Dávné pranostiky: Prosinec přinášel věštění do nového roku

Dávné pranostiky: Prosinec přinášel věštění do nového roku

Tisk

ambroz lucieNejenom svatý Mikuláš býval během prosince typickou postavičkou, která dětem zpestřila čekání na Vánoce. Na českém venkově se objevovaly i Ambrožové nebo LuckyA poslední měsíc roku také lidé využívali k bilancování. Pečlivě sledovali počasí a podle něj se dohadovali, jak bude vypadat příští rok. Nejvíc starostí jim samozřejmě dělala úroda.


Ambrož honí děti

Málo známou adventní figurkou býval svatý Ambrož. Ten se o svém svátku 7. prosince objevoval v místech, kde měl zasvěcený kostel. Převlékl se do dlouhé košile a na hlavu si nasadil špičatou černou čepici se závojem zakrývajícím obličej. Do levé ruky vzal sáček s cukrovinkami, do pravé metlu. Děti na něho čekávaly u kostela, kde se je pokoušel honit. Čas od času mu nějaký pamlsek upadl a děti ho potom sebraly.

ambroz

Lucka noci neupije

Častěji se ale slavil svátek svaté Lucie 13. prosince. Lucky, zahalené celé do bílého, chodívaly večer před ním kolem vesnických chalup. Děti, které se uměly modlit, se jich bát nemusely a dokonce od nich dostaly dárek. Těm ostatním připomněly poslušnost metlou. Někde prý dokonce dětem hrozily nožem, že pokud se nepostí a budou zlobit, rozpářou jim břicho! Svatá Lucie také měla chránit před čarodějnicemi a jejich zlomocným působením. Ženy v ten den nesměly prát a příst. Známá pranostika „Lucie noci upije a dne nepřidá“ platila za dob juliánského kalendáře. Tehdy zimní slunovrat přicházel skutečně kolem 13. prosince.

ambroz lucie

Předpovídání budoucího roku

Svatá Lucie nám přináší i různé další pranostiky: „Na svatou Lucii jasný den, urodí se konopí i len. Svatá Lucie ukazuje svou moc, neb nám dává nejdelší noc. Když přijde svatá Lucie, najde tu už zimu.“

Prosinec bývá i ve znamení věštění na další rok: „Jaký prosinec – takový červen nebo Studený prosinec – brzké jaro. Když v prosinci hrom ještě hučí, rok příští stále vítr fučí. Mléčná dráha v prosinci jasná, bude v příštím roce úroda krásná. Když v prosinci mrzne a sněží, úrodný rok na to běží. Mnoho sněhu v prosinci – mnoho ovoce a trávy. Není-li prosinec studený, bude příští rok hubený.“ Můžeme-li tedy věřit našim předkům, měli bychom mít ze zimy a pořádné sněhové nadílky radost. Znamená, že příští rok nebudeme trpět hladem.

Zdroj foto: internet


 

Hledat

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!


Literatura

Vikingové a jejich Thor

vik 200Při vyslovení hesla „Vikingové“ si vybavím nádhernou přírodu severu, bojové drakkary a umění mořeplavby, tajemnou mytologii, nezlomné muže a v neposlední řadě i kulturu. Ať už bohatou historii obyvatel Skandinávie, či novodobé kulturní pro...

Divadlo

10. ročník festivalu KoresponDance láká na originální výběr ze současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu. Uvede projekty umělců z 11 zemí

Marije Nie CR Eva Stotz (2)Pohybový, energický, magický, poetický, čistý, citlivý… Takový bude 10. ročník mezinárodního festivalu současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu KoresponDance. Jeho j...

Film

Febiofest záhy ovládne Prahu i regiony

Febiofest perexLetos se pověstný FEBIOFEST koná již po devětadvacáté. Začíná v Praze, kde má vyhrazeny dny mezi 28. dubnem a 4. květnem, poté se stěhuje do dalších měst (Děčín, Otrokovice, Ostrava, Valašské Meziříčí). V Ostravě celá akce také končí – 14....