Něco pro geeky: Teorie velkého třesku a filozofie

Něco pro geeky: Teorie velkého třesku a filozofie

Tisk

teorie velkeho tresku200Nedávno vyšla knížka pro všechny milovníky amerického seriálu Teorie velkého třesku (The Big Bang Theory) zaměřená na filozofii. Čtenáři se nemusejí bát nějakých nepochopitelných teorií, hned v úvodu je jim přísaháno na krávu, že vše pochopí i ti, kteří nemají IQ 187.

 

 

Teorie velkého třesku a filozofie patří mezi takové ty populárně naučné kousky, které staví na něčem oblíbeném, k čemu se přidává jakýsi vědecký pohled. Jedná se na jednu stranu o jednoduché čtení, protože jde o věci, které znáte, na druhou stranu se nenáročnou formou dozvídáte něco nového a obohacujete se tak.

Kniha je rozdělena do pěti větších částí zaměřených na: Aristotelské souvislosti, etiku a ctnosti, vědu, vědátorství a náboženství, jazyk a význam, a lidský faktor. Tyto části se dále dělí na kapitoly, které jsou vždy uvozeny nějakým citátem. Probírají se hlavně hlášky a situace z různých dílů, reakce na ně apod. a vše je doplněno vědečtějším pohledem, a to včetně citací, souvislostí a zdrojů.

V prvé řadě obdivuji autora knihy, ten sice na psaní nebyl sám, na konci knihy je uvedená necelá dvacítka autorů, ale seriál musel vidět milionkrát, aby dokázal stvořit takové dílo. Navíc musel mezi vším vidět souvislosti a přemýšlet nad tím, ale evidentně je to jeho zájem. Záhadou mi ovšem je, proč knihu napsal zrovna teď (originál vyšel v roce 2012), ale stejně je to uprostřed seriálu, kterému nyní běží 10. série a o konci se zatím neuvažuje…

Z Teorie velkého třesku a filozofie mám takový rozporuplný pocit. Na jednu stranu se text četl dobře, byly to zajímavé věci, usmívala jsem se a vzpomínala na dané díly, ale na druhou to bylo docela zdlouhavé a těžko říct, jestli u knihy fanoušci dvacetiminutového sitcomu vůbec vydrží. Informace se navíc někde opakovaly a jinde bylo zase až moc popisu toho, co je i nefilozofům jasné.

Dean A. Kowalski je docentem filozofie na University of Wisconsin a je autorem několika knih podobného zaměření, například Clasic Questions and Contemporary Film (2005), Stephen Spielberg and Philosophy (2008) nebo Philosophy of Th X-Files (2009). Stejně jako hrdinové Teorie velkého třesku také trpí koncem seriálu Firefly.


teorie velkeho tresku

Teorie velkého třesku a filozofie
Autor: Kowalski Dean A., William Irwin
Překlad: Olga Neumanová
Žánr: populárně-naučná, humor
Nakladatelství: XYZ
Rok vydání: 2016
Počet stran: 312
Hodnocení: 70 %


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Lada Šimíčková: „Když krásně prší, mám skoro vždycky chuť psát.“

lada simcikovaHotel v tiché ulici je jedním z nejzajímavějších vydaných alb letošního roku. Zrodilo se v dílně písničkářské firmy Lada Šimíčková & Ivo Cicvárek. Právě s Ladou jsme si povídali o vzniku nahrávky a také ...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Připomeňte si léto četbou z horkého Maroka

marokanka 200Nakladatelství HOST vydalo v lednu literární debut Christine Manganové s názvem Marokánka. Tento román přenáší čtenáře do Tangeru a stal se bestsellerem. Navíc se podle něj nyní natáčí film v produkci George Clooneyho se Scarlett Johanssonovou...


Literatura

Když cestování zamotá hlavu i život

cestujici 200Cestující do Frankfurtu je detektivní román z roku 1970, který v češtině vychází poprvé. Jedná se o dílo Agathy Christie, které se vymyká ostatním knihám a vzniklo zřejmě kvůli obavám ze situace tehdejšího světa. Stojí za to?

Divadlo

Goebbels/Baarová: síla, moc a poté křehkost a slzy


altV rámci Divadelní Flory v Olomouci jsme měli možnost zhlédnout představení excelentní inscenace Goebbels/Baarová.

 

...

Film

Natáčí se nový film Superžena

superzena perexTvůrci komedie Casting na lásku začali loňský rok s natáčením nového celovečerního filmu s názvem Superžena. Vizuálně netradičně pojatý snímek ze současnosti, který naráží na téma hledání postavení moderní ženy, slibuje atraktivní podíva...