Alexandrovci nadchli i tisíce Pražanů, tleskali jim vestoje

Alexandrovci nadchli i tisíce Pražanů, tleskali jim vestoje

Email Tisk

AL perexPPísněmi spojenými s osvobozením, ale i českými, moravskými a slovenskými lidovkami Alexandrovci rozezpívali a roztančili celou holešovickou Tipsport Arenu. Velký úspěch zaznamenala i vystoupení s Helenou Vondráčkovou a Michaelou Noskovou či kozácký šavlový tanec. Na koncertu, který se uskutečnil v rámci turné k 70. výročí porážky nacismu, bylo vzpomenuto i na to, že Alexandrovci během 2. světové války uskutečnili na 1500 vystoupení, z toho na 750 v přední frontové linii.

 

 


AL 1P

Akademický soubor písní a tanců ruské armády A. V. Alexandrova, všeobecně známý jako Alexandrovci, navštívil v rámci svého letošního evropského turné konaného u příležitosti 70. výročí porážky nacismu i Prahu. V sobotu 16. října odehrál v holešovické Tipsport Areně dva koncerty, které byly podobně jako jejich vystoupení v dalších devíti českých a moravských městech prakticky vyprodány. V Praze přitom Alexandrovci vystoupili již poněkolikáté, naposledy v prosinci 2013.
 

AL 3P

„Moderátor na úvod představil legendární soubor a připomněl jak záštitu, kterou české části turné udělil prezident republiky Miloš Zeman, tak i přítomnost válečných veteránů a jejich příbuzných včetně Zoe Klusákové-Svobodové na čestných místech v předních řadách publika. Vedle jiných zajímavých údajů byl připomenut i fakt, že Alexandrovci během 2. světové války uskutečnili na 1500 vystoupení, z toho na 750 v přední frontové linii. Jinou zajímavostí je, že Československo bylo historicky po Francii druhým zahraničním státem, v němž Alexandrovci vystupovali,“ řekl po náš portál Nikola Čech, který se zúčastnil odpoledního pražského koncertu.
 

AL 5P

Kalinka, Katuša i Na tú svatú Katerinu

Atmosféru přibližuje všem, kteří neměli možnost v Tipsport Aréně být: „Celý koncert zahájila působivá skladba Svatá válka, jejíž hudbu složil sám A. V. Alexandrov pouhé dva dny po útoku německých vojsk na Sovětský svaz. Následovaly další skladby, mezi nimiž nechyběly známé vojenské písně Smuglyjanka-Moldavana a Den Vítězství. Se sborem vystoupily i české zpěvačky Helena Vondráčková a Michaela Nosková, které obě zazpívaly po dvou písních v češtině či angličtině. Skvělé pěvecké a orchestrální představení bylo prokládáno neméně působivými tanečními výstupy, z nichž publikum asi nejvíce učaroval kozácký šavlový tanec.“
 

AL 2P

Po přestávce podle slov Nikoly Čecha koncert gradoval: tisícům návštěvníků se dostalo oblíbené Kalinky, ale také dokonale zpívaných českých, moravských a slovenských lidových písní Išel Macek do Malacek a Na tú svatú Katerinu. „Obecenstvo v hale se masově přidalo tleskáním k Radeckého pochodu a vše završila legendární Katuša. U posledních písní a po skončení koncertu nadšení lidé tleskali účinkujícím ve stoje. Odměnili tak nejen perfektní výkon profesionálních umělců, ale projevili i upřímnou radost z výběru jim blízkých a známých písní, ze zapojení českých interpretek do programu a z celkové přátelské a uvolněné atmosféry tohoto jedinečného kulturního zážitku,“ uzavřel Čech.
 

AL 6P

Alexandrovci zpívali i pro papeže Jana Pavla II.

Helena Vondráčková kromě písně skupiny ABBA s českým textem A ty se ptáš, co já představila novou verzi hitu Dlouhá noc, kterou Alexandrovci opatřili mohutnými sbory. „Zpívala jsem s nimi už několikrát, u nás i v zahraničí. Jsou špička ve sborovém zpěvu a vždycky mají úspěch,“ shrnula. Pro ruskou agenturu Sputnik se vyjádřila i k útokům, které se ve spojení s turné Alexandrovců objevily: „Jsou to profesionálové, kteří jsou nejen propagátory ruské kultury, ale mají v repertoáru i světové věci, zpívají Verdiho, Pucciniho. Je tam nejen pěvecká složka, ale i úžasné ruské tance, čili taneční soubor. Prostě je to obrovská nádherná show, a jsem velmi ráda, že s nimi mohu vystupovat. A považuji za naprosto demagogický názor — spojovat umění s nějakou politickou situací, která teď nastala.“
 

AL 4P

Zpěvačka připomněla, že soubor vystupoval s takovými hvězdami jako Mireille Mathieu, Alexandrovci zpívali pro papeže Jana Pavla II., vystupovali na Eurovizi ši v San Remu. Vystoupení Heleny Vondráčkové ocenili i návštěvníci. „Její Dlouhá noc s alexandrovským sborem za zády byla neopakovatelným zážitkem,“ uvedl na sociální síti Facebook kupříkladu novinář Roman Janouch, který kvitoval, že zpěvačka zpívala v češtině. Ocenil i vystoupení Michaely Noskové, která zpívala anglicky a podle jeho slov umí zazpívat „světové fláky v originále lépe než originál“.

Pražského koncertu se zúčastnila i poslankyně Marta Semelová (KSČM). „Alexandrovci jsou vynikající umělci, jejich umělecký soubor je světově uznávaný. Navíc letošní jejich program byl koncipován jako součást oslav 70. výročí konce 2. světové války. Není divu, že diváci, kteří přišli na vystoupení Alexandrovců, odměnili tento soubor dlouhotrvajícím potleskem vestoje. Snaha o jejich zdiskreditování svědčí o hlouposti a naprosté ideologické zaslepenosti těch, kteří o skutečném umění nemají zřejmě ani potuchy,“ odpověděla na dotaz. Alexandrovci v rámci letošního turné navštívili Brno, Ostravu, Olomouc, Zlín, Pardubice, České Budějovice, Prahu, Hradec Králové a Liberec.

Andrea Cerqueirová

Fotografie jsou z koncertu v brněnské hale Rondo.
Zdroj foto: ALEXANDROVCI – oficiální stránkaNejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

RENÁTA LUCKOVÁ


redaktorka

    je fotografka, novinářka, moderátorka a koučka. V autorské dvojici s Pavlem Veselým organizovali a moderovali mnoho akcí. Vedla rozhovory s různými významnými osobnostmi – podnikateli, manažery, politiky, diplomaty, s lidmi z kultury a dalšími. Její fotografie a texty byly publikovány např. v Katolickém týdeníku, na webových stránkách Arcibiskupství pražského, Historická šlechta, Svět úspěšných, v kulturní a hospodářské revue Fragmenty, v časopise Naše rodina, v tiskové agentuře MediapressServis, v časopise Policista, Český bratr, Překvapení aj. Absolventka VŠE a UK. Má zkušenosti v oblasti PR, reklamy a marketingu, ale i v oblasti  firemních financí, personálního řízení a andragogiky.

    Spolu s Pavlem Veselým jsou autoři knihy "Setkání s Dominikem kardinálem Dukou OP", která vyšla k jeho 70-tým narozeninám, kde publikovala i své fotografie.

Toulavka

Anketa


Partneři

Hledat

Mimísek 40

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Nová knížka Marie Kšajtové o panence, co přináší radost

panenka-a-autaci 200Panenka Blaženka umí kouzlit. Ráda dělá radost malým i velkým a má neskutečné nápady. Nejprve žila v Jabloňové ulici u Barunky Jahodové. Spolu si hrály a spolu chodily do obchodu, ve kterém ovoce a zeleninu pr...

Divadlo

Divadlo Radost i o prázdninách rozdává radost

Divadlo radost 200Stejně jako v předchozích letech, i letos opět ožije Letní scéna Divadla Radost! Připravili si dvě skvělé, divácky oblíbené komedie, s kterými se již pro tentokrát rozloučí, neboť obě budou mít derniéru. Máte tedy po...

Film

Film Život podle Václava Havla ukáže poprvé celý Havlův pozoruhodný život

Vaclav Havel 200O Václavu Havlovi byly natočeny stovky hodin materiálu, přesto biografický film zachycující celoživotního příběh velkého Evropana doposud chyběl. Pestrý Havlův život – rodinu, dětství, jeho lásky, drama...