Městské divadlo v Mladé Boleslavi uvádí legendární hru bratří Mrštíků Rok na vsi

Městské divadlo v Mladé Boleslavi uvádí legendární hru bratří Mrštíků Rok na vsi

Tisk

rok na vsi200V režii Zdeňka Bartoše a v dramatizaci Miroslava Krobota uvádí už od letošního prosince Městské divadlo v Mladé Boleslavi hru bratří Mrštíků Rok na vsi. V inscenační úpravě režiséra a Kristýny Čepkové se představení prakticky celý soubor. Kronika jedné moravské vsi vydává zprávu o životě jejích obyvatel. O životě svázaném tradicemi. O životě v souladu s přírodou, která stanovuje pevný řád a morálku.

Publikum tak prožije s hrdiny jeden Rok na vsi a vše, co bylo jeho nedílnou součástí – masopust, Velikonoce, dušičky, Vánoce, svatby, pohřby, odvody na vojnu… Tak jako tak je však nutné nenechat se zmýlit představami o ryzí, čisté venkovské harmonii. Bratři Mrštíkové líčí bez příkras všechny hříchy, zrady a vášně, které se odehrály ve smyšlené Habrůvce. Dost dobře se ale mohly stát kdekoliv jinde a dnes.

„Morava je země jako každá jiná. Čím víc se nastoluje tzv. moravská otázka, tím je mi to protivnější. Jsem z duše rád, když se Morava neprosazuje, protože to je proti její přirozenosti. Když odevzdávali Janu Skácelovi jakousi literární cenu v Itálii, řekl při té příležitosti, že Morava je pro něho tou vteřinou ticha mezi českou a slovenskou částí hymny. To se mi zdá pěkné. Než zbytečně mluvit, radši rovnou zpívat,“ prohlásil už v roce 1994 Miroslav Krobot, autor první divadelní adaptace.

 rok na vsi foto1

Vynikající studie lidských postav je výjimečnou příležitostí pro celý herecký ansámbl MDMB doplněný o několik hostů. Obsazení je vskutku zajímavé - Martin Hrubý (Cyril Rybár), Svatava Hanzl Milková (Vrbčena), Petr Prokeš (Vrbka), Lucie Matoušková (Rybářka), Roman Teprt (Starosta), Milan Ligač (Antoš), Petr Mikeska (Krišfof), Karolina Frydecká (Bílá macecha), Petr Bucháček (Chocholáč), Ivo Theimer (Hrabálek/Farář) nebo Eva Reiterová (Cihllářka).

Inscenace Rok na vsi, která vznikla v dramaturgii Kristýny Čepkové a která měla premiéru 9. prosince 2022, se hraje na scéně, kterou vytvořil Dragan Stojčevski, zatímco kostýmy jsou dílem Adriany Černé. Autorem hudby je Zdeněk Dočekal a nelze nevzpomenout pohybovou spolupráci Lindy Stránské.

Nejbližší reprízy hry Rok na vsi proběhnou na jevišti Městského divadla v Mladé Boleslavi v pondělí 9. ledna v 18 hodin a v pátek 27. ledna v 19 hodin.

rok na vsi foto2

Alois (1861) a Vilém (1863) Mrštíkové

Bratři pocházeli z pomezí Čech a Moravy, z Jimravova, svůj druhý domov ale nalezli v Divákách u Brna, kde oba prožili valnou část života a dnes zde mají také svůj památník. Vesnice inspirovala Aloise k napsání románové kroniky Rok na vsi, která poprvé vyšla v letech 1903 – 1904. Řada postav tak má své reálné předobrazy, i když nesou jiná jména, a i další okolnosti jsou smyšlené. Vilém coby literát se na kronice aktivně podílel, lze mu připisovat zejména poetičtější pasáže. Podepsán byl svým bratrem až při druhém vydání. Vedle vesnického realistického dramatu Maryša (1894) se jedná o nejznámější dílo obou bratří. Na jeviště byl román poprvé převeden právě Miroslavem Krobotem, který jej adaptoval přímo pro svou inscenaci v činohře Národního divadla v roce 1994. Dramatizací ale existuje víc, dalšími autory jsou rovněž režiséři – Břetislav Rychlík či Vojtěch Štěpánek.

rok na vsi foto3

Zdroj foto: archiv Městské divadlo Mladá Boleslav


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Rockeři z Turba: Ještě se nám vůbec nechce bilancovat

turbo skupinaV pátek 24. srpna bude pro mnoho lidí velkým dilematem. V Horčápsku, nedaleko od Příbrami budou v tento den vystupovat SkaliSka, Eviwat, punková legenda E!E a několik DJs. V té samé době rozezní l...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Jak si vedli němečtí divadelníci v Praze?

az k horkemu konci divadloAspoň trochu vstoupila do povědomí ta skutečnost, že v meziválečné Praze kvetlo dvojjazyčné písemnictví, české a německé (přesněji německo-židovské), velké zjevy jako Franz Kafka se již dávno staly nedílnou součástí pr...


Literatura

Někdy vyšetřovatelé nechtějí vidět fakta

zaslepeni 200V nakladatelství Kniha Zlín ve společnosti Albatros Media vyšla další kniha Jørna Liera Horsta ze série s komisařem Williamem Wistingem.

 

...

Divadlo

Do divadla i o prázdninách! Pozvěte přátele na promítání

letní pohodaUžijte si divadlo z pohodlí domova, třeba ve společnosti přátel při letní grilovačce. Na Dramoxu najdete stovky inscenací, které jste během roku nestihli vidět nebo které už mají po derniéře. Dobrá zpráva pro všechny divadelní fanoušky – o zážitk...

Film

Oui, šéfe! ... Práci šéfkuchaře nepodceňujme!

oui, sefe! daniel cohemNenáročná francouzská komedie „Oui, šéfe“ svým názvem příliš nesděluje. O co vůbec jde? Jenom z plakátu usoudíme, že asi půjde o gastronomi. Ano, seznámíme se sice se slavným šéfkuchařem Alexandrem Lagardem ...