Muzeum si výročí založení firmy Baťa připomene řadou zajímavých výstav i mezinárodní konferencí

Muzeum si výročí založení firmy Baťa připomene řadou zajímavých výstav i mezinárodní konferencí

Bata 200Zajímavými výstavami i mezinárodní konferencí si Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně připomene 120. výročí založení firmy Baťa, které připadá na 21. září 2014. Jednou z hlavních akcí je výstava nazvaná „K štěstí klíček je střevíček – Baťa“, která se zaměřuje na obchodní aktivity firmy Baťa, především pak na styk se zákazníky a filozofii prodeje.

Tato výstava připravovaná historičkou a kurátorkou Miroslavou Štýbrovou byla zahájena netradiční vernisáží ve čtvrtek 4. září, při níž Fryštácký divadelní soubor předvedl scénku ze života baťovských prodavačů. „Součástí prezentace bude stylizovaná prodejna s typickým vybavením baťovských obchodů a atraktivní výlohou s originální obuví z produkce firmy Baťa. Protipólem luxusní prodejny bude ševcovská dílna z konce 19. století, která připomene skromné začátky světově proslulé obuvnické firmy,“ přiblížila ztvárnění výstavního prostoru kurátorka Miroslava Štýbrová.

Návštěvníci se ale při prohlídce mohou těšit i na několik unikátů. Zcela poprvé bude vystavena kolekce akvarelů s kresbami dámské obuvi z let 1937 až 1938, které pocházejí z fondu Státního okresního archivu na Klečůvce. Některé z těchto vzorů firma skutečně vyráběla a vyvážela do předních světových metropolí.

Bata 1

Poprvé také vystavíme originální luxusní pánské polobotky, které jsme získali do sbírky letos na jaře. Jedná se o velkou vzácnost. Obuv byla nalezena pod střechou jednoho z domů v západních Čechách. Zřejmě je tam majitel ukryl těsně před válkou, na horší časy. Dnes již nezjistíme, co mu zabránilo v prodeji těchto bot,“ upřesnila kurátorka sbírky historické obuvi s tím, že k vidění bude přibližně jedna třetina ze 70 párů této ojedinělé kolekce. Na výstavě nechybí ani luxusní dámská obuv. Mezi kuriozity patří například hadinky z kůže krajty nebo atlasky – dámské společenské střevíčky, které bylo možné nabarvit za pouhé tři koruny podle přání zákaznice, například v barvě večerní toalety.

V další části budou prezentovány katalogy, reklamní slogany, plakáty a novinová reklama na rozličné typy obuvi z produkce firmy Baťa. Poslední část je věnována osobnosti zakladatele Tomáše Bati. Prezentována bude prostřednictvím rozmanitých vzpomínek spolupracovníků, a rovněž formou anekdot a vtipných historek, které byly vydány po jeho smrti. „Návštěvníci uvidí i luxusní polobotky z modré usně, které ušil v roce 1932 Tomáš Baťa junior pro svého ševcovského mistra pana Františka Šitinu jako poděkování za vynikající přípravu k tovaryšské zkoušce,“ dodala Miroslava Štýbrová.

Na tuto hlavní výstavu naváže i menší expozice ve foyeru budovy 14 s názvem „Baťa, Svit a pokračovatelé“ představující firmy, které navázaly na tradici obuvnické výroby na Zlínsku. Prezentovat se budou i školy, jež mají ve studijních programech výuku obuvnictví nebo design obuvi.

Bata 2

V říjnu pak muzeum připravuje již sedmý ročník mezinárodní konference Obuv v historii. Mezi hlavní témata patří dějiny obouvání a obuvnictví, módní proměny, design. Účastníci se ale budou zabývat i archeologickými nálezy obuvi nebo restaurátorskými a konzervátorskými pracemi na předmětech obuvnického sbírkového fondu. Přednášky jsou zaměřeny rovněž na historii průmyslové výroby obuvi či na zajímavé exponáty, kuriozity a obuv významných osobností. Toto odborné setkání, které se uskuteční v prostorách zlínského mrakodrapu, doplní výstava „Veselá bota“ představující studentské práce, které se zabývaly obuví z poněkud odlišného pohledu – boty jako předmět, který může vyvolat úsměv.

www.14-15.cz


 

Rozhovor

CBS Nakladatelství: Jak se tvoří ručně malované mapy nejen Česka

CBS perexPotkáváme je u rozcestníků, na náměstích, návsích, v domácích knihovnách, vytvářejí se pro celé regiony, oblasti a města či obce a kontinenty. Mapy. Ale tyhle jsou jiné, než ty pragmatické klasické a turistické. Jsou ručně malované s mnoha obrázky, ...

Hledat

Chaty s osobností

Z archivu...


Literatura

Jde to i bez pšenice!

Zivot bez psenice perexVe své knize Život bez pšenice odhaluje autor řadu skutečností týkající se škodlivosti pšenice na lidský organismus. Zní vám to jako nesmysl? Začtěte se a zjistíte, že to dává nejen smysl, ale že to velice rychle pocítíte ...

Divadlo

V nové hře Prague Shakespeare Company bude hrát i britská velvyslankyně

Twelfth Night 200Jedinečná divadelní společnost Prague Shakespeare Company opět přichází s husarským kouskem. Sedmého března uvede na prknech Divadla Kolowrat divadelní hru Twelfth Night (v překladu Večer tříkrálový). V jedné z hlavních rolí se objeví J...

Film

Vybíjená je natočena, film představuje první ukázky

vyb 200Režisér Petr Nikolaev se vrátil ke komediálnímu žánru a opět podle jednoho z bestsellerů Michala Viewegha. V průběhu srpna a září 2014 natáčel novou českou komedii VYBÍJENÁ podle Vieweghovy stejnojmenné knihy.

...