Olga Sommerová: Odmítat dennodenně diskriminaci ženského pohlaví…

Olga Sommerová: Odmítat dennodenně diskriminaci ženského pohlaví…

Tisk

Olga Sommerova200Touha po svobodě znamená mimo jiné odmítnout každodenními činy a postoji diskriminaci ženského pohlaví, které v naší společnosti bohužel stále trvá. Ve faktických podmínkách, to jest v zákonech, které umožní ženě, aby vychovávala děti a zároveň proměnila svůj talent a ctižádost v profesi, jsme postoupili kupředu jen o slepičí krok. Žena nesmí být za mateřství trestána tím, že jí nebude umožněno, aby současně mohla tvořit ve výchově dětí i v profesi. Uvedla to mimo jiné režisérka Olga Sommerová, kterou jsme požádali o krátký rozhovor.

Natočila jste film o Soně Červené. Jak byste ji ve stručnosti charakterizovala?
Zářivá osobnost, pokorná a disciplinovaná profesionálka, inteligentní, vzdělaná, nápaditá. Majitelka překrásné barvy hlasu.

Jaké má film ohlasy?
Diváci většinou používají jedno slovo: Nádherné! Musím říct, že jsem toto všeobecné nadšení z filmu vůbec nečekala.

Natočila jste dokumenty mimo jiné o Věře Čáslavské, Martě Kubišové či Soně Červené. Samé silné ženské osudy. Souhlasíte se rčením, že ženská vydrží víc než člověk?
I já jsem tento bonmot dřív používala. Ale toto konstatování o ženské síle nám nepomůže, pokud ženy budou chtít vydržet, a ne prosadit svoji sílu k užitku svému i prospěchu společnosti. Věra, Marta a Soňa jsou nejenom silné a nadané ženy, ale především nám všem byly vzorem občanského a politického vzdoru, za který musely tvrdě zaplatit.

Olga Sommerova

V kampani do Poslanecké sněmovny zmiňujete, že ženy tajně i vědomě sní o svobodě, a přestože jsou obětavé matky, nenahraditelné manažerky rodinného života, zodpovědné a tvořivé profesionálky, jsou stále málo ceněné... Radíte jim osvobodit se. Jak to mohou udělat?

Myslím, že jejich osobní touha po svobodě se musí spojit s angažováním se za svobodu občanskou. Ženy jako matky přece myslí na budoucnost svých dětí, a měly by vědět, že příznivější život pro kreativitu talentů jejich potomků je zaručen v demokratické společnosti, nikoliv v totalitní. Touha po svobodě znamená také odmítnout každodenními činy a postoji diskriminaci ženského pohlaví, které v naší společnosti bohužel stále trvá. Ve faktických podmínkách, to jest v zákonech, které umožní ženě, aby vychovávala děti a zároveň proměnila svůj talent a ctižádost v profesi, jsme postoupili kupředu jen o slepičí krok. Žena nesmí být za mateřství trestána tím, že jí nebude umožněno, aby současně mohla tvořit ve výchově dětí i v profesi. Naše země přichází o talenty, schopnosti a energii mladých žen, a to se musí projevit ekonomicky, ale i na náladě společnosti. Především je alarmující zoufalá absence žen v politice. Společnost ke svému zdravému demokratickému vývoji potřebuje slyšet a uskutečňovat názory obou pohlaví, protože ženy mají jiné hodnoty než muži, a přitom tvoří víc než polovinu občanů. Nad českým národem se vznáší jakási kletba přerušeného historického vývoje ženského hnutí, který nastal komunistickým převratem, kdy byly uvězněny feministické političky Fráňa Zemínová, Františka Plamínková a Milada Horáková, kterou jako velkou a vlivnou osobnost komunistický režim zavraždil. Od té doby se autentické ženské hnutí nevzpamatovalo. Mám dojem, že české ženy až na výjimky vůbec nevnímají, že žijí v nedůstojném společenském postavení jako diskriminovaná většina. 

I nepatrný krok každé ženy ke svobodě je prospěšný všem, ženám, mužům, celé společnosti.

Děkuji za rozhovor.

Foto: NoJin – Wikipedia


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Dvě tvořilky, díky nimž se v jihočeské Soběslavi kreativně vyřádí děti i dospělí

kreativ sobeslav rozhovor200První březnové dny přinesou jistě nejen závan jara, ale i pořádný průvan kreativity, který mají na svědomí Michaela Oubramová Radová a Martina Šimonová. A odkud vane vítr, to vám t...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Vadim Petrov: Novou hudbu již neskládám, ale některé skladby formuji do koncertní podoby

Vadim Petrov PEREXUznávaný český hudební skladatel Vadim Petrov je ve svém oboru osobností, která požívá v uměleckém prostředí vážnosti a respekt. Při našem setkání na zahradě jeho domu v Hlubočince u Prahy z něj sršela životní energie a ochotně se...


Literatura

Záchrana dospívajících dívek s křehkou psychikou

OFELIe produhe perexDívky jsou ve své podstatě stejné u nás jako ve Spojených státech. Měla jsem zprvu lehké obavy, že dospívání amerických dívek bude nám zcela cizí, ale až na zcela jasné kulturní rozdíly, které vycítíme, je tu dobrých 80 – 90 pr...

Divadlo

Ne/normální: unikátní titul na poli hudebního divadla

NENORMALNI 200Spletitý příběh rodiny Goodmanových se v hlavách autorů Briana Yorkeyho a Toma Kitta začal odvíjet postupně. Zároveň lze jeho prostřednictvím mírně nahlédnout do zákulisí vzniku současného amerického muzikálu.

Film

Import-eksport a vztah dvou lidí z odlišných kultur
ImageJiž od středy 15. února není chladno jen ve vzduchu, ale také v pražském kině Atlas, v brněnském Artu a ostravském Minikině. Severská filmová zima servíruje divákům ochutnávku toho nejlepšího ze švédské, norské a finské kinematografie. Čtvrtek 16. ú...