Rok 1968 z pohledu mladého Švéda

Rok 1968 z pohledu mladého Švéda

Tisk

1968 200Zamýšlená desetidílná série Velké století je už za svou polovinou. Sedmý díl s jednoduchým názvem 1968 nás zavede nejen do Švédska, ale i do západního Německa a dokonce i do naší země. Podruhé nás událostmi provází Eric Letang, nyní absolvent právnické fakulty a začínající koncipient u populární advokátní kanceláře.

 

 

Velké století, série, kterou píše švédský autor Jan Guillou, popisuje prostřednictvím příběhu rodiny Lauritzenových zásadní švédské historické události. Dle názvu tedy správně odhadujete, že tentokrát se více dozvíte o šedesátých letech minulého století.

Kromě Švédska ale sledujete dění v německých Cáchách a Praze. Román tentokrát připomíná děsivou kauzu farmaceutického průmyslu - lék nazvaný Contergan, který uvedli na trh farmaceuti ze západoněmecké firmy Grünenthal. Lék byl doporučován těhotným ženám, které měly problém se spánkem. Ukázalo se však, že účinky na jejich plody jsou fatální. Děti se rodily s nevyvinutými končetinami, dokonce bez uší (tzv. fokomelie). Eric se k případu dostal, jelikož i ve Švédsku se lék prodával a měl mnoho obětí, v Německu sledoval bouřlivý soudní proces, při kterém sbíral poznatky k tomu švédskému.

Během soudního líčení potkává Eric kolegyni Gertrude, která je v přes den drsná advokátka, po večerech levicová aktivistka. A levicový aktivismus, v té době především protesty proti válce ve Vietnamu, mají oba mladí lidé společné.

Dostávají se spolu do Prahy, kde diskutují s českými „soudruhy”. Věří tomu, že vše se obrací k lepšímu...jenže jen co opustí Prahu, spadne klec. 21. srpen zamíchá se všemi nadějemi. Zajímavostí určitě je, že autor opravdu v tuto dobu v Praze pobýval (a postava Erica Letanga vychází reálně z jeho života).

Tentokrát se v knize příběh zaměřuje na více externích událostí než ty čistě rodinné. V každém případě můžeme opět sledovat, že Guillou dokáže přeměnit svůj styl psaní jako chameleon. Za sebe označuji tento díl jako druhý nejzajímavější - jednička je stále Modrá hvězda, která je dokonce v sedmém dílu několikrát zmíněná. Knihu mohou bez problému číst i čtenáři, kteří nejsou seznámeni s předchozími díly. Jediná škoda je, že se překlad nepodařilo vydat už minulý rok, kdy by vyšla přesně k výročí srpnových událostí. Na zážitku to však neubírá.

1968 w250


1968
Autor: Jan Guillou
Překlad: Helena Matocha
Žánr: román
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2019
Počet stran: 365
Hodnocení: 90 %                                    
Zdroj foto: www.hostbrno.cz
https://www.hostbrno.cz/1968/


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Jsem workoholik a nedokážu být v klidu, říká herec Dušan Sitek

dusan sitek 200Čtvrtstoletí strávil herec Dušan Sitek v Městském divadle ve Zlíně, odkud před pěti lety přestoupil do souboru Divadla pod Palmovkou v Praze. Přesto ho teď zná pomalu celá republika, neboť díky vytopenému divadlu soubor hodně cestuje. Úspě...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Další Simpsonovské taškařice

simpsonovi komiksovy ulet 200Pětičlenná rodina, všichni vypadají, jako by měli žloutenku, otec je považován ve městě za největšího tupce a ožralu, hned po Barneym, jeho žena má nepřirozeně dlouhý modrý účes, starší d...


Literatura

České krimi překvápko: Stvůra

stvura 200V srpnu vydalo nakladatelství Kalibr detektivní příběh stvůra od nové české autorky Kristýny Trpkové. Zaujal mě přebal knihy, ale její obsah mě naprosto pohltil a udivil – samozřejmě pouze v dobrém slova smyslu. Ráda bych na čtení navnadila i vás!<...

Divadlo

Divadlo Šumperk uvede premiéru legendárního příběhu Přelet nad kukaččím hnízdem

prelet200Přelet nad kukaččím hnízdem bude první premiérou nové sezóny v Divadle Šumperk. Proběhne v sobotu 10. září a v dramaturgii Michaela Sodomky, překladu Luďka Kárla a režii Jiřího Š. Hájka se představí oblíbení šumperští herci.

...

Film

Body zlomu, neviditelní architekti i pocta Aleně Šrámkové. Film a architektura míří pojedenácté do českých a slovenských kinosálů

fa 200Ve dnech 29. 9. – 4. 10. představí mezinárodní festival Film a architektura již pojedenácté ve více než dvou desítkách českých a slovenských měst krátké a celovečerní snímky s tématikou architektury a urbanismu. Festival se letos rozšiřuje o nové promítací p...