Turistický seriál K21: Šatlava – Muzeum vězeňství Uničov

Turistický seriál K21: Šatlava – Muzeum vězeňství Uničov

Tisk

satlava exterier 200Milí čtenáři, s prázdninami jsme se u nás rozhodli podívat se pod pokličku různých turistických cílů. Seznámíme vás s životy kastelánů několika hradů a zámků, podíváme se na zoubek strašidlům a představíme pár muzeí. Nebudou chybět ani tipy na různá centra a parky, kde se mohou vyřádit především vaše ratolesti. Nejen díky našim zvídavým otázkám se dozvíte víc a můžete si naplánovat pěkný výlet. Tak do toho! 


O muzeu vězeňství nám pověděl pan Jaroslav Franc.

Popište prosím ve zkratce vaše muzeum. V čem je speciální?

Šatlava/ muzeum vězeňství v Uničově se nachází v historické budově bývalé šatlavy – městského vězení. Expozice „Právo na Uničovsku“ představuje vývoj a historii práva (nejen) na Uničovsku od středověku až po 1. polovinu 20. století. Uničovská šatlava je jednou z mála dochovaných šatlav na našem území v původní podobě.

Co je nejunikátnější exponát a jak o něj pečujete?

Nejunikátnějšími exponáty jsou bezesporu historická pouta a okovy z 19. století.

Jaký exponát je nejoblíbenější u návštěvníků?

Největší ohlas u návštěvníků mají popravčí kolo či realisticky vyhlížející figuríny vězně a velitele věznice.

Nabízíte také interaktivní činnosti – můžete je popsat?

Součástí expozice jsou interaktivní kiosky s dotykovou obrazovkou, možnost uplést si z cárů prostěradla lano k útěku z vězení, napsat dopis vězně domů pomocí brka a inkoustu či si zkusit práci tehdejších vězňů – lepení papírových pytlíků. Samozřejmostí jsou další interaktivity jako skládanky (puzzle), samoobslužné pracovní listy, vědomostní kvízy.

 satlava mucici-nastroje

Kdy vznikla myšlenka o založení tohoto muzea? Jaká byla cesta k dnešní podobě?

Město Uničov se snažilo využít chátrající budovu bývalé věznice, která se jako jedna z mála na našem území dochovala v původním stavu. Realizace rekonstrukce a vytvoření muzea vězeňství byla možná díky dotaci z fondů Evropské unie.

Hledáte do muzea stále nové věci? Musíte se kvůli muzeu i nějak neustále vzdělávat? Jak to probíhá?

Akviziční činnost muzea spočívá v získávání drobných předmětů, pohlednic, publikací k problematice vězeňství. Vzděláním jsem historik, další vzdělávání probíhá formou sebevzdělávání.

Co se vám za dosavadní provoz expozice nejvíce povedlo? Na co jste opravdu hrdí?

V únoru 2013 jsme otevřeli novou expozici „Právo na Uničovsku“, která představuje historii a vývoj práva v tomto regionu od středověku až po 1. polovinu 20. století. Součástí expozice jsou i překlady vybraných nápisů v němčině, psané kurentem, které se dochovaly na stěnách jednotlivých cel. Důraz jsme kladi i na interaktivní prvky – viz výše zmíněné lano k útěku, psaní dopisu, lepení papírových pytlíků či i možnost naučit se číst a psát kurentem.

satlava patro-vestibul

Jak vypadá váš běžný pracovní den? Co je nejčastější náplní práce? Jedná se o jednoduchou práci? Jaká jsou její úskalí? Měli jste někdy chuť muzeum zavřít?

Běžný pracovní den spočívá v realizaci výstavnické činnosti, různých akcí pro veřejnost (přednášky, filmové projekce, besedy, komunikaci s obdobnými institucemi, sběrateli. Samozřejmostí je i běžná agenda a starání se o běžné provozní záležitosti. Práce jednoduchá není, vyžaduje hodně invence a asertivity. Největším kamenem úrazu je údajný nedostatek financí či nechuť nadřízených zkoušet nové věci – to jsou situace, kdy bych nejraději muzeum zavřel.

Jaké je to s návštěvností muzeí v dnešní době? Jaké věkové skupiny tvoří vaše nejčastější návštěvníky? Děláte vy sami něco pro propagaci? A co financování? Jaké jsou náklady na běžný provoz? Co vše pokrývá vstupné?

Obecně chodí do muzeí méně lidí, než dříve. Nejčastěji navštěvují naše muzeum důchodci (zájezdy), rodiny s dětmi či školy. Propagujeme naše muzeum formou tištěné inzerce, TV, rozhlas, internet, FCB a plakátů, pozvánek. Muzeum je financováno z městského rozpočtu. Vstupné pokrývá prohlídku muzea – expozice, krátkodobé výstavy, samozřejmě s výkladem průvodce.

Proč by měli naši čtenáři navštívit zrovna vaše muzeum? A kde o něm najdou více informací? Konají se u vás o prázdninách nějaké akce? Zde je prostor pro jejich přehled!

Navštívit Šatlavu/ muzeum vězeňství v Uničově je jedinečnou možností vidět originální prostory jedné z mála v originále zachovaných šatlav. Vedle samotné expozice a interaktivních prvků si návštěvníci mohou vyzkoušet sami na sobě i repliky mučicích nástrojů jakými jsou například španělská bota, palečnice či drtič kloubů. Více informací nejen o muzeu samotném, ale také o připravovaných akcích viz www.muzeumunicov.cz, sekce aktuality.

satlava wachcimra


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Elly: „Motiv písně „Flower“ je inspirovaný i mým osobním životem a myslím, že si tím projde téměř každý člověk.“

elly 200Elly, vlastním jménem Eliška Tunková je novým objevem české popové scény. Momentálně ji čekají zkoušky na konzervatoři a před pár dní jí vyšla anglicky zpívaná píseň Flower. Zjistěte o písni i Elišce více díky našemu rozhovoru.

...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Jak se Slované ve středověku emancipovali

Slovane perexPůvod slovanského osídlení vzrušuje nejprve dávné kronikáře a poté zejména historiky už po celá staletí. Jen v českém prostředí nalezneme řadu takto zaměřených publikací: více něž století nás dělí od vydání Niederlových monumentálních Slovanských...

Z archivu...


Literatura

Nový román Barbary Erskinové Spřádači snů opět nezklame

big spradaci-snu-GG4-489319 (2)Milovníci románů Barbary Erskinové zbystřete! Nakladatelství Ikar vydalo její nejnovější román Spřádači snů, který vás opět zavede do tajů dávné minulosti a vzbudí ve vás vzrušení a napětí. Tento román s au...

Divadlo

Malované na skle: Jánošík po brněnsku

malovane na skle divadlo radostJuraj Jánošík je pro někoho národním hrdinou, který bohatým bral a chudým dával, někdo ho považuje pouze za zbojníka, který loupil, aby se sám obohatil. V brněnském divadle Radost můžete zhlédnout h...

Film

Diagnózy času nabídnou projížďku dějinami českého filmu

diagnoza casu obalka 200Dějiny národních kinematografií mají zpracovány snad v celé Evropě, jen v České republice na ně čekáme marně. Přitom Československý filmový ústav (předchůdce dnešního Národního filmového archivu) práce na nich započal př...