O putování k Bulharům, ale k úplně jiným a úplně jinam

O putování k Bulharům, ale k úplně jiným a úplně jinam

Tisk

putovani k Bulharum perexMožná si vybavíte výpravnou historickou podívanou VIKINGOVÉ, kde Antonio Banderas ztělesnil zjemnělého arabského vzdělance ibn Fadlána, jenž se spíše proti své vůli ocitne mezi těmito Seveřany, zprvu šokován jejich drsnými mravy. A tento muž doopravdy existoval.

 


Nakladatelství Academia nyní přichystalo jeho spis v češtině nazvaný Cesta z Baghdádu k volžským Bulharům: 921-922. Ibn Fadlán tu popisuje namáhavou cestu početného misijního poselstva, které – zhruba v době, kdy u nás vládl svatý Václav a nedaleko odtud vzkvétala Kyjevská Rus – se vypravilo k Bulharům, kteří tehdy sídlili daleko na východě, v blízkosti soutoku řek Volhy a Kamy. Tamní elity se totiž rozhodly přijmout islám. Volžské Bulharsko (rozprostíralo se přibližně na území dnešních ruských republik Tatarstán a Čuvašsko) patřilo k regionálním mocnostem a existovalo ještě několik staletí, než je rozvrátily mongolské nájezdy. Zbývá doplnit, že druhá větev (pra)bulharského obyvatelstva se přesunula k dunajské deltě a odtud pronikala dále na Balkán, splynula se Slovany a přijala křesťanství; ostatně Dunaj tvoří hranici i novodobého Bulharska.

Co dnes víme o autorovi a jeho cestě

Kniha neobsahuje jen překlad ibn Fadlánovy cestovní zprávy (jejíž druhá část popisující autorův návrat zpět se nedochovala, případně nebyla vůbec napsána), ale editor a současně překladatel Ondřej Beránek sepsal rozsáhlý úvod, v němž popisuje okolnosti, za kterých se daleka cesta uskutečnila. Přiznává, že o ibn Fadlánovi se nedochovaly směrodatné údaje, jeho postavení na baghdádském dvoře stejně jako data narození a úmrtí lze jen odhadovat – byť Wikipedie zřejmě orientačně uvádí, že žil v letech 879-960. Také se dovíme, že arabských cestopisů se z oněch dob, zpravidla ovšem pozdějších, dochovalo vícero a některé vyšly i česky.

Neméně zajímavé jsou osudy ibn Fadlánova díla - jeho originál se ztratil (nebo nebyl dosud nalezen), takže nikdo netuší ani jeho název, dochovaly se toliko pozdější opisy, které si vypomáhají souhrnnými označeními „kniha“ nebo „pojednání“. Novodobým překladům (do ruštiny, němčiny, angličtiny…) se věnovali evropští orientalisté až od předminulého století, neboť teprve tehdy se mohli seznámit s výchozími arabskými texty. Nyní se k nim Beránkovou zásluhou připojil i převod český.

Ibn Fadlán na cestách

Z ibn Fadlánova popisu vyplývá, že poselstvo zavrhlo (nejspíš z bezpečnostních důvodů) nejkratší trasu vedoucí přes Kavkaz a místo toho zvolilo daleko delší cestu vedoucí nejprve na východ až do dnes uzbecké Buchary. Teprve odtud se výprava stočila na sever, aby posléze dorazila do Bulgaru, metropole volžských Bulharů. Putování trvalo jedenáct měsíců. Když se po určité době strávené v cíli cesty rozhodla celá výprava vrátit se zpět, zabralo jí to opět bezmála celý další rok, pokud by putovala po stejné trase. Jenže to se již nikdy nedovíme…

putovani k Bulharum 2

Cesta ibn Fadlána k volžským Bulharům

Ibn Fadlánovy postřehy, v nichž se vyhýbá nadpřirozenu či fantasknostem (kterými naopak západoevropská i arabská líčení exotických krajin mnohdy oplývala), jsou cenné zejména tím, že je podává jako očitý svědek. Každopádně se ibn Fadlánova pozorování řadí k prvním písemným dokladům o poměrech a zvycích ve východní Evropě, jakkoli se musel výhradně spoléhat na pomoc tlumočníků. Proto bychom marně hledali jakékoli údaje o jazycích, kterými lidé mluvili.

Čeho všeho si ibn Fadlán všímal

Ibn Fadlán se snaží popisovat, co sám zažil, i různé podivuhodnosti, s nimiž se dosud nesetkal. Třeba jej zaujalo podivné zrcadlení na obloze nebo skutečnost, že po jistou část roku jsou dny mnohem delší než noci a jiném ročním období je tomu přesně naopak. A leccos jej šokovalo: když se spolu s dalšími poutníky ubytoval v rodině jednoho Turka, paní domu si během rozhovoru „najednou odkryla své ohanbí a podrbala se na něm, přímo před našimi zraky. Zakryli jsme si rukama tváře a zvolali jsme – Bože, odpusť nám!“

putovani k Bulharum 3

Henryk Siemiradzki - pohřeb ruského náčelníka podle ibn Fadlána (1883)

Více než průběhu cesty a zeměpisných zajímavostí si ibn Fadlán všímá národů, s nimiž se měl možnost seznámit – vedle volžských Bulharů, jimž se věnuje nejobšírněji, jsou to Turci, Pečeněhové, Chazaři či národ označený jako Rusové. Ovšem s přesnější identifikací „Rusů“ nastávají potíže, protože není zjevné, jedná-li se o slovanské, skandinávské či ještě nějaké jiné obyvatelstvo (ve výše zmíněném filmu, o jehož zdejším uvádění Beránek nejspíš vůbec netuší, protože zmiňuje jen jeho původní název The 13th Warrior, se jednalo o Vikingy, i když se vyprávěný příběh odklonil k anglosaskému eposu o Béowulfovi). V souvislosti s “Rusy“ se ibn Fadlán podrobně rozepsal třeba o pohřební ceremonii, která se prolínala s bizarním, jakoby svatebním obřadem – za zesnulého se totiž „provdala“ (či byla k jeho slávě obětována?) jedna z jeho otrokyň, která jej pak provázela i do záhrobí.

České vydání je vzorně připravené

Velkou předností českého vydání jsou četné poznámky, které objasňují místa ne zcela srozumitelná, zamýšlejí se nad případnými variantami, kterými se dochované opisy i jejich překlady od sebe liší. Beránek vyjmenovává prameny, s nimiž pracoval, dokládá, co vše musel prostudovat, než přistoupil k samotnému přetlumočení, zmiňuje i nástrahy raně středověké arabštiny, s nimiž se potýkal. Výsledek, jehož názornosti pomáhají i připojené mapky, je ovšem příkladný.

putovani k Bulharum 1

Ahmad ibn Fadlán ibn al-Abbás ibn Rášid ibn Hammád, Ondřej Beránek (ed.): Cesta z Baghdádu k volžským Bulharům: 921-922
Překlad: Ondřej Beránek
Vydalo nakladatelství Academia, Praha 2023. 190 stran

Hodnocení: 100 %

Cesta z Baghdádu k volžským Bulharům, 921–922 – Academia

Foto: kniha
The Journey of Ibn Fadlan. رسالة ابن فضلان – Arabic Bookworm (wordpress.com)


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Blanka Kovaříková: „Těžko odpouštím těm, kteří se dopouštějí křivd a podvodů…“

blanka kovarikova foto zdenek kovarikŘečeno s mírnou nadsázkou - novinářka a spisovatelka Blanka Kovaříková ráda zkoumá životy lidí z černobílých fotografií a filmů. Literatura faktu v jejím podání rozhodně není „suchá“, sa...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Turistický seriál K21: Muzeum kol ETOP Trenčín

200 kolaMilí čtenáři, s blížícími se prázdninami jsme se u nás rozhodli podívat se pod pokličku různých turistických cílů. Seznámíme vás s životy kastelánů několika hradů a zámků, podíváme se na zoubek strašidlům a představíme pár muzeí. Nebudou chybět ani t...

Z archivu...


Literatura

Babylon je excelentní historický román s prvky fantasy pro všechny lingvistické nerdy a filosofy

Babylon

Knihu Babylon teď můžete potkat na všemožných sociálních sítích a pravdou je, že byste ji minout rozhodně neměli. Považuji toto dílo za to nejlepší, co v poslední době v žánru fantasy a alternativní historii vzniklo. Kuang si pohrává s ...

Divadlo

Městské divadlo v Mladé Boleslavi uvádí legendární hru bratří Mrštíků Rok na vsi

rok na vsi200V režii Zdeňka Bartoše a v dramatizaci Miroslava Krobota uvádí už od letošního prosince Městské divadlo v Mladé Boleslavi hru bratří Mrštíků Rok na vsi. V inscenační úpravě režiséra a Kristýny Čepkové se představení prakticky celý soubor. Kr...

Film

Kouzelný svět cirkusu ožívá na stránkách knihy Orbis cirkus

Orbis cirkus 200O cirkusu vyšla už řada knížek i časopiseckých úvah, ovšem důsledně shrnující publikací je teprve Orbis cirkus. Skládá ze dvou rozsáhlých textů, jednak Hanuše Jordana (Příběh českého cirkusu), jednak Ondřeje Cihlá...