Import-eksport a vztah dvou lidí z odlišných kultur

Import-eksport a vztah dvou lidí z odlišných kultur

Tisk
ImageJiž od středy 15. února není chladno jen ve vzduchu, ale také v pražském kině Atlas, v brněnském Artu a ostravském Minikině. Severská filmová zima servíruje divákům ochutnávku toho nejlepšího ze švédské, norské a finské kinematografie. Čtvrtek 16. února byl ve znamení odpočinku, promítaly se komedie. Jednou z nich byl snímek Import/Eksport, z roku 2007.



V severské kultuře se během posledních třiceti let objevilo nové téma - přistěhovalectví. Silná vlna imigrantů sebou přinesla totiž i generaci umělců, kteří ve své tvorbě reflektují život v multikulturním světě. Jedním z nich je i Khalid Hussain, původem Pákistánec, od pěti let žijící v Norsku. Pro tamní obyvatele je spíše znám jako spisovatel, pozornost k sobě strhl již v 16-ti letech s prvotinou Pakkis. A přestože sklízel na literárním poli nemalé úspěchy, začal objevovat kouzlo filmu. A právě on je scénáristou i režisérem komediálního počinu Import/Eksport a vzhledem k poselství jeho děl, je i tento film zaměřený na dvě zcela odlišné kultury a jejich vzájemné propojení.

Děj filmu je vcelku nekomplikovaný. Obyčejný norský mladík Jan se tajně schází s pákistánskou zdravotní sestřičkou Jasmin. Láska jako trám. Jen ten malý rezavý hřebík uprostřed se trochu rozroste. Karamelové princezně totiž z rodné země přijede snoubenec, kterého jí rodiče vybrali k sňatku. A ať jakkoliv nechce, tak tradice a rodinné dohody se musí plnit. Ona boj o skutečnou lásku vzdá, kdežto on ne. A tím se spouští kolotoč Janova plánu, jak získat na svou stranu muslimské příbuzenstvo své vysněné.

Image


Hlavní roli ztvárnila půvabná Iram Haq, která působí i na poli režisérském a spisovatelském. Jejím filmovým partnerem je Bjørnar Teigen, který má za sebou herecké zkušenosti především v televizních sériích a krátkých filmech. Norská komedie s opisem od znalejší Ameriky, která si v produkci romantických komedií snad přímo libuje, určitě chtěla divákům ukázat, že i vážné téma může být „sranda“. Ovšem nejsem si zcela jistá, zda skutečný střet kultur a problémy z něho vycházející, jsou vhodné k tak jednoduchému humoru. Když necháme stranou tenhle velmi subjektivní názor, zůstane skutečně hodně scén s primitivním vtipem. Nemyšleno hanlivě tedy, inteligentní humor ale opravdu v Import-eksport nenajdeme. Prvoplánový děj, scény a předvídatelný happy-end přijdou vhod, pokud si chcete odpočinout a koukat na něco skutečně nenáročného.

Zdroj foto: sfklub.cz





 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Jiří Zbořil: Pokud člověk může pomoci, pomáhat má!

Zboril 200Těší se na své vánoční pořady, věnuje se charitě, učí, připravuje pohybovou dílničku pro děti, chystá projekt s herci Evou Hruškovou a Janem Přeučilem, bude natáčet první díly nového televizního pořadu, podporuje aktivity cviči...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Já robot

ja 200K nočnímu promítání na Prima Cool 4. 4. něco před třetí ráno připomínám film, který si vzal několik témat od slavného sci-fi autora Isaaca Asimova.

...

Literatura

Lagercrantz představuje své vlastní hrdiny

temnota200Se spisovatelem Davidem Lagercrantzen mám spojené rozporuplné pocity. Když jsem před lety slyšela, že se chystá navázat dalším příběhem v sérii Milénium Stiega Larssona, byla jsem nad tou opovážlivostí hodně rozhořčená. Na druhou stranu jsem si říkal...

Divadlo

Návraty do Švandova divadla. Do konce roku se zde objeví Radim Vizváry, Kateřina Tučková, Kamil Střihavka i Vánoční jarmark

svandovo divadlo 200Konec roku ve Švandově divadle je letos ve znamení hostů, z nichž se mnozí na smíchovskou scénu rádi vrací. Patří k nim především Radim Vizváry, mezinárodně uznávaná osobnost současného mimického divadla v Evropě, který se st...

Film

Kultura se v jakýchokoli totalitních poměrech stává jejich hlasnou troubou

200fJako pětidílná je zamýšlená sada sborníků souhrnně nazvaných Kultura a totalita. Každý díl se bude věnovat některému z důležitých aspektů, které s tímto tématem úzce souvisejí. Vedle náčrtu každodennosti, jejíž průzkum zajisté vyžaduje časový odstup, jsou to ...