I am(sterdam) – část I.

I am(sterdam) – část I.

Tisk

amsterdam lebkaAmsterdam, město na řece Amstel, plné malebných úzkých domků s příkrými dlouhými schody, s jízdními koly na každém volném odkládacím místě, proslavené malířem Van Goghem, kterému je věnováno rozsáhlé muzeum a především příběhem mladičké Anny Frankové, která svým deníkem oslovuje lidi po celém světě i dnes.

 

Asi jste už zaznamenali fotky s červenobílým nápisem “I amsterdam”, kteří si vaši známí přidávají na sociální sítě. Ve městě tulipánů je ale k vidění a poznávání mnoho dalšího. Za deštivého počasí je dobré vyrazit do místních muzeí a galerií. Za hezkého počasí vyrazte na dlouhou procházku a obdivujte amsterdamské krásy.

Pokud máte v plánu oběhnout amsterdamská muzea, určitě se vám vyplatí pořídit si nějakou z turistických karet (Museum card nebo I amsterdam card, ve které je zahrnuta i doprava). Když zvládnete alespoň dva kulturní stánky denně, věřte, že dost ušetříte. Pokud ale chcete vysedávat v coffee-shopech nebo prolézat Red Light District, tak si kartu nepořizujte.

 

amsterdam redlight

 

Red Light District je v těsné blízkosti Oude Kerk, nejstaršího kostela ve městě, který je otevřen veřejnosti (těžko říct, koho napadlo hříšný háj budovat kolem svatého místa). Asi vás trochu zamrazí, když vám dojde, že podlahové desky jsou otvory ke hrobům... Jiným kostelem přístupným veřejnosti je bazilika sv. Nikolase, ochránce námořníků. Je to opravdu skvostné místo s atmosférou. Poměrně netradičně dekorované do temných barev.

amsterdam nikolas

 

Amsterdam je určitě dobré zažít z vody, takže vyjížďka lodí po kanálech, při které si město prohlédnete z jiného úhlu, by vás neměla minout. Pokud se ubytujete v sousedních městech nebo periferiích, můžete využít i trajekt (ferry), který vás za pár minut dopraví na Central - hlavní dopravní uzel.

amsterdam jerab

 

Na zastávce trajektu NSDM, asi 15 minut od zastávky Central můžete vidět hned několik zajímavostí: botel a naproti němu starou ruskou ponorku, která „nevychytala" to, že Amstel je zkrátka poměrně mělký. Kotví zde také palačinková loď – nejenže uvidíte krásy města z vody, ale ještě si dáte něco dobrého. Na dohled je opravdu netradiční hotel vybudovaný na starém jeřábu (Faralda NDSM Crane Hotel) a naproti můžete vidět několik desítek kontejnerů, které slouží jako vysokoškolská kolej.

amsterdam kolej

Pokud chcete vidět muzeum, kde je takříkajíc „od každého něco”, doporučím Stedelijk, kde můžete obdivovat na vlastní oči dílo Pieta Mondriana, užité umění, i to nejmodernější, které bez výkladu asi není možné pochopit. Já jsem zajásala nad křesílkem slavné designérské skupiny Memphis, ale i nad mnohými jinými uměleckými díly. Ve Stedelijku zhlédnete i několik obrazů Van Gogha, ale většinu jeho díla najdete v protější budově muzea, které je věnováno jenom jeho životu a práci. Překvapením pro mě bylo obdivovat Van Goghovy obrazy, které nejsou tak známé – především ty, ve kterých čerpal z asijské inspirace. Pozor na krásné výrobky s Van Goghovými motivy v muzejním obchůdku...je to skoro jako droga.

Do takové TOP 3 muzeí bych ještě přidala Het Scheepvaamuseum, tedy muzeum lodí a námořnictví. I přesto, že námořnictví není zrovna můj šálek čaje, musím ocenit autora všech expozicí umístěných v muzeu, které jsou velmi atraktivní a interaktivní. Pobaví se dospělí, ale i děti si najdou to své. Největším lákadlem je ale určitě loď v areálu muzea, kterou si můžete projít a alespoň na chvíli vyzkoušet život na moři. V některých patrech jsem musela chodit ohnutá a co pak ti, kteří vyrostli víc než jen necelý metr šedesát.

amsterdam lod

Zvlášť pro dámy bych ještě navrhovala návštěvu muzea diamantů, jejíž expozice seznamuje s historií diamantů, jejich objevy a jejich zpracováním. K vidění jsou třeba netradiční vladařské koruny. V místnosti za černými závěsy najdete lebku osázenou diamanty - jedna z variací díla Daniela Hirsta. Co bych rozhodně nedoporučila ani svému úhlavnímu nepříteli, je super moderní muzeum EYE s nádhernou bílou budovou, která by měla znázorňovat ptáka v letu. Před vstupem ta krása končí… Pak návštěvníky čekají už jen podivná super moderní umělecká videa, na která se normální smrtelník asi dívat nechce… Ale věřím, že absolventi multimédií by se v tom rochnili.

amsterdam lebka

Foto: autorka


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Tapír

  • TAPÍR 2/2024
    Vždycky to uteče jak voda…  Nedávno jsme ještě listovali prvním číslem Tapíra tohoto roku a už je tady číslo druhé....
  • TAPÍR 1/2024
    S novým rokem přichází i nové číslo vašeho oblíbeného humoristického časopisu Tapír. Letos jsme se zakousli už do sedmého ročníku!...
  • Tapír 6/2023
    Poslední číslo Tapíra pro rok 2023 je venku! V tomto vydání se můžete těšit na vtipy zaměřené na téma Na...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Dokumentarista Petr Horký: Příběh je to nejcennější, co můžete zachytit

horky perexPokud chcete svou prací odvyprávět příběhy i z těch nejtěžších cest, je zapotřebí špičkové vybavení. Své o tom ví dokumentarista Petr Horký, který projel svět křížem krážem. Nejen o tom, co hraje největší roli během pořizování těch nejlepších zábě...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Angličáci Matchbox aneb jak krabička sirek inspirovala chladné Angličany?!

anglicaci 200Uměleckoprůmyslové museum v Praze zařadilo do svého programu těsně před Vánocemi mimořádnou a zejména pro děti zajímavou výstavu miniaturních modelů autíček a jiných vozidel „Angličáci Matchbox“. Ve dvou podlažích UPM jsou pre...

Z archivu...


Literatura

Obžaloba dospělého světa

male klice 200Čeští čtenáři se v minulém roce po téměř třiceti letech od prvního vydání dočkali překladu knihy norské spisovatelky Bjørg Vikové Malé klíče, velké pokoje. Kniha čtenáře přenáší v čase do období druhé světové války v norském  Oslo. Průvodk...

Divadlo

Kočkožrout kašle na zažitá pravidla... a to se neodpouští

Kockozrout 2Lidé v malém bavorském městečku žijí svůj obyčejný život. Ze všeho nejradši se setkávají v místní hospodě, kde probírají nejnovější drby a popíjí pivo. Jejich dalšími zálibami jsou sex a věčné snění o novém začátku a lepším životě. Jejich životní...

Film

Comic-Con Prague 2022 odtajnil další hvězdné hosty: Hatie Hayridge, Tony Amendola a Cary-Hiroyuki Tagawa

comiccon 200Pořadatelé Comic-Con Prague 2022 prozradili další hvězdná jména, účast jim potvrdili herci Hatie Hayridge, Cary-Hiroyuki Tagawa nebo Tony Amendola, komiksový tvůrce James O'Barr a spisovatel Kevin J. Anderson. Třetí ročník festivalu popkultury pr...