Alexandrovci nadchli i tisíce Pražanů, tleskali jim vestoje

Email Tisk

AL perexPPísněmi spojenými s osvobozením, ale i českými, moravskými a slovenskými lidovkami Alexandrovci rozezpívali a roztančili celou holešovickou Tipsport Arenu. Velký úspěch zaznamenala i vystoupení s Helenou Vondráčkovou a Michaelou Noskovou či kozácký šavlový tanec. Na koncertu, který se uskutečnil v rámci turné k 70. výročí porážky nacismu, bylo vzpomenuto i na to, že Alexandrovci během 2. světové války uskutečnili na 1500 vystoupení, z toho na 750 v přední frontové linii.

 

 


AL 1P

Akademický soubor písní a tanců ruské armády A. V. Alexandrova, všeobecně známý jako Alexandrovci, navštívil v rámci svého letošního evropského turné konaného u příležitosti 70. výročí porážky nacismu i Prahu. V sobotu 16. října odehrál v holešovické Tipsport Areně dva koncerty, které byly podobně jako jejich vystoupení v dalších devíti českých a moravských městech prakticky vyprodány. V Praze přitom Alexandrovci vystoupili již poněkolikáté, naposledy v prosinci 2013.
 

AL 3P

„Moderátor na úvod představil legendární soubor a připomněl jak záštitu, kterou české části turné udělil prezident republiky Miloš Zeman, tak i přítomnost válečných veteránů a jejich příbuzných včetně Zoe Klusákové-Svobodové na čestných místech v předních řadách publika. Vedle jiných zajímavých údajů byl připomenut i fakt, že Alexandrovci během 2. světové války uskutečnili na 1500 vystoupení, z toho na 750 v přední frontové linii. Jinou zajímavostí je, že Československo bylo historicky po Francii druhým zahraničním státem, v němž Alexandrovci vystupovali,“ řekl po náš portál Nikola Čech, který se zúčastnil odpoledního pražského koncertu.
 

AL 5P

Kalinka, Katuša i Na tú svatú Katerinu

Atmosféru přibližuje všem, kteří neměli možnost v Tipsport Aréně být: „Celý koncert zahájila působivá skladba Svatá válka, jejíž hudbu složil sám A. V. Alexandrov pouhé dva dny po útoku německých vojsk na Sovětský svaz. Následovaly další skladby, mezi nimiž nechyběly známé vojenské písně Smuglyjanka-Moldavana a Den Vítězství. Se sborem vystoupily i české zpěvačky Helena Vondráčková a Michaela Nosková, které obě zazpívaly po dvou písních v češtině či angličtině. Skvělé pěvecké a orchestrální představení bylo prokládáno neméně působivými tanečními výstupy, z nichž publikum asi nejvíce učaroval kozácký šavlový tanec.“
 

AL 2P

Po přestávce podle slov Nikoly Čecha koncert gradoval: tisícům návštěvníků se dostalo oblíbené Kalinky, ale také dokonale zpívaných českých, moravských a slovenských lidových písní Išel Macek do Malacek a Na tú svatú Katerinu. „Obecenstvo v hale se masově přidalo tleskáním k Radeckého pochodu a vše završila legendární Katuša. U posledních písní a po skončení koncertu nadšení lidé tleskali účinkujícím ve stoje. Odměnili tak nejen perfektní výkon profesionálních umělců, ale projevili i upřímnou radost z výběru jim blízkých a známých písní, ze zapojení českých interpretek do programu a z celkové přátelské a uvolněné atmosféry tohoto jedinečného kulturního zážitku,“ uzavřel Čech.
 

AL 6P

Alexandrovci zpívali i pro papeže Jana Pavla II.

Helena Vondráčková kromě písně skupiny ABBA s českým textem A ty se ptáš, co já představila novou verzi hitu Dlouhá noc, kterou Alexandrovci opatřili mohutnými sbory. „Zpívala jsem s nimi už několikrát, u nás i v zahraničí. Jsou špička ve sborovém zpěvu a vždycky mají úspěch,“ shrnula. Pro ruskou agenturu Sputnik se vyjádřila i k útokům, které se ve spojení s turné Alexandrovců objevily: „Jsou to profesionálové, kteří jsou nejen propagátory ruské kultury, ale mají v repertoáru i světové věci, zpívají Verdiho, Pucciniho. Je tam nejen pěvecká složka, ale i úžasné ruské tance, čili taneční soubor. Prostě je to obrovská nádherná show, a jsem velmi ráda, že s nimi mohu vystupovat. A považuji za naprosto demagogický názor — spojovat umění s nějakou politickou situací, která teď nastala.“
 

AL 4P

Zpěvačka připomněla, že soubor vystupoval s takovými hvězdami jako Mireille Mathieu, Alexandrovci zpívali pro papeže Jana Pavla II., vystupovali na Eurovizi ši v San Remu. Vystoupení Heleny Vondráčkové ocenili i návštěvníci. „Její Dlouhá noc s alexandrovským sborem za zády byla neopakovatelným zážitkem,“ uvedl na sociální síti Facebook kupříkladu novinář Roman Janouch, který kvitoval, že zpěvačka zpívala v češtině. Ocenil i vystoupení Michaely Noskové, která zpívala anglicky a podle jeho slov umí zazpívat „světové fláky v originále lépe než originál“.

Pražského koncertu se zúčastnila i poslankyně Marta Semelová (KSČM). „Alexandrovci jsou vynikající umělci, jejich umělecký soubor je světově uznávaný. Navíc letošní jejich program byl koncipován jako součást oslav 70. výročí konce 2. světové války. Není divu, že diváci, kteří přišli na vystoupení Alexandrovců, odměnili tento soubor dlouhotrvajícím potleskem vestoje. Snaha o jejich zdiskreditování svědčí o hlouposti a naprosté ideologické zaslepenosti těch, kteří o skutečném umění nemají zřejmě ani potuchy,“ odpověděla na dotaz. Alexandrovci v rámci letošního turné navštívili Brno, Ostravu, Olomouc, Zlín, Pardubice, České Budějovice, Prahu, Hradec Králové a Liberec.

Andrea Cerqueirová

Fotografie jsou z koncertu v brněnské hale Rondo.
Zdroj foto: ALEXANDROVCI – oficiální stránkaNejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

KATEŘINA HAJŇUKOVÁ


redaktorka a editorka

    Narodila se koncem března 2000, je tedy znamení berana a jak říká, zcela odpovídá její tvrdohlavosti. Pochází z Karlových Varů, které moc ráda a v současnosti je studentkou čtyřletého gymnázia.

    S K21 spolupracuje od začátku července a říká, že je za to neskutečně ráda. "Editace mi otevřela nový svět, který pro mně mnoho znamená a dává mi mnoho možností."

    Mezi koníčky Kačka řadí poslouchání hudby, čtení, psaní různých příběhů, hraní na keyboard, jízdu na skateboardu a trávení času se svými přáteli. "Dalo by se říct, že mým velkým koníčkem je barvení vlasů. D§vod? Už čtyři roky si barvím své hnědé vlasy částečně na modro a nikdy bych svoje modro-hnědé vlasy nevyměnila."

    Mimo studia a editace se věnuje svému blogu. Blogerkou je už asi sedm let, při čemž svůj dosavadní blog má čtyři roky. Ve škole ji nejvíc baví psychologie, český jazyk a angličtina.

    "Ze všeho nejdůležitější je pro mě moje rodina, která mě vždy drží nad vodou. Motta a citáty jsou moje doména. Už jako malá jsem si sepisovala a opisovala motta z internetu nebo ráda prohledávala mamčiny sešity s citáty. Můj nejoblíbenější pochází od zpěváka Andyho Biersacka, který má skupinu Black Veil Brides, kterou miluji: "Každý na světě má sny. Drž je blízko svého srdce a nikdy nepouštěj..."

Toulavka

Anketa


Chat s osobností

Banner

Partneři

Hledat

Mimísek 28

Nové komentáře

Twitter


Literatura

Nebezpečná malá ručka
ImageNa obálce knihy najdete otázku: Věříte na duchy? Bylo mi jasné, že mne čeká napínavé setkání s nadpřirozenem. Horory čtu celkem ráda, ale nesmí se jimi prohánět krvelačné stvůry a netoužím po krvavých scénách, kdy hrůzná monstra porcují l...

Divadlo

Hanuš Bor, Sestry sBorovy, Veronika Kubařová a Tři chlapi v chalupě vystoupí v Rokoku

Hanus Bor 200V sobotu 29. listopadu od 21 hodin pořádá své hudební soirée v Divadle Rokoko herec Hanuš Bor, kterého už v dětství proslavilo účinkování v řadě filmů.

...

Film

Dva filmaři jako hrdinové knih

Cap perexDvě umělecké školy, jak pražská Akademie múzických umění, tak brněnská Janáčkova akademie múzických umění, vydaly téměř současně životopisné publikace o filmařích, z nichž jeden obecenstvo (i odbornou veřejnost) sotva dokázal oslovit, zatímco druhý by...