PAMÁTKY ŽIJÍ I V BABÍM LÉTĚ aneb co se bude dít na hradech, zámcích a ostatních památkách NPÚ v září 2014

PAMÁTKY ŽIJÍ I V BABÍM LÉTĚ aneb co se bude dít na hradech, zámcích a ostatních památkách NPÚ v září 2014

Tisk

Pamatky 200Sezona památek s prázdninami nekončí, naopak: hrady, zámky, ale i kláštery a technické areály otvírají i běžně zamčené dveře během mezinárodních Dnů evropského dědictví, na řadě míst pořádají tradiční oslavy úrody – vinobraní, posvícení a poutě, a svěží dny přejí i květinám a jejich aranžování a zahradám – včetně té Kroměřížské, která se otvírá po dlouhé rekonstrukci barokní slavností Hortus Magicus.

Jednou z nejpozoruhodnějších akcí měsíce září, kterou Národní památkový ústav doporučuje, je barokní slavnost Hortus Magicus v Kroměříži, plná hudby, zpěvu, tance, divadla, her a ohňostroje.  6. – 7. září zahájí zpřístupnění obnovené Květné zahrady veřejnosti. Návštěvníci budou po třech letech rekonstrukce moci obdivovat dlouho uzavřené části zahrady jako je Králičí kopec, Ptáčnice, Pstruží rybníky nebo Holandská a Pomerančová zahrada.

Září je však už tradičně pro Národní památkový ústav měsícem Dnů evropského dědictví, při nichž se otvírají dveře památek, včetně těch, jinak nepřístupných. V rámci hledání kořenů naší civilizace pořádají hrady a zámky přednášky, speciální prohlídky a další programy věnované hlubšímu poznání, na které jindy možná není čas. Doporučujeme například:
Státní zámek Dačice        
6. a 7. 9. prohlídky Od sklepa až po půdu včetně původních stropů později snížených místností s dochovanými malbami.
Státní zámek Hrubý Rohozec
6. a 7. 9. Putování za renesancí – prohlídky objektu zaměřené na jeho stavební vývoj, návštěva prostor, kam běžně návštěvníci nemají přístup.
Státní zámek Lemberk
13. 9. Noční prohlídky nových zámeckých prohlídkových okruhů s živými obrazy.
Státní hrad Landštejn
6. a 7. 9., 13. a 14. 9.    komentované prohlídky se zaměřením na stavbu, způsob stavby, opracování materiálu s kovářem a kameníkem, kteří budou na místě ukazovat práci s materiálem.
Státní hrad Litice
6. 9. mimořádné prohlídky v doprovodu kastelána a odborníků pracujících na opravě hradu.
Státní zámek Valeč
6.9. - 14.9. Mimořádné zpřístupnění Kovárny, která prošla náročným statickým zajištěním.
Státní zámek Zákupy
6. a 7. 9. Mimořádné prohlídky zázemí císařova výtahu – kabiny s luxusním vybavením,  stanic ve všech třech podlažích a strojoven, včetně té nejdůležitější na zámecké půdě.
Státní zámek Duchcov
13. 9. Zámecké střechy otevřeny – speciální prohlídky nově obnovených zámeckých střech.
Státní hrad Grabštejn
13. a 14. 9. – v rámci prohlídek nahazování omítky, rytí sgrafit + výklad se zajímavostmi "ze života stavebně-historického průzkumníka".
Státní zámek Jezeří
13. a 14. 9. Kastelánská prohlídka po celé zámecké budově s dlouholetou kastelánkou a bojovnicí za záchranu a docenění významu zámku, Hanou Krejčovou.

Státní zámek Litomyšl
7. 9. stavebně historické prohlídky Za příběhem zámku + běžně nepřístupné prostory.
Státní zámek Náchod
13. a 14. 9. – prohlídky půd nad hlavními zámeckými budovami.

Pamatky hortus
Státní zámek Opočno
13. 9. od 17 hodin populárně-naučná přednáška ing. Jiřího Slavíka o historii zástavby na ostrohu nad Zlatým potokem.
Klášter Sázava
5. a 9. 9. Letní škola medievistických studií – interdisciplinární setkání, přednášky.
13. a 14. 9. Svatoprokopská krajina z ptačí perspektivy – prohlídky půdními prostorami.
Státní zámek Slatiňany
13. a 14. 9. prohlídková trasa Pokrok nezastavíš! od sklepů až po půdy včetně dochované technického zázemí.
Státní zámek Stekník
13. 9. Komentované prohlídky s kastelánkou, tentokráte i s návštěvou zámeckých sklepů, které nejsou návštěvníkům běžně přístupné
Další tipy na zajímavé akce spojené s Dny evropského dědictví najdete na http://www.npu.cz/dny-evropskeho-dedictvi-2014/news/
    

Září je však také období tradičních oslav dokončení sklizně, úrody a hojnosti, čas posvícení, ale i vinobraní a poutí:
Státní hrad Bezděz
7. 9.  Bezdězská pouť; v 10 hodin začne mší v kostele sv. Jiljí, odpoledne bude pokračovat na hradním nádvoří.
Klášter Kladruby
13. 9.  Slavnosti vína a medu.  Jarmark na nádvoří nabídne nákupy vína, medu, medoviny, ale i degustace vín, které doplní folklorní vystoupení souboru Plzeňský MLS (Malý lidový soubor), cimbálová muzika Verbuňk z Prušánek a včelařská výstava.
Státní hrad Kunětická hora
20. 9. Kunětické vinobraní – degustace vybraných českých, moravských i zahraničních vín a celodenní kulturní program.
Státní zámek Nebílovy
20. 9. Velkopavlovické vinobraní zve všechny milovníky vína, burčáku a moravského folklóru nejen na víno, ale i  cimbálovou muziku, ženským a mužácký sbor.
Státní zámek Ratibořice
21. 9., 27. a 28. září posvícení v Babiččině údolí; začne slavnou dožínkovou mší v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Malé Skalici, procesím se přesune do hospody v Rudrově mlýně v Babiččině údolí. Tam za zvuku muziky pokračuje oslava ukončení sklizně hostinou. K ochutnání budou posvícenské koláče, hnětynky a určitě i něco od masa!
Státní hrad Karlštejn
27. a 28. září Karlštejnské vinobraní za přítomnosti Karla IV. a jeho dvora i XVIII. Karlštejnské vinobraní.

Pamatky arkady


Příznivcům estetického vyžití nabízí památky v září i potěchu oka; květinová aranžmá chystají například:
Státní zámek Bučovice
3.–10. 9. 2014 seminář aranžování květin + podzimní květinová výstava.
Státní zámek Lysice
6. a 7. 9. 2014 tradiční květinová výstava v interiérech zámku Rozmanitosti jiřin.
Státní hrad Pernštejn
13.–28.9. Podzim na Pernštejně – prostory hradního paláce s  aranžmá z květů a plodů podzimu
Státní zámek Rájec
11.–14. 9. Babí léto na zámku – rájecké jiřinky doplní  podzimní květy a plody.
Státní zámek Zákupy
13. a 14. 9. - Výstava jiřin k připomenutí oblíbené květiny rakouské císaře a posledního českého korunovaného krále Ferdinanda Dobrotivého, který se dokonce vyučil zahradníkem.


Řada hradů, zámků, klášterů či lidových staveb v září chystá zážitkové návraty do časů minulých, při nichž lze začít atmosféru, zkusit činnosti či poznat chutě a vůně, které už nejsou běžné. Například:
Státní zámek Hořovice
6. a 7. 9. a 13. a 14. 9. Dny zámecké kuchyně – speciální prohlídky zaměřené na stolování a ukázka vaření v autentické zámecké kuchyni.
Státní zámek Ratibořice
6. 9.  Karneval na dvoře vévodském, aneb férie z časů na samém konci 18. století. Rozmarný i vážný pohled do života ratibořického a náchodského panstva v době na sklonku „galantní doby“ krinolín a napudrovaných paruk.

Pamatky1
Soubor lidové architektury Zubrnice
6. a 7. 9. a 13. a 14. 9. Povinnosti a dětské hrátky na vesnici o století zpátky. Speciální zábavný a poučný program pro děti. Vaření na kachlovém sporáku, štípání dřeva, krasopis v historické škole. A jak se bavili děti před sto lety? Roztáčení káči, kuličky, kuželky, tlučení špačka a ostatní hry pradědů a prababiček.


Státní zámek Žleby
13. a 14. 9. A zámeckou kuchyní to zavoní – divadelní gastro-prohlídky.
27. a 28. 9. Svatováclavské prohlídky s oživenou zámeckou kuchyní – divadelní gastro-prohlídky.

Foto: www.zamek-kromeriz.cz, www.historickasidla.cz 


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Berdík, revoluce v pěstování zeleniny. Nová éra městského zemědělství začíná

Berdik perexJe tady jaro a to už je nejvyšší čas, aby se milovníci čerstvé zeleniny poohlédli po nějakých sazeničkách nebo semínkách a dali se do práce. Taková doma vypěstovaná rajčátka nebo mrkev jsou přeci jen voňavější a chutnější, než ty ze supermarket...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...


Literatura

Na poklidné ulici se střílelo. Kdo musel zemřít a proč?

Slepa ulicka perexV ospalé předměstské uličce žije pět rodin. Na první pohled by se mohlo zdát, že je jejich život dokonalý. Za zavřenými dveřmi je však všechno jinak.

...

Divadlo

Komedie s Drábkem

drabek perexPřiznám se, že jsem si své dojmy z premiéry hry Jedenácté přikázání aneb Mucholapka nechala pořádně uležet. Ne snad, že bych byla tak líná anebo vytížená, ale ona je to s tím režisérem Drábkem prostě těžká práce. Je totiž jiný a ...

Film

Velké dobrodružství dívky a její odvážné kočičky

Zivot kotete perexVrnilka je živé a zvědavé mourovaté koťátko, které objevuje život na pařížských střechách. Jeho osud se ale změní, když se ho ujme desetiletá Clémence (Capucine Sainson-Fabresse).

 

...