Velikonoční tradice ožijí v šumperském muzeu už na Zelený čtvrtek

Velikonoční tradice ožijí v šumperském muzeu už na Zelený čtvrtek

velikonoce sumperk perexUplést si pomlázku, ozdobit kraslici, upéct perníček nebo vyrobit dekorace budou moci návštěvníci Velikonoc v muzeu. Dozvědí se zajímavosti o původu svátků, jejich křesťanské tradici i o tom, proč Velikonoce putují v kalendáři. Především si však sami vyzkoušejí, co v minulosti zvládl každý kluk i holčička.

 

 


Oblíbená jarně prázdninová akce se odehraje na Zelený čtvrtek 17. dubna ve všech prostorách Vlastivědného muzea v Šumperku. V případě příznivého počasí děti i dospělí příznivci lidových zvyků obsadí také venkovní dvůr.

„O Velikonocích se prolínají dvě tradice. Je to oslava jara jako obnovení života přírody i křesťanský příběh o zmrtvýchvstání Ježíše Krista,“ objasňuje Mária Kudelová, etnografka Vlastivědného muzea v Šumperku.

Lidové pojetí Velikonoc se v mnohém opírá o předkřesťanské kořeny svátků. Oslavuje se jaro, obnova přírody a znovuzrození života. Této filozofii odpovídají i velikonoční zvyky, k nimž patří oblíbený mrskut, polévání studenou vodou nebo zdobení a rozdávání vajec. Národopisné rovině svátků jsou zasvěceny i Velikonoce v muzeu.

„Ozdobíme kraslice, upleteme pomlázky, upečeme perníčky a vyrobíme velikonoční dekorace. Nachytáme vše pro zdárný průběh svátků,“ láká na akci organizátorka Kudelová.

velikonoce sumperk

Korálky i krasohledy

Letošní Velikonoce v muzeu doprovodí výstavu věnovanou severomoravskému sklářství. Proto se přímo v expozici budou vyrábět dekorace ze skla.

„Děti namalují různé jarní motivy na skleněné obrázky, které si doma zavěsí na okna. Čeká je také navlékání perliček z českých skláren a výroba krasohledů,“ popsala Kudelová.

Unikátní skleněná vejce

Návštěvníci si budou moci výstavu prohlédnout a vyzkoušet zábavné interaktivní prvky, jako je hra na sklenice, malování na okno nebo pozorování okolí periskopem.
U příležitosti svátků bude výstava doplněna o skleněné velikonoční dekorace, které muzeum přednedávnem získalo do sbírek od rapotínských sklářů. Návštěvníci tak budou moci obdivovat unikátní skleněné kraslice i košíček.

„Skláři byli nejen šikovní, ale měli také vlastní tvůrčí nápady. Obešli se bez designérů, a přesto o přestávkách i po pracovní době vyráběli velice zajímavé předměty vybočující z oficiální produkce sklárny. Tak vznikala například populární těžítka nebo skleněné figurky zvířat, které ozdobily nejednu místní domácnost. Před Velikonocemi skláři vytvářeli vajíčka a košíčky,“ objasnila Kudelová.

Perníčky, zajíčci i kraslice

Velikonoční tvůrčí dílny neobsadí jen Výstavní síň a její foyer, ale také Galerii mladých a přednáškový sál. V této části muzea se budou péct perníčky, vyrábět velikonoční zajíčci a zdobit kraslice.

Velikonoce sumperk deti

„Vyzkoušíme si negativní techniku, kdy se skořápky nejdříve ozdobí voskem, který se po obarvení sloupne, ale také opačný postup. Vajíčka se nejdříve obarví a teprve potom se zkrášlí voskem,“ přiblížila Kudelová.

Velikonoce v muzeu začínají ve čtvrtek 17. dubna v devět hodin. Potrvají až do sedmnácti hodin.
Vstupné pro dospělé stojí třicet korun, děti zaplatí polovinu.

Foto: Vlastivědné muzeum Šumperk

www.muzeum-sumperk.czNejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

1st Choice: „..Nikdy jsme moc nedělali kompromisy!“

200rozO rockové partičce z Prahy už tu byla řeč několikrát. Mají za sebou dvě alba, slušnou řádku odehraných let i koncertů. A taky početnou základnu fanoušků, kteří se už nemůžou dočkat nedělní párty 8. září ve Stromovce. Jmenuje se Sunday Music Jam a právě 1st ...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Festivaly folklórne – Východná

vychodna badgeFestivalové leto započalo a opäť sa otvárajú množstvá areálov po celom Slovensku, aby privítali návštevníkov. Areál vo Východnej prekvitá každoročne jedným z najobľúbenejších folklórnych festivalov. Tento rok bola téma svadobná.

...

Z archivu...


Literatura

Čokoládové kousky štěstí

kousky200Už jste přemýšleli nad tím, jak strávíte podzim života? U knih, které čekaly dlouhá léta na přečtení? Budete zvelebovat zahrádku? Hlídat vnoučata či pravnoučata? A má někdo z vás v plánu odjet na Fidži a pustit se do výroby vlastní čokolády?

Divadlo

Apostrof: Ženský úsměv

altPraha má za sebou již čtrnáctý ročník divadelního festivalu nezávislé a amatérské tvorby Apostrof. V Divadle Na zábradlí a v experimentálních prostorech NoD se odehrálo ve čtyřech dnech celkem devět představení. Objevily se soubory z mnoh...

Film

Kouzelný svět pod mořskou hladinou

alt„I ve věku počítačových kouzel vytváří ty nejlepší zvláštní efekty stále ještě matička příroda.“ Adam Markowitz, ENTERTAINMENT  WEEKLY. Matička příroda se na fauně a flóře pod mořskou hladinou skutečně vyřádila, řádně popustil...