Wintonovy děti přežily. Jejich příběhy ale často neměly šťastný konec

Wintonovy děti přežily. Jejich příběhy ale často neměly šťastný konec

Tisk

Kabaret Winton perexBěhem prvních osmi měsíců roku 1939 dostali Nicholas Winton (Matěj Anděl) a jeho spolupracovníci 669 dětí z pomnichovského Československa. V hotelu Šroubek na Václavském náměstí bydlel tenkrát necelý měsíc, pak se vrátil do Velké Británie, odkud pokračoval v organizaci transportů.


Všechno zastavilo až vypuknutí druhé světové války. Ačkoliv to tenkrát nebylo zjevné, dětem tato akce zachránila životy. Jejich rodiny zpravidla končily ve vyhlazovacích táborech. Většina dětí se po válce už do své rodné země nevrátila. Ester (Sára Lutovská, Katarína Mišejková) rodiče také poslali do Anglie a sami zde s mladší dcerou Hanou zůstali. Už nikdy víc se neviděli. V roce 1988 se Ester vrací do Československa. Na cestě jí doprovází její dcera (Anna Grundmanová), která až zde odhaluje skutečný příběh své matky.

Jiný pohled na Wintonovy děti
Příběh Nicholase Wintona zná asi každý. Mohlo by se proto zdát, že zde už není nic nového, o čem by se dalo vyprávět. Kateřina Tučková, Markéta Nekolová, Martin Františák a kolektiv ale dokazují, že toto téma má pořád co nabídnout a přinášejí na záchrannou akci zcela nový a neotřelý pohled. Ukazují, že to, že děti přežily, neznamenalo, že se dočkaly svého šťastného konce, právě naopak. Ztratily svou rodinu, jména, víru, kořeny i domov – a vyrovnat se s touto ztrátou bylo nesmírně těžké.

Kabaret Winton2

Silvestrovská oslava a odvážný plán
Příběh začíná na silvestrovské oslavě, na které všichni už netrpělivě vyhlížejí nový rok 1939. I když hraje veselá hudba a zábava je v plném proudu, ve vzduchu se vznáší jakási předtucha něčeho špatného. Rodí se zde i ambiciózní plán na záchranu dětí. Atmosféra třicátých let minulého století je velmi dobře zachycena, k čemuž přispívají kostýmy, hudba, zpěv i taneční pohyby herců.

Těžké rozhodnutí
Mezi lidi, kteří mají možnost poslat své dítě do Británie, patří i rodiče Ester a Hany. Jejich představitelé (Bohdana Pavlíková, Tomáš Petřík) zde předvedli dechberoucí výkon, ze kterého je cítit všechny pochyby, nepatrnou naději, že se situace přeci jenom zlepší, a především neuvěřitelnou bolest, když si konečně uvědomí, že nemají moc na vybranou.

Kabaret Winton1

Návrat do Československa
Druhá polovina hry se odehrává v roce 1988, kdy se Ester vrací do Československa, kde chce najít svou sestru. Tato část je velmi emotivní a smutná, protože i když se Ester ocitne na místě, kde byla jako dítě, a kde dokonce potká i známou tvář, všechno je jinak a ona nedokáže najít žádnou stopu, která by ji přivedla ke ztracené sestře. Svou bolest utápí v alkoholu, ale to jí pomůže jen na chvíli. Když vystřízliví, všechno trápení je zpátky. Její dcera se až zde dozví, co Ester prožila, což ji přinutí dívat se na svou matku jinak.

Vyprávění o dvou rozdělených sestrách je unikátní díky tomu, že je komplexní. Soustředí se na přelomové okamžiky v životě Ester a ukazuje její proměnu z veselého a nevinného děvčátka v elegantní a ráznou starou dámu, která se navzdory své snaze nedokáže vyrovnat s minulostí. I když je příběh plný bolesti a těžkých rozhodnutí, nechybí v něm ani naděje, že všechno dobře dopadne, díky čemuž jeho otevřený konec působí optimisticky.

KABARET WINTON
Námět a první verze scénáře: Kateřina Tučková
Scénář: Markéta Nekolová, Martin Františák a kolektiv
Režie: Martin Františák
Inspice: Blanka Popková
Dramaturgie: Martina Kinská
Hudba: Ivan Acher
Pianové party: Michal Nejtek
Produkce: Tereza Marková
Scéna a kostýmy: Marek Cpin
Pohybová spolupráce: Tomáš Rychetský
Doplňující rešerše a asistent režie: Vít Kořínek
Hrají: Bohdana Pavlíková, Jaroslava Pokorná/Dana Syslová, Tomáš Petřík, Miroslav Hanuš, Andrea Buršová, Matěj Anděl, Anna Grundmanová, Tomáš Červinek, Jacob Erftemeijer, Robert Jašków, Petr Kult, Anežka Šťastná, Katarína Mišejková/Sára Lutovská, Zdeněk Dočekal/Martin Rada
Uvádí: Švandovo divadlo Praha
Premiéra: 22.10. 2022
Délka představení: 1 hod 40 min bez přestávky

Hodnocení: 95 %

Zdroj foto: Švandovo divadlo www.svandovodivadlo.cz/inscenace/740/kabaret-winton/4257

( 0 hlasů ) 


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Fotografii vnímám jako jediný druh umění, který dokáže zastavit čas, říká Libor Jarmar

libor jarmar perexKdyž proběhla nedávno v Domě kultury v Kroměříži výstava fotografií Miroslava Pláňavy, nemohl na její vernisáži chybět ani vedoucí kroměřížského Azylového domu pro ženy a matky s dětmi Mgr. Libor Jarmar. Byl to ostatně on, kdo ce...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

My a vy. Vy a my. Žijeme ve skutečném světě

Nebezpeci preteceniperexNávštěva divadla je významnou společenskou událostí. Třeba však při ní dodržovat spoustu pravidel, díky kterým si herci a diváci rozumějí. Podle etikety si ale nejsme rovni, a tak pravidla platí pro každého jinak. Když to...


Literatura

Femme fatale C. G. Junga: Sabina Spielreinová
ImageS krásnou, charismatickou a nadprůměrně inteligentní ruskou Židovkou s masochistickými sklony Sabinou Spielreinovou (1885 – 1942) se život nikdy příliš nemazlil. Její nelehký osud popisuje beletristicky, velmi živě...

Divadlo

„Pomozte svému divadlu“ - informační kampaň Asociace profesionálních divadel České republiky odstartovala

pomozte svemu divadluA proč kampaň?
Informační kampaň Asociace profesionálních divadel ČR se koná od 5. do 21. září 2012 ve městech po celé České republice. Cílem je upozornit nás, jako občany České republiky, na neřešený ...

Film

Nakladatelství Argo se představuje

argo-logoNakladatelství Argo nabízí knihy velice různorodé, vedle divácky atraktivního čtiva (kde nechybí ani comics) vydává i výsostně odborné publikace, které se týkají dějin – ať již zkoumají takříkajíc jejich každodennost, skryté tend...