Dvě knížky o známých osobnostech slovenského kulturního života

Dvě knížky o známých osobnostech slovenského kulturního života

Tisk

sfu perexS publikacemi o pozoruhodných, něčím výjimečných osobnostech – zvláště těch takříkajíc současných - bývá potíž. Buď bezvýhradně poklonkují a velebí, nebo se naopak zaujatě vyžívají v odsudcích, jako kdyby chtěly skácet dosavadní modly, jak jsme se mohli přesvědčit v Novákově obsáhlém tlustospisu o Kunderovi nebo u Klusákova odsudku Gotta. Bohužel knížky, které by spravedlivě zvažovaly přednosti i vady, zohlednily ocenění i výhrady související s daným člověkem a jeho uměleckým či uměnovědným odkazem, se týkají hlavně těch jedinců, od jejichž života nás dělí celá staletí, a tudíž již nikoho nepobuřují.


Nové, zejména zásluhou Slovenského filmového ústavu vydané knihy – jednak o literární a filmové vědkyni Jeleně Paštékové, jednak o spisovateli Petru Pišťankovi – jednoznačně patří do první skupiny. Šíří jedině chválu a obdiv, jako kdyby se pokoušely ještě lépe vyleštit jejich obraz. Nerozhoduje přitom, zda se jim koří skrze osobní vzpomínky a různá vyznání, nebo skrze zasvěcené odborné studie. Společným znakem je důraz položený na bezproblémové ideálno, které nesmí pokrýt ani jediná šmouha.

sfu

Na Slovensku významné, ale u nás málo známé osobnosti
Kniha Jelena Paštéková – medzi literaturou a filmom, přichystaná Martinem Kaňuchem, obsahuje devět vyznání, jejichž pisatelé, vesměs ozdobeni akademickými tituly před jménem i za ním, se většinou dostali s oslavenkyní do kontaktu. Nádavkem si můžeme přečíst rozhovor s paní Paštékovou, pokrývající zhruba pětinu stostránkové knihy. Letos již dvaasedmdesátiletá profesorka (Vysoká škola múzických umení) a výzkumná pracovnice (Ústav slovenské literatury) sepsala několik teoretických úvah, čas od času se věnovala i popularizační činnosti, mezi její nejcennější odkaz patří autorský podíl na Dejinách slovenskej kinematografie, avšak v Česku je prakticky neznámá. Musím přiznat, že více by mě potěšil výbor z jejích textů.

Naopak Peter Pišťanek (1960-2015) je tu známější – česky mu vyšla hned čtveřice románů. Kniha o něm je nazvána familiérně Pišta a opatřena podtitulem O diele Petra Pišťanka. Desítka přispěvovatelů na svého protagonistu nahlíží jak synchronně, když postihují prvky vyskytující se v průběhu celé jeho literární tvorby (pojetí jazyka nebo vliv comicsu), tak vertikálně, když chronologicky mapují jednotlivé milníky jeho odkazu, zpravidla převedené i do filmové podoby. Dlužno doplnit, že všechny filmy natočené podle jeho předloh se uváděly rovněž v Česku a zaujaly útěšnými i deziluzivními průhledy – Rivers of Babylon, Muzika a naposledy Jak jsme hráli čáru (na Slovensku se ovšem tento snímek nazývá odlišně, a sice Rukojemník – a stejnojmenný román byl do češtiny přeložen také jako Rukojmí).

Nestačí psát jen o někom, když od něho chybí jeho vlastní texty
Jednotlivé studie jsou jistě přínosné a objevně zkoumají vztah mezi výchozím literárním tvarem a jeho filmařským přetvořením, ale musím opakovat, co jsem napsal již u Jeleny Paštékové – protože se Pišťanek také věnoval filmové publicistice, jak rozsáhle shrnuje poslední kapitola, ocenil bych výběrový přetisk jeho článků i v jiné podobě než jen jako zmenšenou reprodukci původního zdroje. Navíc obě publikace jsou nízkonákladové (Pišta se musel spokojit s pouhými 200 výtisky), takže lze předpokládat, že po letech se zařadí mezi vzácné tisky, protože budou jen obtížně sehnatelné. Nyní si je můžete objednat na www.martinus.cz.

Obě zde zmíněné knihy dokládají pozornost, jakou slovenští (nejen filmoví) znalci věnují důležitým figurám své kultury. Kéž by něco podobného vyplodila i česká odborná veřejnost…

sfu Jelena Pastakova

Martin Kaňuch (ed.): Jelena Paštéková – medzi literaturou a filmom
Vydaly Slovenský filmový ústav, SAPA a VŠMU, Bratislava 2023. 103 strany. 400 výtisků
Hodnocení: 60 %

https://www.martinus.cz/?uItem=1919281 

sfu Pista

Václav Macek, Zuzana Goleinová (eds.): Pišta. O diele Petra Pišťanka
Vydaly Slovenský filmový ústav a FOTOFO, Bratislava 2023. 182 strany. 200 výtisků
Hodnocení: 80 %

https://www.martinus.cz/?uItem=1927897 


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Martina Boučková umí psát skvělé pasti na čtenáře

martina bouckova200Známe se několik let. Máme za sebou spolupráci při propagaci knížek, dobře vím o její vášni pro psaní. Skvěle fabuluje a je mistrem dialogů. Na začátku vydala texty pro děti, dnes se posunula o stupínek výš a vycházejí jí i knížky...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Inherent Vice – drama, u něhož nevíte, co je skutečnost a co jen sen

inheren200V současném Hollywoodu už je jen velmi málo ryze osobitých a nekonvenčních tvůrců, o nichž by se dalo takřka s jistotou říct, že patří mezi ty kultovní. Jedním z nich je nepochybně rodák z Californie Paul Thomas Anderson, který sbíral největší uz...


Literatura

Stratené kvety Alice Hartovej

Stratene kvety perexKdyž byla Alice Hartová malá, byla svědkem domácího násilí. Její otec mlátil nejen její mámu, vztek si vybíjel i na Alici. Protože dívenka chtěla, aby byl táta tak hodný a laskavý, jaký býval po svých záchvatech vzteku, roz...

Divadlo

Láska je láska – ale řízek je řízek

vzpoura nevest 200Tento podtitul nese nová hra autorské dvojice Michaely Doleželové a Janky Ryšánek Schmiedtové s názvem Vzpoura nevěst. Ty se komediálním způsobem podívaly na zoubek jak dnešní době,...

Film

Naděje: Tak trochu jiný studentský film s Jiřím Mádlem v hlavní roli

200 nadejeKaždý rok spatří světlo světa desítky studentských filmů. Většina z nich ale bohužel unikne veřejné pozornosti, což je veliká škoda.  Mezi filmovými pokusy mladých tvůrců totiž můžeme najít skutečné unikáty, dokládá to napříkl...