Historie povodní v Praze - minulost a současnost velké vody v Praze

Historie povodní v Praze - minulost a současnost velké vody v Praze

Tisk

povodne perexMuzeum hlavního města Prahy pořádá do 19. října 2014 v hlavní budově muzea, ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy a Správou služeb Hlavního města Prahy, výstavu Historie povodní v Praze. V rámci výstavy je prezentován bohatý ikonografický materiál.

 
 

Návštěvník se dozví zajímavé informace o ochraně před povodněmi v minulosti a uvidí fotodokumentaci povodní z let 2002 a 2013. Zvýšená hladina Vltavy a jejích přítoků ohrožovala pražské ulice a jejich obyvatele každoročně, v některých obdobích více, v jiných méně. Pražané s povodňovým nebezpečím počítali; i tak ale voda přinášela do pražského prostoru zkázu a utrpení.

povodne

Dvacáté století bylo v tomto ohledu pro Prahu, stejně jako většinu Čech, celkem milosrdné; velký zlom přišel s velkou povodní roku 2002. Naděje, že tato povodeň byla nadlouho dobu poslední, se ovšem nenaplnila. Přišla další velká voda roku 2013, tentokrát způsobená zejména rozlitím menších přítoků velkých řek.

povodne2

Prezentován je především bohatý ikonografický materiál ze sbírek muzea, jiných institucí i od soukromníků. Vystavena je reprodukce záznamu o nejstarší pražské povodni v roce 1118, vyobrazení neštěstí při velké vodě v roce 1591.

povodne1

Obrazová dokumentace velkých povodní začíná grafickými listy zobrazujícími velkou zimní povodeň v roce 1784, kdy byl poškozen Karlův most, velké místo je věnováno nejstarším fotografiím povodní let 1872 a 1890, prezentována je i rozsáhlá obrazová dokumentace k povodni roku 1940. Na leteckých fotografiích si návštěvníci mohou připomenout pražskou velkou vodu v roce 2002 a i tu poslední z roku 2013. Část výstavy připomíná způsoby ochrany před velkou vodou v minulosti i nyní.

www.muzeumprahy.cz

Ctibor Čejpa, podle podkladů Muzea hlavního města Prahy


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Na jevišti si mohu v bezpečném prostoru prožít spousty příběhů. Obohacuje mě to

archiv Tereza RychláPZpěvu věnuje od dětství a velice brzy ji také okouzlilo divadlo, které se stalo její vášní. „Když se to pak poštěstí, že je divadlo spojené ještě se zpěvem, tak jsem úplně ve svém živlu a zažívám ve své práci obr...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Nahlédněte do dechberoucích zámeckých interiérů


zamky perexNakladatelství Lidové noviny přišlo s naučnou knihou o zámeckých interiérech, která vás provede jejich proměnami od konce 16. století do prvních dekád 19. století, především v českém prostředí. Nejezdíte na prohlídky zámků? Možná začnete.

...

Z archivu...


Literatura

Máme svobodu věřit čemu chceme

Malá paměťMalá paměť, to je nejnovější literární dílo známého spisovatele, dramatika a také humoristy Benjamina Kurase, které autor napsal během svého jarní karanténou způsobeného „uvěznění“ v Praze. Nejedná se o...

Divadlo

Tragédie člověka, který neuměl říct NE

netrpelivost-srdce perexPoručík Anton Hofmiller (Petr Matyáš Cibulka) má jednu vlastnost, která mu občas nesmírně komplikuje život: neumí říkat ne. Když se spřátelí s nádhernou Ilonou (Romana Widenková), zdá se, že našel své štěstí.

<...

Film

Polednice a dnešní doba

poled200Jak mohla vzniknout děsuplná pověst o zalknutých dětech, jak ji působivě zpracoval Karel Jaromír Erben v Kytici? V jejím filmovém ztvárnění, pořízeném před patnácti léty F.A.Brabcem, si onu pod plachetkou osobu, o berličce a s hnáty křivými, zahrál Bol...