Hotel Jalta slaví 55. výročí

Hotel Jalta slaví 55. výročí

Tisk

200jaltaHotel Jalta, který je nedílnou součástí vzhledu Václavského náměstí, oslavil pětapadesát let od svého vzniku. Budova je na seznamu památkově chráněných budov UNESCO a je dokladem architektury socialistického realismu. Patří k vrcholným dílům architekta Antonína Tenzera. Nadčasové architektonické dílo není poplatné ideologii, stylu a politickému klimatu, ve kterém vznikalo.

 

 

Hotel vznikl na přání prezidenta Československé republiky Antonína Zápotockého na místě původního obytného domu, který v květnu roku 1945 vyhořel. Architekt Tenzer dílo citlivě zakomponoval do prostředí Václavského náměstí. Kromě funkce měl hotel i velký politicko-strategický význam. V případě válečného konfliktu měl sloužit jako štábní centrum Varšavské smlouvy v podzemním protiatomovém krytu. K 55. výročí hotelu zde bylo otevřeno Muzeum studené války. Kryt byl postaven současně s hotelem. V roce 1998 přešel bunkr do rukou vedení hotelu a byl vyřazen ze sítě utajených krytů civilní ochrany. V krytu je místo pro 150 osob, byla zde nemocnice, či vodní nádrž.

Jalta díky své poloze na Václavském náměstí stála přímo ve středu dění všech významných událostí. Náměstí prošlo v minulém století zásadní proměnou své podoby. Z původního koňského trhu se stal reprezentativní bulvár, zakončený budovou Národního muzea. Historickou zástavbu nahradily luxusní domy, hotely, obchodní a bankovní paláce.

jaltaaaa

Pohled do historie hotelu

Jde o unikátní stavbu ve stylu tzv. Stalinova baroka, propracovaného do nejmenších detailů, bez použití jakýchkoliv typizovaných prvků. Stavba zároveň nese některé prvky tzv. bruselské nastupující módy, podle stylu československého pavilonu na světové výstavě v roce 1958 v Bruselu. Budova je poznamenána také funkcionalismem; za pozornost stojí unikátní spirálovité schodiště v hale.

jaltaa

Hotel byl původně projektován pro cestovní kancelář ČEDOK. V 80. letech se podařilo zabránit přestavbě hotelu a zachovat tak originální vzhled stavby. Na počátku padesátých let připomínaly válku na Václavském náměstí tři proluky, které se musely co nejdříve zastavět; Dům potravin, Dům módy a třetí stavbou se měl stát hotel třetí kategorie. Zásluhou architekta Tenzera byl postaven luxusní hotel, odpovídající významu místa. Stavba byla projektována v letech 1954-56.

jalta

Fasáda, stejně jako celá stavba a její vnitřní uspořádání, byla oceňována teoretiky architektury již ve své době. Druhý suterén byl projektován jako prominentní protiatomový kryt pro 15 aktivně činných a 150 pasivně ukrytých lidí; měl odolat nárazu při výbuchu nukleárních zbraní a leteckých bomb. Sochařská výzdoba sloupů v průčelí je dílem výtvarníka prof. Jiříkovského.


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Herečka Veronika Kubařová: „Všechny role jsou jako moje děti“

200rozMladičkou Veroniku Kubařovou můžete znát z především z nejen teenagerovských filmů Rafťáci, Ženy v pokušení, Můj vysvlečenej deník či Lidice. Momentálně však tvrdě zkouší v Městských divadlech pražských Markétu. Kterou? Lazarovou! Její premiéra proběhne...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Ježíšek v Africe aneb výstava originálních betlémů v Žatci

Muzeum Zatec 200Regionální muzeum v Žatci v těchto dnech dokončuje přípravy expozice s názvem Za Ježíškem do Afriky. Výstava, která začne 27. listopadu, návštěvníkům představí africké betlémy ze sbírky manželů Tlustých vyrobené z tamějších tradičníc...

Z archivu...


Literatura

Čtyři tetičky a jedna vražda

ctyri teticky perexNenechte se zmýlit českým názvem prvotiny Jesse Q. Sutantové, rozhodně nečekejte detektivku, ve které roli amatérského detektiva sehrají čtyři tetičky. Právě naopak – hlavní hrdinka Meddelin nešťastnou náhodou zabije násilníka a ...

Divadlo

Klíště. Nová hra Boleslava Polívky

Kliste perexVím, že známý herec, režisér, dramatik, klaun a divadelní principál Boleslav Polívka byl asi před rokem postižen lymskou boreliózou. Je to děsně hloupá nemoc, infekce od klíšťat, u které člověk až do doléčení je téměř ochrnutý. Chápu, že ho to...

Film

Mistři japonského filmu nás stále oslovují

mistri japonskeho filmu obalkaJapanolog Antonín Líman sepsal ve 13 esejích knihu Mistři japonského filmu (vydala Paseka), kde se zaměřil na nejznámější tamní režiséry a jejich díla. Oproti fil...