Muzeum českého kubismu v jedinečném Domě U Černé Matky Boží
Banner

Muzeum českého kubismu v jedinečném Domě U Černé Matky Boží

Email Tisk

Zřizovatelem Muzea českého kubismu je Národní galerie a najdete ho v nejstarším kubistickém domě v Praze nazvaném podle barokní sošky černé Madony - U Černé Matky Boží. Tento dům, vyprojektovaný architektem Josefem Gočárem, byl vystavěn v letech 1911 – 1912 za účelem obchodního domu s luxusním módním zbožím a kavárnou. Jedná se o opravdový unikát, protože se jedná o stavbu v kubistickém slohu, představující tehdejší novodobou architekturu, avšak velmi citlivě začleněněnou do historického centra. Po druhé světové válce zde byly kanceláře, čímž zanikl ojedinělý nedělený prostor. Dům U Černé Matky Boží je také od roku 2012 zapsán na seznamu kulturních památek.

Od roku 2003 se v Domě U Černé Matky Boží nacházejí expozice Muzea českého kubismu, který se výjimečným způsobem projevil v české architektuře, malířství, sochařsví a v užitém umění.  Kolekce z let 1910 – 1914 ve 2. a 3.patře reprezentují malířská díla Emila Filly, Bohumila Kubišty, Vincence Beneše, Josefa Čapka, Antonína Procházky, Václava Špály, Jana Zrzavého, Otakara Nejedlého a Otakara Kubína. Sochařskou tvorbu zastupují plastiky Otto Gutfreunda. Uměleckoprůmyslové museum v Praze zapůjčilo solitérní kusy nábytku, realizovaného podle návrhů architektů Pavla Janáka, Josefa Gočára a Vlastislava Hofmana. Ze stejného zdroje pocházejí  ukázky keramiky, skla a plakátů.

 alt

Barokní soška černé Madony

Kubismus byl v době svého vzniku považován za avantgardní umělecký směr, jehož průkopníky byli Pablo Picasso a Georges Braque. Ti nastínili zcela nové pojetí v malířství a sochařství. Ztvárněný předmět byl rozebrán až na základní geometrické prvky -  krychle (latinsky cubus) . Zároveň se ovšem násobil i umělcův úhel pohledu. Na jediném  plátně tak můžeme vidět malovaný objekt z mnoha úhlů současně.

alt

Dům u Černé Matky Boží

V roce 2005 byla také v Domě U Černé Matky Boží dokončena rekonstrukce kubistické kavárny, kterou doporučuji při návštěvě muzea navštívit. Její atmosféra vás přenese o pěkných pár let zpátky a u šálku kávy si, za poslechu příjemné hudby, můžete vychutnat pohled na dobové textilie a celkové retro vyznění kavárny Grand Café Orient.

alt

Konferenční stolek a čalouněné židle, 1912 - 1914, Pavel Janák

alt

Kubistická kavárna

alt

Podobizna umělcova otce III,1912, Otto Gutfreund

alt

Schodiště v Domě u Černé Matky Boží

altVáza s květinou, 1917, Antonín Procházka


alt

Viki, 1912 - 1913, Otto Gutfreund

alt

Židle, 1913, Josef Gočár

Muzeum českého kubismu
Dům U Černé Matky Boží, Ovocný trh 19, Praha 1
Otevírací doba: Denně mimo pondělí 10 – 18 hod.
Expozici připravila Národní galerie v Praze ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým museem v Praze a Národním muzeem pro Státní fond kultury České republiky.
Autoři projektu: Milan Knížák, Tomáš Vlček

Zdroj foto: autorka článku


 

Rozhovor

Režisér Viktor Tauš: „Pracovat s Kaiserem a Lábusem je štěstí“

taus viktor 200Režisér Viktor Tauš debutoval autobiografickým filmem o drogové závislosti Kanárek. Můžete si přečíst, jak na tento film vzpomíná a co pro něj znamenal, ale tento rozhovor se točí především kolem jeho ne...

Hledat

Chaty s osobností

Z archivu...

Čtěte také...

Týden výtvarné kultury

vytvarno tyden perexNeskrývejte se před uměním. Takové poselství přináší 9. ročník Týdne výtvarné kultury, který se uskuteční v Brně od 5. do 11. března 2018.Letos nabídne přes 60 umělelecky zaměřených akcí v galeriích i ve veřejn...


Literatura

Putování Evropou Renáty Fučíkové

altTři roky tvořila Renáta Fučíková ilustrace k této jedinečné knize. Tři roky naplňovala s Danielou Krolupperovou svou koncepci, jak představit žákům druhého stupně historii našeho kontinentu. Po celou ...

Divadlo

Mezinárodní festival DIVADLO zahajuje 18. srpna předprodej vstupenek

Divadlo predprodej 200V pondělí 18. srpna v 9 hodin ráno začíná předprodej vstupenek na všechna představení Mezinárodního festivalu DIVADLO v Plzni. Jeho 22. ročník proběhne v západočeské metropoli od 9. do 19. září s divadelními soubory z Izraele...

Film

Srpnový návod na přežití podle AXN

axn 200Ve druhé polovině prázdnin se společně s AXN zaměříme na to, jak přežít, vydělat spoustu peněz a jak si nabytého jmění dosytnosti užít.

...