ÚSTECKÁ NOC KOSTELŮ

ÚSTECKÁ NOC KOSTELŮ

Tisk

UstiNocKostelu perexProgramem pro děti se otevřely dveře návštěvníkům v kostele Apoštola Pavla, kterému se běžně v Ústí nad Labem říká červený kostel. V tomto kostele, který spoluvlastní a spravují Českobratrská církev evangelická a Církev československá husitská byl uspořádán i koncert smíšeného pěveckého sboru z Neštěmic. Výběr písní a dokonalost provedení dokázala u přítomných navodit pohodovou atmosféru. Po tomto naladění se přítomní seznámili nejen z historií kostela, ale i s jeho přítomností a budoucností.

 

 


Křesťanský kostel Nanebevzetí Panny Marie ( tedy šikmý kostel) zahájil svůj program Mší svatou s májovou pobožností, po které následovaly křesťanské písně v provedení farní mládeže. Ohlášená přednáška P.J. Brože proděkana TF UK na téma Exorcismus (vymítání ďábla) – mýty a skutečnost přilákala velkou pozornost a četnost dotazů po jejím skončení ukázaly, že to je ožehavé téma. Následné koncerty pěveckých sborů z Tisé a Ústí nad Labem byly odměněny za své výkony neutichajícími potlesky, zejména když ústecký sbor zařadil mezi oslavence letošního Roku hudby i ústecké hudební skladatele, kteří také mají svá významná jubilea. Následný program potěšil všechny milovníky historie, protože odborné přednášky o historii kostela se ujal z ústeckého muzea Mgr. V. Houfek a svá slova doplnil i četnými diapozitivy. Po skončené přednášce a zodpovězených dotazů se za zvuku varhan a zpěvu, uskutečnila prohlídka kostela. Poslední akce byly opět křesťanské, nejprve zazněla Modlitba za město a závěr byl věnován Eucharistické adoraci čili klanění, což je jedním z projevů úcty ke Kristu, prováděné při slavnostních příležitostech.

UstiNocKostelu

Ne všechny návštěvníky podvečerního středu města lákaly koncerty a historie. Mnohé „bílé tváře“ zlákalo pozvání na Indiánskou muzejní noc. Pro ty nejmenší byly připraveny hry a různé úkoly, ale také možnost vyzkoušet si jízdu na opravdivém koni. Společně s dospělými pak shlédnout indiánské taneční vystoupení v Císařském sále, v atriu sledovat koňské dovednosti a nakonec se projet v kočáře taženém koňmi po večerním městě. Že se dětem v muzeu líbilo, dosvědčovaly i jejich indiánskypomalované tváře, které si nesly hrdě domů.

UstiNocKostelu1

Spokojeni s Nocí kostelů byli i milovníci sborových zpěvů a historie, ti si odnášeli nové hudební zážitky i nové poznatky z ústecké minulosti.

Jen počasí se nepřizpůsobilo, na dobré náladě většině lidí to ale neubralo, předpověď meteorologů se plně neukázala, i když bez deštníku se nikdo neobešel. Slibovaný silný vítr s lijáky a kroupami si protentokrát nechal svatý Petr až na druhý den. I když při velkých akcích pořádaných ústeckým muzeem už jsme si užili silný vítr, zimu, vedro i povodně, takže žádné velké překvapení.

UstiNocKosteluMuzeum

Foto: web Ústí/Aussig architektura severu a autorka

www.muzeumusti.cz


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Autoři Varování – Ilona Fryčová a Tomáš Kříkava – se vyzpovídali navzájem

Varovani 200Koncem srpna vyjde druhá knížka nevidomé spisovatelce Iloně Fryčové. Její Varování – sedm povídek, v nich dětem pomáhá sedm dobrých duchů – ilustroval spolužák z Literární akademie Josefa Škvoreckého, spisovatel...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...


Literatura

Tajemství zasněžených plání

200litKterá z dívek by alespoň jednou nezatoužila prožít dobrodružství, stát se na okamžik princeznou a žít v nádherném zámku. Nejinak je na tom Sofie, hlavní hrdinka našeho příběhu. Ze stereotypu všedních dní ji i dvě její spolužačky vytrhne nečekaná událost...

Divadlo

Láska je až dvanáctá síla ve vesmíru, po gravitaci a vteřinovém lepidle

moskyti 200Městské divadlo Zlín uvedlo v české premiéře hru Moskyti od Lucy Kirkwood. Tato hra měla premiéru v v londýnském National Theatre v roce 2017 a mluvilo se o ní jako o události sezony a dodnes je považována za jeden z nejvýraznější divadelních te...

Film

Atlas mraků: touha po svobodě, důstojnosti a pravdě ovlivňuje lidský život

atlas mrakuU počátku filmu Atlas mraků stála mnohovrstevná kniha Davida Mitchella, která nyní vyšla také u nás, dokonce již ve druhém vydání. Film stejně jako kniha souběžně splétá celkem šest příběhů, časově i...