblahá záležitost je trvale připomínána, ale Švédové o návratu neuvažují. Podobně se zachovali u nás v Praze, když vykradli sbírky, které nashromáždil Rudolf II. Místo uloupených obrazů je m.j. vystaven idealizovaný obraz královny Margarety I. (1387 – 1412..

Obzvláštní pozornost zaslouží sál s devíti vzácnými tapiseriemi (gobeliny), rovněž s výjevy z dějin Dánska. Sál má jen umělé osvětlení, které se zapíná jen k prohlídce. Tapiserie jsou chráněny před slunečním světlem. Severní křídlo 3. podlaží m.j. zahrnuje francouzský sál se sbírkami čínského porcelánu. Dále jsou tam četné paravany (zástěny typické pro rokoko) a nábytek s pozoruhodnými intarsiemi. V tomto křídle se nachází sál pro ubytování vzácných hostů, který má název Skotský apartement. Přívlastek „skotský“ má původ v tom, že v něm trávila líbánky dánská královna se svým ženichem, skotským princem.

cestovani kronborg4

Skotským apartementem prohlídka interierů Kronborgu skončila a vyšli jsme opět na nádvoří. V jedné bývalé konírně se konají příležitostné výstavy. Za naší návštěvy běžela výstava plakátů k hamletovským inscenacím let 1993 – 2011. Jedná se o divadelní festival s názvem HAMLET SOMMER (Hamletovské léto). Festivaly se konají za účelem zvýšení turistického zájmu a prý to zabírá. Samotné plakáty stojí za shlédnutí, protože na nich je patrný nekonformní duch současného divadla. Plakát je chápán jako umělecké dílo se specifickým posláním.

Odjezd z Helsingoru ve 12,15 hod. a jízda do Kodaně trvala necelou hodinu. Zastavili jsme mezi radnicí a vchodem do velmi vyhlášeného zábavního parku TIVOLI, poblíž kodaňského hlavního nádraží.. Je to velice frekventované místo, kde se pořád něco koná. Ten den byla na programu akce homosexuálů „Pride“, která proběhla také v Praze počátkem července. Odjezd byl stanoven na 19 hod. (tolerance plus,mínus 5 minut)

Příště: Kodaň

Zdroj foto: internet


 

PřihlášeníŽivotní příběh Jana Mikoláška - léčitele, který zkoumal moč

Jan Mikolášek byl velmi talentovaný člověk, který něco dokázal. Nikdo netvrdí, že byl svatý. Právem se však může řadit mezi významné osobnosti našeho lidového léčitelství. Mladá fronta

Dějiny smrti a jiné kratochvíle

Co je to SMRT a co se za ní skrývá, to přitahovala lidi od pradávna – zřejmě od okamžiku, kdy si počali uvědomovat svou smrtelnost. Argo

Rozhovor

Sylva Lauerová nafotila exkluzivní kalendář českého šperku, rozepsanou knihu uložila do šuplíku a chystá velké změny

SL perexFanoušci populární české spisovatelky Sylvy Lauerové jistě vědí, že se nevěnuje jen psaní knih. Její druhou doménou je móda a velkou zálibou cestování. Potěšení z práce jí však v poslední době kalí neradostná rodinná situace. Dočkají se čtenáři nového ...

Hledat

Chaty s osobností

Z archivu...


Literatura

Epický příběh Nory Robertsové - Veřejná tajemství

verejna tajemstvi200V listopadu nám nakladatelství Motto vydalo další knihu populární autorky pro ženy Nory Robertsové, Veřejná tajemství. Kniha je popsána jako „romantická rocková pohádka s detektivní zápletkou“ a takový popis na ni rozhodně sedí....

Divadlo

Svět podle Amanitas – tentokrát s názvem Destinace

Amanitas divadlo 200Prostranství před pražským Cross klubem se v úterý 29. července promění v tak trochu jiný svět, a to svět nového cirkusu. Budete zde moci shlédnout premiéru pouličního divadla s názvem Destinace v podání skvostných Amanitas.

Film

Kráčející skála se vrací domů

kracejici skala200Kráčející skála (2004) je film jako vystřižený ze staré akční školy. Kdysi dávno nebyly třeba lasery, umělá inteligence ani vesmírné bitvy s mimozemšťany. Akční zážitek uměl zprostředkovat i obyčejný mezilidský problé...