S japonskou hrou go si počítače nevědí rady

S japonskou hrou go si počítače nevědí rady

Tisk

hra go 200Japonský hráč chvíli přemítá, kam položit svůj kámen. Jeho mozek pracuje na plné obrátky. Nakonec se rozhodne a umístí ho na jedno políčko. Teď přichází řada na jeho soupeře, aby si zase chvíli lámal hlavu on.



Počítač člověka neporazil

V jednoduchosti je genialita, to bezezbytku platí o japonské hře Go. Pravděpodobně nejstarší desková hra na světě, která vznikla možná už někdy před 5 tisíci lety v Číně a odtud se rozšiřovala do Koreje a Japonska, je totiž geniálně jednoduchá. Její pravidla se naučí klidně i děti. Hrají ji vždy dva hráči, kteří na desku pokládají svoje bílé a černé kameny. Oba dva se pravidelně střídají. Jejich cílem je jednak obklíčit a zajmout kameny soupeře a zároveň si přivlastnit co největší území na herním poli. Tento jednoduchý princip ovšem přináší hráčům obrovské možnosti. Je jich 10 na 800, což je více než u šachů! Díky obrovskému množství variant jak táhnout, v této hře ještě počítač neporazil člověka.

Hra vládců

Do Japonska se hra dostává v 8. století n. l. a šíří se hlavně mezi samuraji a mnichy. Zlatou éru ovšem zažívá v okamžiku, kdy si ji oblíbí japonští vládci. V období přelomu 16. a 17. století tak vzniknou dokonce čtyři hráčské školy. Jejich hráči nemají celý život na práci nic jiného, než si cvičit hru a svádět mezi sebou zápasy. Stávají se skutečnými mistry ve hře, které žádný tah spoluhráče nezaskočí. Japonci dotáhnou hru k dokonalosti. Nejde jenom o logiku a kombinační schopnosti, při dlouhých partiích je důležitá i vytrvalost a trpělivost.

hra Go1

Šíří se jako lavina

I když na začátku 20. století už po školách hry nenacházíme stopy, hraje pořád dál a v roce 1924 pro změnu vzniká Japonská asociace Go. Vznikají turnaje, ze kterých přinášejí reportáže noviny. Postupně se hra Go šíří do světa jako lavina. Jejímu kouzlu podléhají ve 2. polovině 20. století i lidé v Japonsku velmi vzdálených zemích. U nás se ale překvapivě objevila mnohem dříve. V roce 1909 – 1910 vycházel v tehdejším Rakousko-Uhersku dokonce časopis o této hře, který si předplácejí i Češi. Dnes existují kluby hry Go v mnoha českých městech a existuje Česká asociace Go.

Zdroj foto: internet


 

Hledat

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!


Literatura

Kluk v kopačkách o kamarádství, lumpárnách i fotbalu

Kluk v kopačkách 200

Mají vaše děti rády fotbal a občas si něco přečtou? Potom byste jim určitě měli pořídit knihu Kluk v kopačkách od Markéty Bolfové. Najdou v ní milý příběh o jednom chlapci, který má možná ...

Divadlo

Cirkus, který vám vyrazí dech

Festival Letní LetnáMezinárodní festival Letní Letná oživí od 19. srpna do 2. září pražské Letenské sady již podeváté atmosférou nového cirkusu a divadla. Vyroste zde pestré a veselé festivalové městečko s cirkusovými šapitó, kde...

Film

Poláková a Příkazký vyrazí obytňákem k moři. Do kin dojedou v dubnu

prazdniny s brouckem200Bára Poláková a Lukáš Příkazký vyjedou na letní dovolenou k moři obytňákem v nové filmové komedii Prázdniny s Broučkem režiséra Jiřího Matouška. Nečekané dědictví jim přihraje do cesty starý karavan, jemuž se odjakživa říká Br...