Začala revitalizace Kláštera sv. Anežky České

Začala revitalizace Kláštera sv. Anežky České

Tisk

klast200Projekt Revitalizace kláštera sv. Anežky České byl podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Areál Anežského kláštera patří mezi nejvýznamnější pražské národní kulturní památky. Od šedesátých let minulého století byl postupně adaptován pro potřeby Národní galerie v Praze. Pro veřejnost byl Anežský klášter s dlouhodobou expozicí otevřen v roce 1980. Již tehdy bylo zamýšleno zpřístupnit kromě interiérů také všechny zahrady kláštera, k čemuž však doposud  úplně nedošlo.    

 

Záměr zpřístupnění a revitalizace venkovních ploch Anežského kláštera byl v roce 2014 vybrán k financování ve veřejné soutěži pořádané EHP Norsko v programu CZ06 – Kulturní dědictví a současné umění. Díky podpoře Grantu z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v areálu probíhají sadovnické, stavební a restaurátorské úpravy. V jarních měsících roku 2016 budou zahrady zpřístupněny veřejnosti. Součástí projektu je i restaurování archeologické lokality pozůstatků bývalého minoritského kláštera. Návštěvníci se tak budou moci při prohlídce areálu poprvé seznámit s původní unikátní dispozicí bývalého dvojkláštera – ženského kláštera klarisek a mužského kláštera minoritů.

klast6

 

Stavební dějiny kláštera připomíná expozice lapidária a komentovaný prohlídkový okruh věnovaný osobnosti sv. Anežky České a významu zdejšího kláštera. Sochařskou expozicí a mobiliářem ožijí nově upravené klášterní zahrady. Expozice doprovodí tištěné publikace, audioprůvodce, multimediální aplikace i nové programy muzejní pedagogiky. Zahrady Anežského kláštera budou nově volně přístupné i branami z Dvořákova nábřeží. Také předpolí vstupu z nábřeží bude nově upraveno a vybaveno městským mobiliářem. Nositelem grantu je Národní galerie v Praze.    

klast7

 

Klášter a jeho historie

Anežský klášter, bývalý klášter klarisek a minoritů a první konvent klarisek v Záalpí, patří k nejvýznamnějším gotickým stavbám Prahy. Založila jej ve 30. letech 13. století přemyslovská princezna Sv. Anežka Česká, spolu se svým bratrem králem Václavem I. Do nově budovaného kláštera záhy vstoupila a žila zde v čele řeholní komunity až do své smrti. Prohlídkový okruh v přízemí mapuje historii jednotlivých částí unikátně dochovaného půdorysu středověkého kláštera. Přístupné jsou všechny význačné prostory, včetně oratoře sv. Anežky, Svatyně Salvátora a kostela sv. Františka s místem uložení ostatků krále Václava I.

klast55

 

Dlouhodobá expozice umístěná v patře klášterního komplexu prezentuje na více než dvou stech exponátech z oboru malířství, sochařství a uměleckého řemesla proměny formy a funkce výtvarného díla během tří staletí. Exponáty spjaté s českými zeměmi doplňují díla vytvořená v širším středoevropském regionu. V přízemí je instalována expozice sochařských děl českého českého středověkého umění 13.–15. století, nabízející  ojedinělou hmatovou zkušenost s kopiemi význačných gotických památek.


www.ngprague.cz


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Režisérka Eva Toulová: „Tvorba filmu je vždycky risk.“

Toulova 200Eva Toulová je mladá česká režisérka, spisovatelka a výtvarnice, která se dnes věnuje převáženě režii. Má na kontě několik knížek, za sebou celovečerní film Šťastná, dokument Camino na kolečkách a jejím posledním počinem je film Jak se moří reviz...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...


Literatura

Ten, kdo odešel

Ten kdo odesel 200„Po přečtení této knihy už pro vás Facebook nikdy nebude tím, co dřív“ – to je ústřední myšlenka knihy Ten, kdo odešel, kterou jsem zhltla za tři večery. Jako by mi připomínala můj vlastní příběh. Vlastně – ne jako by. Hlavní hrdink...

Divadlo

Milostný příběh prokletých básníků v podání Matěje Stropnického a Daniela Krejčíka

foto La fabrika perexPoutavou výukou dějepisu je divadelní hra Úplné zatmění, kterou má na programu pražská La fabrika. Divoký život dvou přátel a milenců je totiž příběhem prokletých básníků Paula Marie Verlaine (30. března 1844 Mety – 8. ledn...

Film

Zvony nad Tbilisi zvoní umíráček

Zvony 200Dokumentární film Pavla Kolaji Zvony nad Tbilisi (2012) přibližuje stav kinematografie v současné Gruzii - a vyznívá jako nostalgické ohlédnutí na časy, kdy sice s obtížemi, ale přece jen vznikaly výsostně umělecké f...